Bělošští farmáři v JAR protestovali proti rostoucí míře násilí ze strany černošské většiny

V posledních letech už si prý násilnosti vyžádaly několik set mrtvých. Informovala o tom agentura AFP. Protestující se sešli v několika městech, včetně Johannesburgu, Pretorie a Kapského Města. Nad hlavami nesli transparenty s nápisem „Černé pondělí“. Oblečeni byli v černém, aby vzdali hold obětem útoků na farmy bělošských majitelů.

Minutu ticha věnovali obětem také u památníku v Pretorii, který oslavuje identitu Afrikánců, potomků prvních evropských osadníků v Jižní Africe.

Rasové napětí v Jihoafrické republice je stále vysoké, i 23 let od volby prvního černošského prezidenta Nelsona Mandely. Na vině je i nerovnoměrné rozdělení zemědělské půdy, jejíž většinu vlastní právě menšinoví běloši.

Dnešní protestní akci zkoordinovala organizace AfriForum, která obhajuje práva bělochů. Podle ní bylo v zemi letos násilně usmrceno nejméně 72 zemědělců. Naposledy dnes byl ve svém domě v provincii KwaZulu-Natal ubodán farmář, kterému bylo přes 70 let.

„Vláda musí uznat, že to nejsou obyčejné zločiny,“ prohlásil zástupce AfriForum Karrie Kriel. Podle něho by se měla problematika řešit stejným speciálním způsobem, jako například pytláctví nosorožců či násilí na ženách. Nevidí prý k tomu ale dostatek politické vůle.

Copyright © 2023 KG.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang