Většina lidí si nevhodný dárek nechá

Zbytek lidí dárek věnuje třeba charitě, popřípadě si nepadnoucí oblečení nechá a doufá, že do něj časem zhubne, uvedl analytik Home Creditu Roman Müller

Čtvrtina lidí uvedla, že dostali pod stromeček dárek, který se jim nelíbil. Ať už šlo o špatnou velikost, nebo se dárce netrefil do vkusu obdarovaného. S darovaným oblečením či botami má špatnou zkušenost téměř pětina Čechů.

Pokud nemá dárce od obdarovaného vyslovený tip či nezná jeho přání, u tzv. měkkých dárků, například oblečení, je výběr často sázkou do loterie. Naopak elektroniku, zejména počítače, mobilní telefony a tablety, za nevhodný dárek považuje jen jedna žena ze sta. Muže elektronika zklamala v osmi procentech případů – vesměs si představovali, že dostanou dražší model nebo očekávali vyšší výkon. Po měkkých dárcích byli muži dále nejvíce nespokojeni s darovanou kosmetikou či s parfémy.

„Lidé se nebojí ani nestydí jít si po svátcích nevhodný dárek vyměnit za jiný, nebo dokonce rovnou žádat zpět peníze. Spíše dobrou zkušenost s výměnou zboží u obchodníka má zhruba čtvrtina dotázaných žen i mužů, více než desetina žen byla dokonce s průběhem výměny velmi spokojena,“ dodal Müller.

Copyright © 2023 KG.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang