Ačkoliv Česká republika disponuje velkým množstvím kvalitních státních vysokých škol, je studium výraznou finanční přítěží. Náklady na živobytí, pomůcky, kurzy, zahraniční pobyty. Na to všechno úspory vždy zkrátka nestačí. Řešením je studentská půjčka od 15 let. Kdo ji nabízí? A lze věřit nebankovním poskytovatelům?
V západních zemích, kde vysokoškolské studium stojí statisíce až miliony korun, představuje půjčka pro studenty naprosto běžný produkt. Většina českých studentů oproti tomu využívá státních, tedy neplacených vysokých škol, a proto je i nabídka studentských půjček omezená.
Shrnutí článku
V České republice je nabídka studentských půjček omezená.
Mladí lidé mohou využít různé alternativy úvěru, např. kreditní kartu nebo kontokorent.
Mezi časté podmínky bank patří doložení ISIC karty či potvrzení o studiu, věk do 26 let a vlastní bankovní účet.
Půjčka pro studenty – základní informace
Jelikož se jedná o úvěr bez doložení příjmu, nabízí ho jen velmi málo bank. Mladým lidem jsou k dispozici spíše jiné alternativy úvěru, například kreditní karta bez doložení příjmu či kontokorent.
Studentská půjčka se řadí mezi účelové úvěry a je určená k pokrytí výdajů spojených se studiem. Některé společnosti ji umožňují využít pouze na úhradu školného, podmínky jiných jsou benevolentnější.
Jejich půjčky tak mohou posloužit k zaplacení ubytování, kurzů a zahraničních studijních pobytů či nezbytných studijních potřeb, například notebooku.
Pro sjednání půjčky pro studenty může banka vyžadovat čestné prohlášení o studiu. Čestné prohlášení o studiu je dokument, kterým osoba potvrzuje, že je studentem určité školy nebo univerzity.
Půjčky pro studenty – podmínky
Aby bylo žadateli o studentskou půjčku vyhověno, musí splňovat určitá kritéria. Nejedná se však o žádné nadmíru přísné podmínky a splnit je dokáže většina studentů.
Ty nejdůležitější podmínky půjčky pro studenty, jejichž splnění vyžaduje každá banka:
- doložení ISIC karty či potvrzení o studiu
- věk do 26 let
- vlastní bankovní účet
Bez dokladu, který potvrzuje studium, se klient neobejde. Stejně tak je nutné se věkem vejít pod hranici 26 let. Ke kladnému vyřízení žádosti je také nezbytné vlastnit bankovní účet, půjčku na ruku bez účtu totiž banky zpravidla nevyplácí.
Někteří poskytovatelé trvají na splnění i dalších podmínek. Například u úvěrů nad 30 000 Kč se již nejedná o půjčku bez ručení. Výjimkou u půjček pro studenty není ani nutnost doložení příjmu.
Studentské půjčky – výhody
Studentská půjčka oproti běžným spotřebitelským úvěrům samozřejmě znamená řadu výhod.
Mezi ty nejzásadnější přednosti půjčky pro studenty patří:
- možnost splacení až po ukončení studia
- možnost odložení splátky
- předčasné splacení bez sankcí
- nižší úroková sazba
Právě možnost splacení až po ukončení studia představuje jednu z hlavních výhod studentských kont. Kdo se naopak chce finančního břemena co nejrychleji zbavit, může využít předčasného splacení úvěru.
Zpravidla jsou studentské půjčky doprovázeny nižšími úroky a dalšími poplatky. Přesto by si měl každý, kdo o úvěru uvažuje, nejprve přečíst některou z nejlepších knih o financích. Pomáhají zlepšovat finanční gramotnost a předcházet tak problémům s penězi.
Studentská půjčka Česká spořitelna
Studentskou půjčku od České spořitelny lze využít pouze na úhradu školného a dalších poplatků spojených se studiem. Kromě řádných studentů SŠ, VŠ a VOŠ ji mohou využít také studenti jazykových škol a účastníci dálkových studijních programů.
Parametry Studentské půjčky České spořitelny:
- Výše úvěru: od 20 000 Kč
- Komu je určena: studentům SŠ, VOŠ, VŠ a jazykových škol
- Maximální doba splatnosti: 10 let
- Úroková sazba: 8,9 %
- Poplatek za vyřízení: 0 Kč
- Předčasné splacení: 0 Kč
Mezi podmínkami České spořitelny není zástava majetku a u úvěrů do 100 000 Kč dokonce ani ručitel. Na druhou stranu vyžaduje Česká spořitelna potvrzení o příjmu. I tento problém se ovšem dá vyřešit, konkrétně doložením příjmu rodičů.
Studentská půjčka České spořitelny je oblíbená i proto, že během studia umožňuje sjednání nižší splátky. Kromě toho lze splátky rozložit tak, že jejich větší část bude vyrovnána až po studiu. I proto má Česká spořitelna recenze zpravidla pozitivní.
Studentská půjčka Gaudeamus od Komerční banky
Výhodný studentský produkt s nízkými úroky a možností odložení splátek představuje také půjčka Gaudeamus od Komerční banky. Je poskytována i studentům středních škol, avšak pouze za účelem úhrady školného.
Rozsah možností využití pro studenty vysokých a vyšších odborných škol je podstatně širší. Mohou díky ní vyrazit třeba studovat do zahraničí nebo si zakoupit vybavení potřebné ke studiu.
Zájemci mohou vybírat ze 2 variant této půjčky pro mladé – Gaudeamus a micro Gaudeamus.
GAUDEAMUS | MICRO GAUDEAMUS | |
Výše úvěru | 20 000 – 600 000 Kč | 10 000 – 30 000 Kč |
Komu je určena | studentům SŠ, VŠ a VOŠ | studentům SŠ, VŠ a VOŠ |
Maximální doba splatnosti: | 10 let | 8 let |
Úroková sazba | od 6,9 % p.a. | od 6,9 % p.a. |
Poplatek za vyřízení | 0 Kč | 0 Kč |
Předčasné splacení | 0 Kč | 0 Kč |
Jednou z nejzásadnějších výhod půjčky KB je možnost jejího vrácení až po ukončení studia, tedy až bude mít klient finanční příjem. Během studia je povinen splácet pouze úroky. U úvěrů nad 30 000 Kč je nutné doložit příjem, ručit třetí osobu nebo vkladem u KB.
Zájemci o micro půjčku Gaudeamus musí mít založený u Komerční banky studentský účet. Zájemcům o běžnou půjčku Gaudeamus stačí mít u KB běžné konto. Pro kladné vyřízení žádosti o úvěr je nezbytné prokázat se 2 doklady totožnosti (nicméně existují i výjimky, kdy je možné založení účtu bez druhého dokladů).
Nebankovní půjčky pro studenty
Vzhledem k malému výběru bankovních studentských půjček jsou studenti ve finanční tísni mnohdy nuceni uchylovat se k nebankovním produktům.
Ovšem ačkoliv bývají inzerovány jako nebankovní půjčky pro studenty, ve skutečnosti se s přihlédnutím k parametrům jedná o klasické nebankovní úvěry, které jsou nabízeny všem zájemcům. I těm, kteří mají studium dávno za sebou.
Nebankovní poskytovatelé často lákají na půjčky bez poplatků a na levné půjčky. Ty se tváří jako extrémně výhodné, avšak ve skutečnosti disponují velice vysokou RPSN, úroky a dalšími poplatky, které špatně informovaného klienta mohou nepříjemně překvapit.
Tyto produkty pak často vedou do dluhové pasti, ze které se jen těžko dostává. Proto mívají nebankovní půjčky recenze často poměrně negativní. Ověřenými nebankovními poskytovateli jsou Zaplo, Hyper půjčka či Provident.
Co se vyplatí, je první půjčka zdarma, kterou nabízí nejedna nebankovní společnost a snaží se pomocí ní získat nové klienty. Tato mikropůjčka skutečně nezahrnuje úroky ani RPSN a klient vrátí jen to, co si půjčil.
Nutné je úvěr splatit v řádném termínu, který obvykle nepřekračuje jen několik málo týdnů. Stačí-li studentovi krátkodobá půjčka, je pro něj tento typ úvěru dobrou volbou.
Půjčka od 15 let
Jednou z podmínek pro schválení jakéhokoliv bankovního i nebankovního úvěru je plnoletost. Dát úvěr člověku, kterému ještě nebylo 18 let, je nelegální a činí tak pouze podvodníci, lichváři a jiní pochybní poskytovatelé.
Kdo tedy narazí na společnost nebo soukromníka, který láká na půjčku od 15 let, měl by rychle vycouvat. Může si totiž být jistý, že tady hrozí nějaké protizákonné praktiky, které s nemalou pravděpodobností vyústí ve velké finanční potíže.
TIP: Jaké parametry má nejvýhodnější půjčka? Nejen úrok ovlivňuje tu nejlepší.
Zájemci o studentskou půjčku od 15 let by se měli zamyslet nad rozumnějším řešením své finanční tísně. Ideální cestou je poprosit o pomoc rodiče nebo jiné spolehlivé rodinné příslušníky. Dobré je také přemýšlet nad tím, jak vydělat peníze jako student.
Nejlepší účet pro studenty
Na českém bankovním trhu mají studenti na výběr z velkého množství výhodných studentských účtů. Ty se zpravidla vyznačují bezplatným sjednáním, vedením a také výběry z bankomatů, ty nejlepší účty pro studenty však lákají na spoustu dalších bonusů.
Nejoblíbenější studentské účty – srovnání:
Česká spořitelna | Účet pro studenty |
Komerční banka | Studentský účet G2 |
mBank | mKonto #navlastnitriko |
UniCredit Bank | uKonto pro mladé |
Raiffeisenbank | eKonto Student Premium |
ČSOB | ČSOB Plus konto |
MONETA Money Bank | Moneta studentský účet Genius Student |
Ze srovnání studentských účtů je zjevné, že vybírat lze z většiny bank na českém trhu. Každá nabízí trochu jiné podmínky a záleží na každém, zda chce nějakou s velkým množstvím poboček nebo bezplatné výběry.
Účet pro studenty od České spořitelny nabízí vedení, platby v korunách i eurech a výběry z bankomatů ČS zdarma. Zájemci o něj navíc nemusí dokládat potvrzení o studiu, je poskytován všem mladým lidem ve věku od 18 do 28 let.
Podobně funguje studentský účet G2 od Komerční banky, jehož základní služby jsou zdarma pro každého už od 15 do 30 let. Mezi nejlepší účty pro studenty se řadí i uKonto od UniCredit Bank, s nímž klienti získají mimo jiné výběry ze všech bankomatů v ČR i ve světě, aniž by platili cokoliv navíc.
Zajímavou volbu představuje také mKonto „navlastnitriko“ od mBank pro mladé od 15 do 18 let. Jeho založení i vedení je zdarma, stejně jako 3 výběry měsíčně zdarma z libovolného bankomatu v ČR i zahraničí. Dostupná je také verze mKonto pro děti od 8 let.
U Raiffeisenbank na zvýhodněný účet kromě studentů starších 18 let dosáhnou i děti. Plus Konto je běžný účet od ČSOB dostupný všem, díky svým výhodným podmínkám a žádným zbytečným poplatkům se však vyplatí i studentům.
Studentský účet Moneta
Moneta Money Bank už bohužel nenabízí svůj dříve velice oblíbený účet Genius Student, který byl k dispozici studentům od 15 do 26 let. I bez studentského účtu Moneta je tato banka stále dobrou volbou pro mladé.
Dětem zde rodiče mohou vést dětský bankovní účet, se kterým mají téměř vše zdarma – mimo jiné internetové bankovnictví, výběry a vklady u všech bankomatů Monety a jeden výběr na pobočce měsíčně.
S penězi, které jsou na kontě uložené, mohou nakládat jak rodiče, tak děti. Velkou výhodou je i úrok 1,50 % p. a. z kreditní částky do 29 999,99 Kč.
Jakmile dítě dovrší 15 let, automaticky se konto převede na běžný účet Tom Plus. I s tím má klient zdarma veškeré základní a některé pokročilé služby, jako například výběry hotovosti ze všech bankomatů v ČR i zahraničí.
Nejlepší banka pro studenty
Jako nejlepší banka pro studenty bývá často označována Komerční banka, a to právě díky zmíněnému účtu G2. Jaké výhody tento produkt obnáší?
- Vedení účtu od 15 do 30 let zdarma,
- možnost jít do minusu až 5 000 Kč bez úroků a poplatků,
- bonus až 550 Kč,
- zlatá karta s nadstandardními službami,
- vlastní design karty, která je z více než 85 % vyrobená z recyklovaných materiálů,
- výběry hotovosti z bankomatů KB a 1 výběr měsíčně v zahraničí zdarma,
- vedení druhého účtu v eurech nebo dolarech zdarma,
- přehledná aplikace Mobilní banka a placení s Apple Pay, Google Pay, Garmin Pay a Fitbit Pay.
Majitelé G2 účtu od Komerční banky si mohou za příplatek 100 Kč měsíčně namísto embosované karty G2 pořídit zlatou kartu. S ní získává výběry i z cizích bankomatů po celém světě zdarma, prémiové cestovní pojištění a asistenční služby pro motoristy.
Jedním z důvodů, proč bývá KB považována za nejlepší banku pro studenty, je také balíček Erasmus. Ten zahrnuje vedení účtu v CZK, EUR nebo USD a SEPA platby zdarma, čímž se skvěle hodí pro zahraniční studijní pobyty.
Důkazem, jako moc KB myslí na mladé klienty, je i zmíněná studentská půjčka. Dává k dispozici až 600 000 Kč na studium v ČR i zahraničí a možnost předčasného splacení bez poplatků.