Studie Dell ukázala, jak využití monitorů při práci na notebooku zvyšuje produktivitu práce

V rámci studie přineslo jejich využívání, bez ohledu na konkrétní parametry periferií, v průměru o 35,3 % vyšší produktivitu práce.

Ukázalo se také, že produktivita roste spolu velikostí pracovní plochy. S produktivitou má jistě co dělat také to, jestli pravidelně probíhá čištění klávesnice.

Práce na dálku na vzestupu 

Od roku 2015 došlo k výraznému nárůstu počtu lidí pracujících z domova, některé odhady tvrdí, že se jejich počet zvětšil o 173 %. Toto číslo však mnohonásobně vzrostlo s nástupem opatření proti šíření koronaviru. Z nedávného průzkumu provedeného mezi 317 CFO vyplývá, že až 74 % společností nechá minimálně 5 % pracovníků i nadále pracovat vzdáleně. 

Zaměstnanci, kteří začali pracovat vzdáleně, se však často potýkají s poklesem produktivity. Ten je způsobený absencí IT zařízení v domácím pracovním prostředí. V kanceláři mají k dispozici myš, klávesnici, jeden či dokonce dva monitory, ovšem doma se musí spolehnout zpravidla pouze na svůj notebook.

Musí tak neustále přepínat mezi okny či nastavovat jejich velikost a zdlouhavě scrollovat na menší zobrazovací ploše. Dell proto provedl studii, jejímž cílem bylo ověřit, jaký dopad na produktivitu má využití externí klávesnice, myši a zejména různě velkých monitorů oproti práci jen na samotném notebooku.

Větší pracovní plocha – lepší produktivita 

Potvrdilo se, že když má zaměstnanec možnost využít klávesnici, myš a monitor, roste jeho produktivita. V případě samotné myši a klávesnice činil její nárůst oproti samotnému notebooku 25,8 %. Když byl zapojen navíc ještě 24palcový monitor, klesl čas potřebný pro splnění úkolu už o 32 %.

U 27placového monitoru využívajícího nástroj Dell Display Manager (DDM) pro rozdělení pracovní plochy na jednotlivá okna pak dosáhlo průměrné zlepšení hodnoty 37,7 %. V případě zapojení sestavy dvou 24palcových monitorů a využití DDM bylo zlepšení 39 % a s využitím 34palcového prohnutého monitoru a DDM dokonce 42 %. 

S rostoucí velikostí pracovní plochy roste také produktivita. Ale nejde o jediný benefit využívání monitorů k práci na notebooku. Celková ergonomie takové sestavy také přispívá k nižší únavě, lepšímu soustředění, a tedy k rychlejšímu a kvalitnějšímu dokončení úkolů.

A jak potvrdili účastníci studie, nezanedbatelná je i možnost multitaskingu, například při videokonferencích. Průměrný nárůst produktivity napříč všemi testovanými konfiguracemi byl oproti práci jen na notebooku 35,3 %, a pokud bychom vzali v potaz jen porovnání s konfiguracemi obsahujícími monitor, tak dokonce nárůst činil více než 37,6 %.

Jak probíhalo testování 

Dobrovolníci měli za úkol provést několik úkonů na počítači na čas. Během jejich plnění museli použít internetový prohlížeč, program na úpravu fotek a několik aplikací balíčku Microsoft Office – Word, PowerPoint a Excel.

Podmínky testování byly navrženy tak, aby se nikdo nevyhnul nutnému scrollování na obrazovce, kopírování a vkládání textu a přepínání mezi několika aplikacemi tak, aby testování napodobovalo běžné používání PC při práci.

K testování byl použit počítač Dell Latitude 7400 2-in-1, set klávesnice a myši Dell KM717 Premium a monitory s USB-C konektivitou, konkrétně modely Dell Ultrasharp U2419HC, Dell P2719HC a Dell Ultrasharp U3419W.

Copyright © 2023 KG.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang