Česku chybí přes 100 tisíc IT specialistů

Průměrná mzda v Česku letos překonala 34 tisíc korun a míra nezaměstnanosti je podle čerstvých údajů Českého statistického úřadu 2,2 procenta. Najít v takové situaci kvalifikované zaměstnance je velmi obtížné, zvlášť pokud se jedná o oblast informačních technologií.

Poptávka po IT specialistech neustále roste a firmy se tak předhánějí ve výši nabízených platů nebo škále benefitů. 

Programátorů je chronický nedostatek, firmy proto uchazeče lákají nejen nadstandardními výdělky, avšak také dalšími benefity jako je 5 týdnů dovolené, možnost práce z domova, stravenky na jídlo nebo příspěvky do fitness center.

Česko by uživilo město plné IT specialistů 

Podle čerstvých údajů prestižní akademické soutěže IT SPY, která každoročně hodnotí nejlepší diplomové práce z IT fakult v Česku a na Slovensku, chybí letos na trhu práce až 20 tisíc “ajťáků”, což je o 5 procent více než loni.

Český trh by tak dokázal okamžitě zaměstnat až 115 tisíc IT specialistů. Proto i vývojářská skupina Bootiq, která se z původně garážového startupu rozrostla na firmu čítající více než 300 zaměstnanců, neustále hledá programátory, analytiky nebo UX designéry. A také oni se potenciálním uchazečům snaží nabídnout zejména příjemné pracovní prostředí.

Také společnost Algotech, která poskytuje podnikové systémy včetně cloudových služeb, nabízí pracovní pozice programátorům a konzultantům. Poptávka výrazně převyšuje nabídku. Jak se oblast informačních technologií neustále rozšiřuje, bude hledání IT pracovníků čím dál složitější.

Za nového kolegu cesta kolem světa 

Firmy tak v současné době dělají vše možné, aby nalákaly nové zaměstnance. Kromě vysokých výdělků a bohatých benefitů nabízejí například také cestovatelské zážitky. Za nového kolegu na pozici seniorního vývojáře, který ve firmě vydrží přes zkušební, se zaměstnanecmůže vypravit dokonce i na cestu kolem světa.

Copyright © 2023 KG.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang