Trh s garantovaným nájmem se za dva roky zpětinásobil. Do roku 2025 dosáhne obratu 5 miliard korun

Ty cílí na majitele nemovitostí, kteří chtějí svůj byt či dům pronajímat. Získávají tak kompletní servis – od hledání podnájemníků přes zajištění smluvních podmínek až po údržbu či řešení konfliktů.

Podle společnosti GarantovanyNajem.cz, která začala tuto službu nabízet na trhu jako první, se množství nemovitostí spadajících pod tyto služby za poslední dva roky zvýšilo pětinásobně. Aktuálně je tak těchto nemovitostí zhruba tři a půl tisíce, na trhu jich je podle odhadů společnosti vhodných až 45 tisíc.

Služba garantovaného nájmu se v České republice objevila až v roce 2014, výrazněji se však na realitním trhu začala prosazovat v několika posledních letech.

Nejvýznamnější nárůst evidujeme od roku 2018. Objem celého trhu, tedy dle počtu bytů spadajících pod služby garantovaného nájemného, se od té doby zvětšil pětinásobně. Odhadem se tak aktuálně jedná o zhruba tři a půl tisíce bytů, kterými v rámci nájemného ročně proteče přes půl miliardy korun.

Potenciál má každý čtvrtý byt

Podle odhadů nabízí dlouhodobé nájemní bydlení přibližně 200 tisíc bytů, pro služby garantovaného nájmu je však vhodná jen necelá čtvrtina z nich. Aby bylo možné garantovat majitelům nemovitostí kvalitní služby, musí to v první řadě umožňovat kvalita dané nemovitosti. Nejvíce záleží na jejím stavu, avšak třeba i na lokalitě.

Odhaduje se, že potenciál trhu pro tyto služby dosahuje zhruba 45 tisíc bytů napříč celou Českou republikou. Objem nájemného z bytů využívajících garantované nájemné může podle něj v roce 2025 dosáhnout pěti miliard korun.

Ani situace v koronakrizi totiž nenasvědčuje tomu, že by lidé o tento typ služeb ztratili zájem. Standardně trh roste každý kvartál meziročně o dvacet procent. Ve druhém kvartálu, kdy došlo prakticky k vypnutí ekonomiky, růst sice zpomalil, ovšem i přesto činil deset procent. Potenciál na trhu je navíc obrovský.

Stěhování do levnějšího bude častější

Právě výjimečný stav a větší propouštění kvůli dopadům pandemie by se mělo koncem letošního a začátkem příštího roku promítnout do vyšší poptávky po levnějších nájmech. Vlastníkům nemovitostí tak přibude výrazně více starostí, ať už s hledáním vyhovujících podnájemníků, anebo s nutnými opravami.

Právě tyto starosti přebírá služba garantovaného nájmu. Výhodou je také placení nájmu majiteli nemovitosti i tehdy, kdy je neobsazená. Majitel se tak nepotýká s výpadkem příjmů. Garantováno je i to, že po ukončení podnájmu dostane majitel nemovitost zpět ve stejném stavu, ve kterém ji svěřil.

Společnost například ročně stráví 660 hodin úklidem dle přísných standardů nebo vymaluje na bílo 20 tisíc metrů čtverečních.

O společnosti Garantovaný nájem

Akciová společnost Garantovaný nájem, a.s. se sídlem v Brně vznikla v roce 2014 v rámci realitní skupiny VITOM Group. Jako první v České republice začala nabízet službu garantovaného nájmu, díky které zajišťuje kompletní správu nájemních nemovitostí. Společnost ve svém portfoliu spravuje více než 500 bytů a domů.

Copyright © 2023 KG.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang