Sledujte projížďku samořízeným taxi. Alphabet spustil první taxislužbu bez lidského řidiče

Až Vám před přechodem pro chodce zastaví auto bez řidiče, nedivte se, Waymo se po letech testování rozhodla uvést do provozu své samořízené bez záložních řidičů za volantem.  Pilotní program nyní společnost spustila ve Phoenixu, kde samořízené taxíky využívají dobrovolníci.  

Vizí výkonného ředitele Waymo je budoucnost, kdy se autonomní vozidla stanou rutinním prostředkem každodenního života.

„Protože v budoucnu budete platit za přístup k vozidlu, nikoli za jeho vlastnictví, budete si moci vybrat z celé flotily různých vozů, které budou přizpůsobeny pro každou jednotlivou cestu, na kterou se vydáte. Bude možné si automobil rezervovat na den, týden či déle,“ uvedl na nedávné konferenci Web Summit v Portugalsku.

Dalším krokem v projektu je spuštění mobilní aplikace, jejímž prostřednictvím bude možné si samořízené taxi objednat podobně jako v případě dopravy na přání, kterou nabízí Uber. Na vývoji aplikace se Waymo podílí s konkurentem Uber, společností Lyft

Odklon od osobního vlastnictví automobilů směrem k dopravě jako službě a samořízená auta budou pravděpodobně mít vážné důsledky pro automobilový průmysl.

Nejenom že se podle některých odborníků sníží celkový počet vyráběných automobilů, avšak kvůli absenci řidiče dojde i ke změně rozvržení interiéru vozů. Místo navíc budou moci konstruktéři automobilů budoucnosti využít pro další úložné prostory, zvětšení prostoru pro cestující a podobně.

Copyright © 2023 KG.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang