TOP 10 akcií, které držet navždy

V následujícím seznamu najdete 10 akciových titulů, které mají potenciál stabilního růstu po celá následující desetiletí. Které to jsou?

Odpověď na otázku jak vybrat takovouto věčnou investici rozhodně není jednoduchá. Faktory, které ovlivňují její výběr, jsou různorodé, zatímco někteří preferují vysokou výši dividendy, jiní dávají přednost technologickým gigantům s vysokou tržní kapitalizací a potenciálem růstu.

Warren Buffett

Dnes 87-letý Warren Buffett, jehož jmění dosahuje těžko představitelných 75,3 miliardy USD, v roce 1988 napsal ve svém dopise akcionářům, že „naše ideální doba držení investice je navždy.“ Tohoto principu se nevzdal ani dnes, kdy jsou v jeho pokročilém věku výhledy na další tři desetiletí života spíše nevalné. Ještě předloni sebevědomě prohlásil, že nedávná akvizice Precision Castparts za 37,2 miliardy USD zůstane v portfoliu Berkshire Hathaway po několik desetiletí.

IBM

Akcie IBM ztratily od června 2012 přibližně 20 % své hodnoty a sám Warren Buffett v posledních šesti měsících snížil svůj podíl ve společnosti o 30 %. Přesto jsou zde důvody, proč by investoři měli koupit a držet akcie Velké modré, jak se IBM někdy přezdívá. Léta oslabování titulu jsou důvodem jeho aktuální příznivé valuce.

Akcie IBM dnes koupíte za v P/E poměru 12,8, což je jen těžko srovnatelné například s akciemi Facebook, jež se obchodují za 38,8násobek zisku. Společnost s více jak 414 000 zaměstnanci má podstatnou konkurenční výhodu především na poli rychle se rozvíjející umělé inteligence. Její systém Watson nachází díky své všestrannosti uplatnění v počítačové bezpečnosti, finančnictví a v mnoha dalších oblastech.

Johnson & Johnson (JNJ)

Farmaceutická Johnson & Johnson se tradičně řadí mezi takzvané dividendové aristokraty. Společnost už 55. rokem v řadě navyšuje svou výplatu dividendy a podle všeho nehodlá tradici porušit ani letos. Jen za posledních pět let akcie JNJ zdvojnásobily svou hodnotu na 134 USD.

Dover Corp. (DOV)

Tato chicagská společnost se specializuje na řízení pohybu kapalin, různorodé průmyslové produkty a systémy pro podporu výroby. Také Dover Corp. je dividendovým aristokratem s navýšením výplaty v 61 z posledních 62 let. Aktuálně její dividenda činí 44 centů na akcii, což je více jak dvojnásobek její výše před 10 lety. Kromě výše dividend roste i cena akcií DOV. Za posledních 12 měsíců posílily o 20 % na 79 USD za akcii.

Z hlediska tržní kapitalizace největší společnost na světě již podle analytiků ztratila svůj ohromný inovační potenciál, který měla za časů Stevea Jobse, její akcie však od února dosahují stále nových a nových absolutních maxim. Stále se rozvíjející trhy s chytrými telefony v Číně a Indii by měly zaručit, že tomu tak zůstane i ve střednědobém výhledu několika dalších let.

Předtím, než začnou tržby z prodeje telefonů oslabovat, bude mít Apple dostatek času uvést na trh přivést na trh skutečně převratný výrobek, ať už to bude samořízený automobil či autonomní dron vybavený umělou inteligencí.

Microsoft (MSFT)

Po odchodu výkonného ředitele Stevea Ballmera z vedení Microsoft v roce 2013 získala společnost novou dynamiku. Po několika akvizicích její portfolio produktů a služeb vypadá mnohem různoroději než v 90. letech, kdy se zaměřovala především na operační systém Windows. Dnes Microsoft provozuje profesní sociální síť LinkedIn, komunikační platformu Skype a prodává herní konzole Xbox. Od Ballmerova odchodu akcie MSFT posílily o 87 % na 90 USD za kus.

McDonald’s (MCD)

Mezi lety 2012 a 2014 upadly restaurace McDonald´s pod vedením Dona Thompsona do nemilosti spotřebitelů i analytiků. Ti si podle všeho neoblíbily zásadní změny v menu, které měly přinést větší různorodost. Od Thompsonova odchodu akcie MCD posílily o 60 % na 155 USD a budoucnost vypadá pro amerického giganta v oblasti rychlého stravování opět růžově.

Wells Fargo (WFC)

Masivní skandál s křížovými prodeji a falešnými bankovními účty vedl v minulém roce k odchodu výkonného ředitele Johna Stumpfa. Skandál stále není u konce a může mít ještě výrazné dozvuky. Jen před několika týdny se v Senátu USA opět začaly objevovat hlasy volající po odvolání některých členů představenstva Wells Fargo. Navzdory skandálu, však společnost zůstává jednou z největších a nejziskovějších bank vůbec. Jakmile se aféra definitivně přežene, měla by Wells Fargo opět vykazovat značný potenciál růstu.

Amazon

Ze svých skromných začátků v 90. letech se Amazon vypracovala v gigantickou globální společnost, která mění celkovou podobu maloobchodu. Analytici přivítali především poslední akvizici v podobě prodejce potravin Whole Foods.

Amazon se však posazuje také na technologickém poli, kde její chytré reproduktory vybavené umělou inteligencí Alexa prozatím výrazně porážejí konkurenční Google. Akcie AMZN za poslední rok posílily o 40 % na 988 USD a není to tak dávno, co nakrátko dosáhly také psychologické hranice 1000 USD.

Alphabet (GOOG, GOOGL)

Kromě nejpoužívanějšího internetového vyhledávače dnes Google provozuje také videoportál YouTube a z jeho dílny pochází také nejrozšířenější operační systém pro mobilní zařízení, Android. Akcie společnosti třídy A se dnes obchodují za 959 USD a za několik posledních let připsaly 230 %. Google se snaží prorazit také v oblastech, kde se v budoucnu očekává značný potenciál růstu. V další expanzi by Google měla pomoci jak samořízená auta (Waymo), tak umělá inteligence a další. 

Berkshire Hathaway (BRK.B)

V případě Berkshire Hathaway se vracíme zpět k Věštci z Omahy, Warrenu Buffettovi. Už jen investice do jediné akcie jeho holdingové společnosti Vám přinese místo v poměrně exkluzivním kruhu investorů. Cena jediné akcie BRK.A totiž činí 254 600 USD. Mnohem přístupnější je třída B, která se dá koupit již za 170 USD za kus (BRK.B). Pokud byste byli bývali koupili akcii BRK.B před pěti lety, byla by dnes Vaše investice na dvojnásobku. 

Copyright © 2024 KG.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang