Jak začít podnikat – bez peněz, na internetu – návod 2024

O podnikání sní na začátku své kariéry nespočet lidí. Mnoho z nich si však neví rady již v samotných začátcích, a tak od cesty pracování na volné noze raději opustí. V internetovém věku není nic jednoduššího, než si přečíst návod, jak začít podnikat, díky čemuž může potenciální podnikatel začít žít svůj sen. Tento článek přináší všechny důležité informace pro naprosté začátečníky a obsahuje krok po kroku, jak začít podnikat. Jak tedy na to?

Širší veřejnost má na podnikání určitý romantický pohled, v němž figuruje podnikatel jako bohatý člověk bez starostí, který svou firmu řídí na dálku, a to pouze po internetu. Samozřejmě i takové případy existují, nicméně začátek každého podnikání je doprovázen dřinou i složitými obdobími.

Ne vždy musí podnikatelský plán skutečně vyjít, což samozřejmě člověka stojí jak peníze, tak nervy. Veškeré finanční ztráty a újmy je navíc nucen hradit ze svého, kvůli čemuž se z výše uvedené představy stává naprostý opak.

Na druhou stranu, těch co, v konkurenčním boji dokážou uspět, existuje velké množství a s dobrým přístupem mezi ně může patřit naprosto kdokoliv. Stačí se držet doporučovaných tipů, jak začít podnikat, díky kterým bude mít člověk do začátku veškeré důležité informace naučené.

K rozjezdu vlastního e-shopu může napomoci úspěšný věrnostní program.
Návod, jak vymyslet věrnostní program >

Pracovat ,,na sebe“ není samozřejmě cesta pro každého, o čemž se mnoho lidí v těžkých začátcích přesvědčí samo. Podnikání přináší určité výhody, stejně tak i nevýhody. Za největší benefit lze považovat právě volnost, kterou člověk získá. Aby však z dané činnosti vzešel úspěch, je potřeba donutit se k tvrdé práci.

Mezi potenciálními podnikateli se nacházejí často již samotní studenti, kteří však zpravidla řeší zásadní otázku, jak začít podnikat bez peněz a kapitálu. Tomuto „problému“ v počátcích předchází i samotná úvaha nad tím, jak a v čem se dá podnikat.

V digitálním světě se nabízí podnikání na internetu, ve kterém lze využít celou řadu zajímavých cest. O tom, jak začít podnikat na internetu, bude pojednáváno v článku dále.

Na začátku stojí většina podnikatelů před rozhodnutím, jak a v čem začít podnikat.

Jak a v čem začít podnikat

Jak a v čem začít podnikat? Nápady na nový byznys jsou čím dál omezenější, jelikož nabídka již dávno převyšuje poptávku a trh je přesycen. Není nutné přicházet s revolučními myšlenkami, které zcela změní svět, být úspěšný lze rovněž s již existujícím konceptem. Vždy by měl však člověk vymyslet nějakou konkurenční výhodu, díky které na trhu prorazí.

S tímto bodem si musí dát začínající podnikatel dostatek času k přemýšlení. Přece jenom bude danou značku tvořit několik dalších let. Hledání nových příležitostí bude tedy prvním krokem, jak a v čem začít podnikat.

Bezpočet lidí se snaží pouze najít cestu, jak vydělat peníze, na čemž není ve své podstatě nic špatného. Nicméně největší úspěchy začínají právě ti, kteří jsou do svého podniku zapálení a dokážou mu obětovat všechen svůj čas. Pokud má člověk svou konkurenční výhodu jasně vydefinovanou, může se vrhnout na první kroky.

Počáteční záležitosti, které je zapotřebí vyřešit:

Domény na internetu budou důležitým prvkem převážně pro online podnikání. Některé výše uvedené aspekty budou v článku rozebrány více. Analýza segmentace trhu a skvělý nápad budou ty nejdůležitější kroky v počátcích každého podnikání.

Podnikání není pro každého, jelikož s sebou přináší také potenciální období finančních ztrát.

Jak začít podnikat bez peněz a kapitálu

Jak začít podnikat bez peněz – tuto otázku si pokládá každý, kdo chce začít tvořit nějakou hodnotu, anebo si zkrátka přivydělat z domu. Pokud má však člověk skvělý nápad, k jehož realizaci nemá dostatek finančních prostředků, bude nutné sáhnout po cizích zdrojích.

Tím jsou myšleny bankovní úvěry. V dnešní době již půjčka pro OSVČ není žádným problémem a s její pomocí lze svůj sen skutečně zrealizovat. Samozřejmě lze při výběru finanční instituce zvolit nebankovní půjčky, nicméně ty bývají zpravidla dražší. Mezi časté poskytovatele nebankovních půjček se řadí společnost Provident, u které si lze vypůjčit až 130 000 Kč.

Podnikatelský úvěr nebo úvěr pro začínají podnikatele bývá mnohdy jedinou možností, jak začít podnikat bez peněz a kapitálu. Rozjed vlastního byznysu se bez finančních prostředků zkrátka neobejde. Zajímavé nabídky pro začátky podnikání poskytuje například Komerční banka, Česká spořitelna nebo Equa Bank.

Každý kvalitní online byznys by měl mít svou vlastní e-mailovou doménu.
Jak na e-mail na vlastní doméně >

Pokud však člověk bankovním institucím nevěří, může zvolit v posledních letech stále oblíbenější crowdfundingové kampaně. Velké oblibě se těší také P2P půjčky, kde si lidé půjčují přímo od lidí, díky čemuž se úrok často drží na velmi přípustných hodnotách. Mezi takové platformy se řadí například Zonky.

TIP: Tvůrci Zonky spouštějí novou službu – lidé budou půjčovat firmám.

V neposlední řadě může podnikatel zkusit externí financování díky vstupu investorů. V takové situaci je však nutné disponovat skutečně unikátním nápadem. Pakliže je tato podmínka splněná, otázka, jak začít podnikat bez kapitálu, tím může být jednoduše zodpovězena.

Podnikání na internetu samo o sobě není finančně náročné, a proto se může hodit i tomu, kdo nemá dostatek volných prostředků do začátku. Tak tedy, jak začít podnikat na internetu?

Podnikání na internetu je v současnosti nejjednodušší cestou, jak začít podnikat.

Jak začít podnikat na internetu

Nemusí se jednat pouze o začínající podnikatele – návod, jak začít podnikat na webu, může být prospěšný i pro zavedené značky. Ovšem za poslední roky obecně stoupá obliba právě ve specifických profesích, díky kterým může člověk bez problémů začít podnikat na internetu přímo sám na sebe.

Cest, jak začít podnikat na webu, je hned několik. Pro některé pozice stačí disponovat pouze počítačem, internetovým připojením a trochou zručnosti. Pakliže se někdo rád pohybuje kolem sociálních sítí, marketingu a tvorby webového obsahu, následující profese mohou být tím pravým právě pro něj.

 • copywriting
 • správa sociálních sítí pro firmy
 • editor
 • korektor
 • tvorba webových stránek na míru
 • grafická tvorba

Firmy si právě na výše uvedené činnosti rády najímají externí pracovníky, jelikož je to pro ně výhodnější. Je-li člověk kreativní a ví, jak začít podnikat, může ze dne na den skončit ve své současné práci a začít se živit výhradně online.

Nemusí se však jednat pouze o profese tohoto zaměření. Následující oblasti lze postupem času přetavit rovněž do úspěšného podnikání, případně z nich lze vytvořit internetový obchod.

Zavedení elektronické evidence tržeb rovněž patří do začátku podnikání.

E-shop s módou

Nakupování oblečení po internetu těží i ze současné situace, avšak nehledě na ni, módní obchody jsou v oblibě neustále. Důkazem může být popularita e-shopů jako Zalando, About You nebo Zoot. S těmito giganty se ovšem nelze porovnávat, natož s nimi soutěžit.

I zde tedy musí člověk přinést na trh něco nového, neokoukaného. Zajímavé motivy, vzory, látky, s tím vším se dá operovat a rozhodně tak není nemožné vytvořit novou a úspěšnou značku.

Vzdělávací kurzy

Přestože za poslední rok přibylo na trhu neskutečné množství vzdělávacích kurzů, místo pro úspěch zde zcela jistě stále existuje. Jak začít podnikat prostřednictvím online kurzů, není nic složitého. Pokud má člověk nějakou dovednost, o kterou by se mohl s širší veřejností podělit a ví, že by o ni skutečně stála, má téměř vyhráno.

Nejedná se o žádnou novinku, podobné kurzy existují celou řadu let, například pro doučování. Výuka cizích jazyků, kurz programování, fotografování nebo zpěv, to vše lze na internetu prodat.

Práce z domova přináší výhody i nevýhody. Jak ji zvládnout co nejlépe?
Jak efektivně pracovat z domu >

Vlastní blog

Jak začít podnikat s vlastním blogem? Zpočátku se zcela jistě nebude jednat o díru do světa, postupem času je možné i z psaní článků vytvořit lukrativní byznys, obzvlášť, spolupracuje-li člověk s různými značkami, které se zde chtějí prezentovat v rámci reklamy.

TIP: Návod a rady, jak začít s blogem, užitečné rady a informace nabízí článek Jak založit a psát blog.

Vlastní blogy jsou také oblíbeným prvkem internetových stránek již zavedených značek, jelikož to o dané firmě zvyšuje povědomí. Prostřednictvím blogu lze navíc budovat na internetu početnou komunitu. Nejen známějším značkám mohou nadále posloužit také návody, jak vydělávat na Instagramu a jak vydělávat na YouTube.

Affiliate marketing

Pro majitele webových stránek existuje poměrně snadný způsob, jak začít podnikat na internetu. Je jím právě affiliate marketing. Zjednodušeně je možné tento termín vysvětlit jako spolupráci dvou stran, kdy firma majiteli internetové stránky platí za inzerci formou provize.

Ačkoliv nejsou začátky tohoto podnikání jednoduché, postupným budováním lze i z této činnosti následně vytvořit pasivní příjem. Téma affiliate marketingu je nutné nejprve nastudovat, nicméně rozhodně se jedná o jednu z cest, jak začít podnikat.

Daňová evidence tvoří nedílnou součást každého podnikání.

A jak začít podnikat?

Pakliže je vyřešena otázka zaměření vlastního podnikání, je na čase zaobírat se byrokratickou stránkou věci. Mezi nejdůležitější rozhodnutí patří výběr právní normy.

Podnikat lze tzv. na vlastní triko, jakožto fyzická osoba, anebo formou právnické osoby. Při rozhodování, která forma podnikání je vhodnější, se vyplatí zvážit všechny podstatné rozdíly mezi fyzickou a právnickou osobou.

Ačkoliv se u první zmíněné formy setkáme obecně se snadnější administrativou – není nutné vést účetnictví, pouze daňovou evidencipodnikatel ručí svým soukromým majetkem, který se zde nerozlišuje.

Druhu variantou je založení obchodní společnosti. Těch existuje hned několik:

 • společnost s ručením omezeným
 • akciová společnost
 • komanditní společnost
 • veřejná obchodní společnost

Mezi nejčastěji využívané formy právnických osob patří společnost s ručením omezeným se společníky, valnou hromadou a jednatelem. Kdo je to jednatel? Jedná se o klíčovou pozici v každé firmě s.r.o., který musí být zapsána v obchodním rejstříku. Odměna jednatele je uvedena ve smlouvě, společně s jeho povinnostmi a právem vystupovat jménem firmy.

Dále pak budou následovat kroky, které již byly uvedeny výše, tedy předmět podnikání, název a další dílčí kroky. U předmětu se podnikatel rozhoduje mezi volnou, řemeslnou, koncesovanou a vázanou živností.

Téma OSVČ, jak začít podnikat, bude zajímat nemalou část čtenářů, a tak se hodí tento bod detailněji rozvést.

Kódování patří k lukrativním byznysům, po kterých se poptávka neustále zvyšuje.

OSVČ – jak začít podnikat

Chci být OSVČ, jak začít podnikat? S touto otázkou si láme hlavu bezpočet začínajících podnikatelů, přesto se s touto právní formou dá naučit pracovat. Oproti zdlouhavým procesům, které jsou spojeny se zakládáním obchodních společností, se stále jedná o menší starosti.

Stačí se držet návodu, jak začít podnikat krok po kroku, jenž je vyobrazen níže a celá nudná administrativa bude zvládnutá jednoduše. OSVČ, jak začít podnikat:

 1. Živnostenský list
 2. Jednotný registrační formulář
 3. Elektronická evidence tržeb
 4. Daňová evidence
 5. Zdravotní a sociální pojištění
 6. Platba DPH
 7. Silniční daň
 8. Internetové stránky
 9. Marketing
 10. Daňové přiznání

Návod, jak začít podnikat sice může vypadat na první pohled dlouze, nicméně některé body lze zvládnout opravdu během krátkého časového úseku.

Podnikání znamená práci na živnostenský list. Díky živnostenskému listu lze dále získat oprávnění a zápis do živnostenského rejstříku.

Následuje podání Jednotného registračního formuláře, jenž za fyzickou osobu provede veškeré důležité registrace a ohlášení – získání živnosti, ohlášení zdravotní pojišťovně a správě sociálního zabezpečení a přihlášení k dani z příjmu.

Dle činnosti se provádí také registrace k dani silniční, dani z příjmu za zaměstnance a DPH. Jednotný registrační formulář člověku ušetří spoustu práce, v opačném případě si totiž musí veškeré dokumenty a registrace zařídit po vlastní ose. Za založení živnosti však v každé situaci podnikatel zaplatí poplatek 1 000 Kč.

Další povinnosti

Ti, kteří hodlají uskutečňovat tržby také v hotovosti a jejichž činnost spadá do EET, započnou také elektronickou evidenci tržeb. V současnosti však povinnost vést EET neplatí. Naopak je nutné vést daňovou evidenci, tedy přijaté a vydané faktury.

TIP: Pro usnadnění fakturací a vystavování faktur je šikovné vybrat si mezi online fakturačními softwary. Fakturoid.cz je jedním z nejoblíbenějších, právě pro svou jednoduchost a množstvím automatických funkcí.

Ohledně zdravotního a sociální pojištění podnikatel zjišťuje, zda je povinen platit zálohy. Zde se rozlišují situace, zda se jedná o samostatnou činnost jako hlavní činnosti či vedlejší. V první případě bude podnikatel platit měsíční zálohy ihned od počátku podnikání, a to na oba druhy pojištění. Jestliže se jedná o činnost vedlejší, platba záloh v prvním roce neprobíhá, až na konci roku.

Před začátkem podnikání by si měl člověk vytyčit svou konkurenční výhodu.

Návod, jak začít podnikat, by se neobešel bez záležitosti DPH. Zda je člověk plátcem DPH, lze zjistit naprosto jednoduše. Jestliže obrat za bezprostředně po sobě jdoucích 12 měsíců překročil 1 milion Kč, podnikatel je nucen tuto daň hradit.

Kromě obratu existují i další faktory, které ovlivňují, zda se podnikatel stane plátcem DPH. Například pokud podnikatel dobrovolně požádá o registraci k DPH, stane se plátcem i v případě, že jeho obrat nepřekročil 1 milion Kč.

Důležitým aspektem DPH je také problematika odpisových skupin. Odpisové skupiny se používají k rozdělení majetku do kategorií podle doby jeho životnosti. Doba životnosti majetku pak ovlivňuje, jak rychle se daný majetek odepisuje, a to má vliv na výši daně z příjmů.

V neposlední řadě, mimo podání daňového přiznání, již člověk řeší spíše otázky rozvoje své činnosti. Analýza konkurence, internetové stránky a marketingové kampaně, bez podobných nástrojů se na dnešním trhu obejde málokdo.

Účetnictví je pro mnohé velkou neznámou. Nějakou formou ho však musí vést každý podnikatel.
Jak vést správně účetnictví >

Závěrem

Pokud se zájemce o vlastní podnikání do této činnosti skutečně pustí, musí počítat s tím, že je nutné vynaložit velké úsilí. Neustálé sebezdokonalování patří bezpochyby do arzenálu každého úspěšného byznysmena. Vždy by měl však podnikatel myslet i sám na sebe, k čemuž mu může dokonale posloužit tzv. work-life balance.

Sledování nejnovějších trendů bezesporu povede k přísunu nových nápadů. Člověk by se měl za každé situace pokusit odlišit od konkurence a přinést na trh produkt či službu, o kterou bude skutečně zájem. Obeznámení a důležitou administrativou tvoří taktéž část úspěchu.

Cash-flow, pohledávky, závazky, o těchto věcech by měl mít vždy přehled, tedy alespoň v případě, že se nejedná o velkou korporaci. Najmutí účetní však v dnešní době není žádný problém a k takovému kroku postupuje většina podnikatelů.

V každém případě se člověk nesmí vzdávat. Budování kvalitní značky chvíli trvá – posléze bude tvrdá práce odměněna úspěchem.

Copyright © 2024 KG.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang