Jak předvídat budoucnost pomocí internetových vyhledávačů

Podruhé během krátké doby zažívá většina světové veřejnosti překvapení, v obou případech kvůli důležitým demokratickým volbám. Řada sociologických agentur, sázkových kanceláří a komentátorů předpokládala, že všechno zůstane jako doposud. Spojené království Velké Británie a Severního Irska setrvá uvnitř Evropské unie, prezidentské volby ve Spojených státech amerických vyhraje členka Demokratické strany. Ale voliči rozhodli opačně.

(Ne)očekávaný výsledek mezi emocemi a chladnou analýzou 

Navzdory riziku, že tamní firmy ztratí volný přístup na evropský trh a londýnští bankéři odejdou do zahraničí, Britové demokraticky zvolili Brexit. A zanedlouho potom Američani vynesli do prezidentského úřadu Donalda Trumpa, který chce postavit na jižní hranici vysokou zeď, vyzval ke zrušení demokratických voleb a svojí konkurentce hrozil vězením. Takhle aspoň vypadá mediální obrázek, ačkoli skutečnost je samozřejmě vždycky složitější.

Každopádně příznivci dosavadního vývoje zažívají šok. Ale proč vlastně? Copak v dnešním digitálním věku, kdy po sobě denně zanecháváme internetovou stopu a marketéři adresují reklamu podle individuálních potřeb konkrétního spotřebitele, neexistuje nástroj, pomocí kterého dokážeme podobné události předvídat? Samozřejmě, že existuje! Brexit i vítězství Donalda Trumpa bylo možné vyčíst ze statistik internetových vyhledávačům, kde realizuje svoji informační poptávku velká většina Západní populace.

Lidé hledali na internetu častěji Brexit a Donalda Tumpa

Následující mapu zveřejnila společnost CartoDB, Inc. Znázorňuje hledanost slov Leave (Odejít) a Stay (Zůstat) v internetovém vyhledávači Google, respektive v jednotlivých regionech Spojeného království krátce před letošním referendem (31.5. až 7.6., plebiscit proběhl 23.6.). Jednoznačně převládala poptávka po výrazu, který symbolizoval Brexit.

A nyní přímo statistika společnosti Google, tentokrát věnovaná dvěma hlavním kandidátům na nového amerického prezidenta. Vidíme, že poslední měsíc před volbami (8.10. až 7.11., volby proběhly 8.11.) byly informace o Donaldu Trumpovi na území Spojených států celkově žádanější. Přestože Hillary Clintonová na přelomu října a listopadu zajímala obyvatele USA více, krátce před rozhodujícím dnem byla hledanost obou kandidátů prakticky vyrovnaná.

Statistiky internetových vyhledávačů pro obchodní účely

Co když jde jenom o náhodu? Co když lidé hledali “Brexit” a “Trump” pouze proto, že mají rádi skandály a kontroverze? Jistě, takoví jedinci určitě existují. V případě společenských událostí, které vyvolávají silné emoce, může člověk škodolibě poptávat informace o trapasu protivníka. Ale kdo hledá jenom pro zábavu například úvěr, tarif elektřiny, balíček telefonních služeb, nebo jinou nabídku konkrétní obchodní společnosti, případně peněžní měnu apod.?

Jak provedeme svoji analýzu klíčových slov

Statistiky internetových vyhledávačů zaujaly taky vědce. Například matematik Nikos Askitas velmi dobře předpověděl výsledky loňského referenda v bankrotujícím Řecku. Finové podle stejného zdroje úspěšně předpovídají vývoj nezaměstnanosti. Podobně lze předpokládat prodej automobilů, oblíbenost turistických destinací a obecně spotřebitelské trendy. Na univerzitách vznikají složité vzorce, ale k dispozici máme též jednoduché bezplatné nástroje:

  • Seznam a.s. provozuje volně přístupné statistiky ZDE. Stačí přidat klíčové slovo nebo více slov. Například když napíšu komerční banka a moneta, vidím, že druhá značka postupně získává větší hledanost (ZDE), což je zajímavé vzhledem k aktuální ceně akcií.
  • Seznam a.s. také navrhuje související klíčová slova v rámci služby Sklik (reklamní systém, kdy inzerent platí za kliknutí na reklamu). Musíte být registrovaní a přihlášení, naštěstí obojí zadarmo. Například v souvislosti s bankami lidé velmi často hledají internetové bankovnictví, respektive přihlášení do e-bankingu.
  • Google Inc. ukazuje trendy ZDE, kde můžeme volit i dílčí regiony. Například vidíme, že akcie hledají nejčastěji Slováci a Češi; především akcie společností ČEZ, Apple a O2 (ZDE).
  • Google nabízí i takzvané “Domestic Trends” pro specifické ekonomické sektory, bohužel aktuálně pouze pro USA. Zajímavý je třeba “Google Investing Index”, zaměřený na hledanost klíčových slov, která souvisejí s investováním (akcie, zlato, ropa atd. – ZDE).
  • I Google navrhuje související klíčová slova v rámci služby AdWords (obdoba českého Skliku, také je nutná bezplatná registrace a přihlášení).

Copyright © 2023 KG.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang