Tvůrci Zonky spouštějí novou službu – lidé budou půjčovat firmám

Už se nejedná jen o půjčky od bank lidem či od lidí lidem. Nyní se finanční pole rozšiřuje o dalšího hráče, půjčky od lidí firmám. Zakladatelé úvěrového zprostředkovatele Zonky přišli se zcela novým konceptem půjček, v nějž vkládají velké naděje.

Za nápadem postavit byznys na půjčkách lidí firmám stojí inovativní pražské studio Creative Dock, které v roce 2015 vytvořilo úspěšný projekt Zonky. Půjčky Zonky zaštiťuje nadnárodní korporace PPF, konkrétně její společnost Home Credit.

Lidem, kteří nabídnou své finance ke zúročení na Nafirmy.cz, náleží roční zhodnocení investic mezi 3,99 – 14,99 %.

Zatímco Zonky jsou půjčkou peer-to-peer (P2P půjčky), tedy lidé lidem, nová služba NaFirmy.cz zakládá své podnikání na peer-to-business půjčkách, tedy lidé firmám. S vidinou pomoci rozkvětu českého podnikání. Creative Dock cílí na malé a střední firmy a chce konkurovat klasickým bankám. Ty se věnují zejména velkým korporacím s masivním objemem peněz a na menší společnosti zapomínají.

Inspiraci Creative Dock převzal ze zahraničí, kde podobné služby fungují běžně. Na úvěr od Nafirmy.cz však nedosáhnou všechny společnosti. Poskytnutá půjčka se neopírá o výši ročního obratu ani cashflow, nýbrž analyzuje potenciál firmy, typologii zákazníků, sílu značky, věhlas a historii podniku a mnoho jiných faktorů. To vše z digitální firemní stopy.

Třeba pro restaurace a ubytovací služby sledujeme recenze na cestovatelských portálech typu Tripadvisor. A to hluboko do historie. Nic takového banky nedělají.

Martin Pejša, zakladatel Creative Dock

Půjčka od lidí bude náležet jen dařícím se firmám, jejichž zákazníci jsou spokojeni a které mají ve svém oboru pozitivní renomé. Důraz je kladen na budoucí potenciál firmy. Podnikatelé, kteří jsou aktivní na internetu a jsou pro své zákazníky dobře vidět, mají napůl vyhráno. Nafirmy.cz si společnosti, kterým poskytne půjčku, svědomitě vybírá právě na základě online prostoru.

Výhodu mají ty firmy, pro něž je digitální pohyb dávnou samozřejmostí. Tedy e-shopy, hotely, obchody, restaurace, služby. V zásadě všechny podniky, na něž může zákazník zveřejnit recenzi a uživatelské hodnocení. Výše úvěru se pohybuje mezi půjčka 100 000půjčkou 1 milion korun. Do budoucna NaFirmy.cz plánuje uvolnit výši půjček až do pěti milionů korun.

Ojedinělý koncept půjček firmám dostal své reálné obrysy začátkem roku 2021.

NaFirmy.cz se zaměřuje výhradně na půjčky drobných investorů firmám, Zonky půjčka naopak lidé lidem. Zonky poskytují online půjčky z podnikatelského hlediska jen osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) na základě daňového přiznání.

Půjčka může leckdy pomoci vyhnout se exekuci, do níž se kvůli nešťastné legislativě mohou dostat i děti. Ovšem stát plánuje zakázat exekuce dětských dluhů. Novela občanského zákoník, která přináší konec dětských exekucí, vstoupí v platnost dnem 1. července 2021.

V souvislosti exekucemi je na spadnutí další novela zákona. Dle výzkumu polovina Čechů vnímá exekuce jako nespravedlivé a volají po změně, aby exekuce vymáhal soud nebo zaměstnanec státu.

Srovnání NaFirmy versus Zonky

Zonky půjčka je registrovaná u České národní banky (ČNB) jako poskytovatel finančních služeb malého rozsahu. Nejčastějšími půjčkami jsou úvěry na bydlení, přičemž výše nebankovní půjčky ihned na účet činí 5 až 1 200 tisíc Kč se splatností až deset let a úrokem od 4,49 %.

TIP: Nebankovní společnosti někdy poskytují první půjčky ihned na účet zdarma a neplatí se poplatky za vyřízení a občas ani úroky, příkladem je půjčka bez úroků a poplatků.

Pro schválení této nebankovní půjčky ihned na účet je nutná registrace na Zonky portálu a věk minimálně 18 let. Dále doklad totožnosti (občanský průkaz nebo cestovní pas), výpisy z bankovního účtu a další doklady o příjmu.

Zonky kontrolují klientovu schopnost splácet, neboli bonitu a to dle nahlížení do příslušných rejstříků a registrů:

  • administrativní registr ekonomických subjektů (ARES)
  • živnostenský rejstřík
  • katastr nemovitostí
  • registr dlužníků
  • insolvenční rejstřík
  • exekuční rejstřík
  • registr neplatných průkazů
  • sociální sítě

Pro udělení okamžité půjčky může klient připojit i svůj životní příběh, respektive důvod půjčky, na co si chce vypůjčit a proč. Například na otevření vlastní kavárny nebo stavbu garáže. Neuškodí nahrát fotografie pozemku či budoucího podniku. Veškeré tyto informace mohou žadateli zvednout rating a zajistit poskytnutí šikovné fajn půjčky.

Vzít si půjčku není jen tak. Potenciální klient musí splnit požadavky a prokázat svoji solventnost.

Zonky jsou skvělou příležitostí k refinancování starých nevýhodných úvěrů. Konsolidace půjček Zonky znamená pro dlužníka nižší splátky úvěrů, žádné poplatky, snadné vyřízení a možnost půjčit si peníze navíc. Více informací o půjčkách P2P a Peer-to-business poskytuje finanční portál NavigátorÚvěrů.cz.

Dobrou zprávou se koncem roku 2020 stala fúze Air Bank a Zonky, což přinese širší nabídku úvěrových služeb i nové možnosti investování.

Copyright © 2024 KG.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang