Propustka k lékaři – doprovod rodinného příslušníka k lékaři, vzor a formulář ke stažení

K lékaři musí dříve či později každý. Ať už jde o preventivní prohlídku, nebo o plánované vyšetření či zákrok. Jak to však zařídit, když má lékař ordinační hodiny ve stejné době, která se kryje s časem, kdy jsme v zaměstnání? Je nutné si v takovém případě brát dovolenou nebo lze dojít k doktorovi v pracovní době? Jak to zařídit?

Takzvané překážky v práci, k nimž se řadí vyšetření či ošetření, vymezuje Zákoník práce 262/2006 Sb., konkrétně příloha k Nařízení vlády č. 590/2006 Sb. K vyřízení těchto záležitostí má zaměstnanec nárok na pracovní volno (propustku) s náhradou mzdy, a to na dobu nezbytně nutnou.

SHRNUTÍ ČLÁNKU

Propustka k lékaři má základ v zákoníku práce.

Propustka k lékaři by měla obsahovat mimo jiné razítko lékaře.

Na preventivní zubní prohlídku má občan právo každých 6 měsíců.

Propustka k lékaři má dané náležitosti.

Benevolentnější zaměstnavatelé propustky k lékaři nevyžadují.

Propustka k lékaři – zákoník práce

Propustka k lékaři je ukotvena v zákoníku práce. Zákon definuje, kdy má zaměstnanec nárok na uvolnění z práce z důvodu návštěvy lékaře.

Zaměstnanec má nárok na propustku, pokud návštěva lékaře nemůže být provedena mimo pracovní dobu. To zahrnuje pravidelné lékařské prohlídky, specializovaná vyšetření a akutní návštěvy lékaře. Některé preventivní prohlídky, jako jsou prohlídky spojené s těhotenstvím nebo očkováním, mohou také opravňovat zaměstnance k propustce.

Pokud je nezbytné, aby zaměstnanec doprovodil rodinného příslušníka k lékaři, má nárok na propustku. To se týká zejména situací, kdy je doprovod nezbytný z důvodu věku, zdravotního stavu nebo jiných závažných důvodů.

Propustka k lékaři má základ v zákoníku práce.

Zaměstnanec by měl chodit k lékaři mimo pracovní dobu. Pouze v případě, kdy to není možné, může zaměstnanec navštívit lékaře i v pracovní době. Návštěva lékaře v pracovní době by měla zabrat pouze nezbytně nutnou dobu.

Vyšetření u lékaře v pracovní době neboli propustku definuje paragraf 190 Zákoníku práce o důležité osobní překážce v práci. Podle nařízení vlády č. 590/2006 Sb. náleží zaměstnanci pracovní volno s náhradou mzdy či platu.

Zaměstnanec musí překážku v práci zaměstnavateli prokázat potvrzením. Zákoník práce tím myslí propustku k lékaři, kterou zaměstnavatelé vydávají zaměstnancům. Propustku k lékaři daný lékař potvrdí. Splnění této povinnosti lékaři ukládá opět Zákoník práce v paragrafu 206.

Zákonný rámec definuje právo na pracovní volno takto:

  • Pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu se poskytne na nezbytně nutnou dobu, bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno ve zdravotnickém zařízení, které je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil, a které je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance a je schopné potřebnou zdravotní péči poskytnout (dále jen „nejbližší zdravotnické zařízení“), pokud vyšetření nebo ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu.
  • Bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno v jiném než nejbližším zdravotnickém zařízení, poskytne se pracovní volno na nezbytně nutnou dobu; náhrada mzdy nebo platu však přísluší nejvýše za dobu podle předchozího případu.

Laicky řečeno si zaměstnanec může dojít k lékaři v pracovní době, přičemž ho zaměstnavatel z pracoviště uvolní do doby, než se pracovník od lékaře vrátí na pracoviště. Zaměstnanec si na návštěvu lékaře nemusí brát dovolenou ani neplacené volno.

Návštěva lékaře v pracovní době

Z výše uvedeného vyplývá, že návštěva lékaře v pracovní době je ze zákona možná a zaměstnavetel ji musí umožnit.

Návštěva lékaře v pracovní době však nesmí být zneužita k dalšímu neoprávněnému volnu. Proto je v zákoně formulace „na nezbytně nutnou dobu“ a ošetření je třeba provést v nejbližším zařízení.

Propustka k lékaři by měla obsahovat mimo jiné razítko lékaře.

Razítko lékaře

Aby nedošlo ke zneužití volna, je třeba vždy obstarat razítko lékaře. Potvrzení o návštěvě lékaře musí vždy obsahovat razítko daného lékaře. To je zřejmé z každého vzoru potvrzení.

Razítko lékaře je nezbytnou součástí propustky k lékaři. Bez razítka lékaře může být propustka považována za neplatnou. Razítko lékaře totiž potvrzuje, že návštěva skutečně proběhla v konkrétní čas. Razítko by mělo obsahovat následující údaje:

  • jméno a příjmení lékaře
  • název zdravotnického zařízení
  • datum návštěvy
  • podpis lékaře

Bez tohoto razítka může být propustka považována za neplatnou a zaměstnavatel nemusí uznat nepřítomnost zaměstnance jako oprávněnou.

Jaký je u propustky k lékaři nárok na hodiny?

Za nezbytně nutnou dobu je považována jak doba trvání lékařské prohlídky nebo ošetření, tak čas strávený cestou tam i zpět do zdravotnického zařízení. Toto zařízení by mělo být v místě co nejbližším bydlišti nebo pracovišti zaměstnance s ohledem na krytí vyšetření zdravotní pojišťovnou zaměstnance.

Stejný nárok na propustku má zaměstnanec, jedná-li se o pracovnělékařskou prohlídku, vyšetření nebo očkování související s výkonem práce. Doba nezbytně nutná přitom není stanovena zákonem.

Na preventivní zubní prohlídku má občan právo každých 6 měsíců.

Může být propustka k lékaři odepřena?

Propustka ze zaměstnání může být zaměstnanci odepřena, jde-li o směnný provoz nebo práci na půl úvazku. V takovém případě zaměstnavatelé většinou trvají na tom, aby si zaměstnanci sjednávali návštěvy u lékaře v době, kdy směnu nemají.

Ve všech případech záleží na dohodě se zaměstnavatelem. Nadřízený v mnoha případech nemusí na propustkách vůbec trvat a zaměstnance na základě vzájemné důvěry a ústní dohody k lékaři z pracovní doby uvolní. V jiných případech od zaměstnanců vyžaduje propustku stvrzenou zdravotníkem.

Jaká vyšetření lze na propustku k lékaři podstoupit?

Zpravidla se jedná o preventivní prohlídky u obvodního lékaře, dentisty, gynekologa, nebo očního specialisty. K propustce se vztahují také rehabilitace předepsané odborným specialistou.

Předpisy definují tato vyšetření také jako soubor lékařských úkonů nutných k určení diagnózy, příčin poruch zdraví či zdravotního stavu, nebo odborné lékařské ošetření konkrétního problému.

Obecně platí, že by zaměstnanec neměl svého práva na lékařské prohlídky příliš zneužívat. Například jít dvakrát ročně na zubní prevenci ano, avšak chodit každý měsíc na bělení chrupu v pracovní době už ne.

Lze získat propustku k lékaři jako doprovod?

Náhrada mzdy je přiznána v případech, kdy je ošetřován přímo zaměstnanec, a také je-li zaměstnanec přítomen jako doprovod blízkého rodinného příslušníka (dítě, rodiče, manžel, manželka). V takových případech zaměstnanec žádá o propustku k lékaři s (například) dítětem.

Jak bylo zmíněno, zaměstnanec má nárok na propustku k doprovodu rodinného příslušníka k lékaři, pokud je to nezbytné. Mezi rodinné příslušníky, které může zaměstnanec doprovodit, patří mimo jiné i sourozenci a prarodiče.

Doprovod může být nezbytný z různých důvodů, například pokud rodinný příslušník není schopen sám navštívit lékaře z důvodu věku, zdravotního stavu nebo jiných závažných okolností. V těchto případech je postup žádosti o propustku obdobný jako u osobní návštěvy lékaře. Zaměstnanec by měl předem informovat zaměstnavatele, vyplnit příslušný formulář a zajistit razítko lékaře na potvrzení návštěvy.

Detaily ohledně doprovodu rodinného příslušníka k lékaři upravuje stejný zákon jako v případě propustky k lékaři. Pokud nelze doprovod rodinného příslušníka k lékaři vyřešit jindy, než v pracovní době, musí zaměstnavatel zaměstnance pro tyto účely uvolnit.

Také v tomto případě není stanovený přesný formulář pro propustku. Vzor propustky doprovodu k lékaři lze však bez problému najít na internetu.

Propustka k lékaři – formulář ke stažení

Vzor propustky k lékaři je stejně jako spousta jiných vzorů zdarma ke stažení po celém internetu. Podobu vzoru propustky k lékaři Zákoník práce neurčuje.

Vzor potvrzení o návštěvě lékaře může posloužit jen jako inspirace. Zaměstnanec si může sepsat vlastní dokument, je však třeba, aby obsahoval všechny důležité ůdaje. Důležitý je také tisk propustky k lékaři, pokud zaměstnanec nemá doma tiskárnu, musí si tiskopis obstarat například u zaměstnavatele.

Univerzální vzor propustky k lékaři. Je přehledný, jednoduchý a stručný.

Jak postupovat při žádosti o propustku

Před návštěvou lékaře by měl zaměstnanec informovat svého zaměstnavatele o plánované nepřítomnosti. V ideálním případě by měl zaměstnanec požádat o propustku s dostatečným předstihem, aby zaměstnavatel mohl naplánovat pracovní činnosti a zajistit zástup za nepřítomného zaměstnance.

Pro žádost o propustku je často využíván speciální formulář. Formulář může být poskytnut zaměstnavatelem, ale některá zdravotnická zařízení mají své vlastní formuláře, které je možné použít. Důležité je, aby formulář obsahoval všechny potřebné údaje a byl řádně vyplněn a podepsán.

Co musí propustka k lékaři obsahovat – vzor, PDF a tisk

Na tiskopisu propustky k lékaři musí být uvedeny údaje kdo, kdy, kde, jak a kým. Bez těchto údajů je propustka k lékaři nekompletní:

  • jméno zaměstnance
  • čas odchodu z pracoviště
  • čas návratu do zaměstnání
  • datum návštěvy u lékaře
  • důvod návštěvy (služebně, soukromě)
  • razítko a podpis lékaře
  • čas ošetření nebo prohlídky

Propustka k lékaři – soubor obsahující vzor pdf je nejčastější typ propustky ke stažení. Stane se, že zaměstnavatel tiskopis propustky k lékaři na pracovišti nemá a je potřeba jej vytisknout. Kromě propustky k lékaři je k tisku a stažení i mnoho jiných vzorů na tomto odkazu.

Při potvrzení propustky u lékaře a odevzdávání zaměstnavateli je samozřejmě potřeba propustka k lékaři – tisk. Elektronická varianta bez nutnosti tisku propustky k lékaři je prozatím hudba budoucnosti.

Propustka k lékaři má dané náležitosti.

Potvrzení o návštěvě lékaře – vzor

Jako potvrzení o návštěvě lékaře funguje výše zmíněná propustka k lékaři. Vzor potvrzení o návštěvě lékaře není pevně určen, musí však obsahovat údaje zmíněné v předchozím odstavci.

Potvrzení o návštěvě lékaře by měl v každém případě daný lékař potvrdit, a to i dodatečně. Zákon lékaři přímo ukládá povinnost potvrzení o návštěvě potvrdit. Potvrzení vyžádané pacientem je však v některých případech zpoplatněno. Ceny se na různých zdravotnických pracovištích liší.

Propustka k lékaři při home office

Při práci z domova, takzvaný home office, odpadají výhody, které mají zaměstnanci denně docházející do místa pracoviště. Návštěva lékaře, byť by šlo o prohlídku související s prací, se zaměstnancům pracujícím z domova neproplácí. A to ani v případě nákladů na dopravu do zdravotnického zařízení.

Dobu strávenou návštěvou lékaře musí zaměstnanec nahradit jindy. Tuto drobnou nevýhodu práce z domova však kompenzuje řada jiných výhod.

Doprovod rodinného příslušníka k lékaři – formulář

I když neexistuje předepsaný formulář, je dobré zaměstnavateli písemně oznámit, že potřebujete volno z důvodu doprovodu rodinného příslušníka k lékaři. V žádosti by mělo být uvedeno:

  • jméno a příjmení doprovázené osoby a váš vztah k ní
  • důvod návštěvy lékaře (např. vyšetření, ošetření)
  • datum a předpokládaná délka návštěvy
  • jméno lékaře a zdravotnické zařízení
  • potvrzení lékaře (pokud je vyžadováno)

V případě konkrétních dotazů je lepší se obrátit přímo na svého zaměstnavatele, na personální oddělení nebo svého nadřízeného, a zeptat se, jaké jsou konkrétní postupy v dané společnosti. V případě sporu se zaměstnavatelem je na místě vyhledat právní pomoc.

Speciální případy a výjimky

Některé lékařské návštěvy mohou vyžadovat návštěvu specialisty nebo odborného lékaře. V těchto případech může být návštěva naplánována na delší dobu dopředu, což dává zaměstnanci a zaměstnavateli dostatečný čas na plánování. Zaměstnanec by měl opět informovat zaměstnavatele a zajistit, aby všechny potřebné formality byly splněny, včetně vyplnění formuláře a získání razítka lékaře.

V případě akutních zdravotních problémů může být nutné, aby zaměstnanec navštívil lékaře bez předchozího upozornění zaměstnavatele. V těchto případech je důležité, aby zaměstnanec co nejdříve informoval zaměstnavatele o důvodu nepřítomnosti a zajistil všechny potřebné dokumenty po návštěvě lékaře.

V případě dlouhodobých zdravotních problémů může být zaměstnanec často nucen navštěvovat lékaře. V těchto případech je vhodné, aby zaměstnanec a zaměstnavatel spolupracovali na vytvoření plánu, který umožní zaměstnanci pravidelné návštěvy lékaře bez negativního dopadu na práci.

Vždy záleží na dohodě se zaměstnavatelem. Ti benevolentnější propustky k lékaři nevyžadují.

Povinnosti zaměstnavatele a práva zaměstnance

Zaměstnavatel má povinnost poskytnout zaměstnanci volno na nezbytně nutnou dobu k návštěvě lékaře a zajistit, že zaměstnanec nebude za tuto nepřítomnost finančně postihován. Zaměstnavatel by měl také vést evidenci o poskytnutých propustkách a zajistit, aby byly všechny formality řádně splněny.

Zaměstnanec má právo na volno na nezbytně nutnou dobu k návštěvě lékaře, pokud je návštěva nezbytná a nemůže být uskutečněna mimo pracovní dobu. Zaměstnanec má také právo na ochranu svých osobních údajů souvisejících se zdravotním stavem a návštěvou lékaře.

Časté dotazy – odmítnutí propustky, odmítnutí razítka

Může zaměstnavatel odmítnout propustku k lékaři? Zaměstnavatel by neměl odmítnout poskytnutí propustky, pokud je návštěva lékaře nezbytná a nemůže být uskutečněna mimo pracovní dobu. Pokud by však zaměstnavatel měl pochybnosti o oprávněnosti návštěvy, může požadovat další doklady nebo vysvětlení.

Kolik času má zaměstnanec na návštěvu lékaře? Zaměstnanec má nárok na volno na nezbytně nutnou dobu k návštěvě lékaře. Čas, který zaměstnanec potřebuje k návštěvě, by měl zahrnovat dobu cesty k lékaři, dobu strávenou v čekárně a samotnou konzultaci s lékařem. Zaměstnavatel by měl být informován o předpokládané délce nepřítomnosti.

Jak často může zaměstnanec žádat o propustku k lékaři? Neexistuje žádný konkrétní limit na počet propustek, které může zaměstnanec požadovat. Avšak časté a opakované žádosti by mohly vést k tomu, že zaměstnavatel bude požadovat další doklady nebo vysvětlení, aby se ujistil o oprávněnosti návštěv.

Co dělat v případě, že lékař odmítne dát razítko? Pokud lékař odmítne dát razítko na formulář propustky, měl by zaměstnanec požádat o písemné potvrzení o návštěvě lékaře. Toto potvrzení by mělo obsahovat všechny potřebné údaje, jako je jméno lékaře, datum a čas návštěvy a důvod návštěvy.

Může zaměstnanec požádat o propustku i pro jiné zdravotní úkony, například rehabilitaci? Ano, zaměstnanec může požádat o propustku i pro jiné zdravotní úkony, jako je rehabilitace, fyzioterapie nebo jiné léčebné procedury, pokud jsou nezbytné a nemohou být uskutečněny mimo pracovní dobu. Postup je obdobný jako při žádosti o propustku k návštěvě lékaře.

Závěr

Propustka k lékaři je důležitým nástrojem, který umožňuje zaměstnancům postarat se o své zdraví nebo zdraví svých rodinných příslušníků bez finančního postihu.

Dodržování správných postupů při žádosti o propustku, vyplnění formulářů a získání razítka lékaře je klíčové pro zajištění, že nepřítomnost zaměstnance bude považována za oprávněnou. Zaměstnavatelé by měli mít jasně definované postupy a pravidelně komunikovat se zaměstnanci, aby celý proces probíhal hladce a bez problémů.

Copyright © 2024 KG.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang