Fakturoid – recenze a zkušenosti 2024, návod

Dávno jsou ty tam doby, kdy bylo pro začínající nebo drobné podnikatele nutností vytvářet faktury a vést jejich evidenci v MS Office. Pominuly časy, kdy bylo pro větší hráče nezbytné nakupovat licence fakturačních programů a instalovat je do PC. Vše je nyní pod taktovkou online fakturačních softwarů, které šetří čas, práci i peníze. Jedním takovým je Fakturoid. Co umí a kolik stojí? Pro koho je určen? A vyplatí se?

Co je Fakturoid? Je to fakturační software, jenž vznikl už v roce 2009 z popudu tehdejších studentů Lukáše Konarovského a Jana Korbela, kteří hledali právě takovou pomůcku, jež by jim usnadnila podnikatelskou administrativu při práci na IČO.

Užitečné rady a tipy, jak podnikat, jak založit firmu, kdo je jednatel, nebo jak koupit doménu, nabízí server Tovarnik.cz.
Prohlédnout rady a tipy na Tovarnik.cz >

Tehdy na trhu nic podobného neexistovalo a stahovat si do počítače instalační fakturační program se průkopníkům zdálo zastaralé. Jejich vizí bylo získat přístup k fakturaci odkudkoli, z jakéhokoli PC a hlavně zautomatizovat archaické účetní postupy.

Fakturoid byl vytvořen proto, aby sloužil živnostníkům a firmám při podnikání. Ručnímu vystavování faktur s příchodem online softwaru odzvonilo a není již třeba při práci z domova přepisovat wordové faktury a vést si jejich evidence v Excelu.

Fakturoid.cz vystaví faktury během méně než minuty a zároveň je poskytuje z Fakturoidu ke stažení zdarma. Je schopen si údaje odběratelů i dodavatelů uložit do adresáře a do faktur je předvyplňovat. Zároveň je možné kontakty nahrát do softwaru hromadně pomocí CVS souboru.

Fakturoid myslí na obyčejné lidi. Chápe, že velké procento firem a pracovníků na živnostenský list chce hlavně ušetřit čas, jenž by mohli věnovat vydělávání peněz a zpracovávání zakázek. Proto Fakturoid nabízí i podrobný návod, jak kontakty z CVS souboru do online softwaru nahrát.

Fakturoid – užiteční funkce

Fakturoid nabízí široké spektrum užitečných funkcí. Software zdaleka není jen o vystavování faktur, k nimž lze navíc přidat i logo firmy, podpis a QR kód. Pokročilá verze Fakturoidu dokonce umožňuje faktury barevně a typograficky upravit. Originální podoba faktur odliší podnikatele od ostatních uniformních dokladů a umožní vystoupit z davu.

Fakturoid také hlídá platby, upomíná neplatiče a umí připravit průběžné počty odvodů DPH. Je rychlý, jednoduchý, intuitivně se ovládá a předkládá přehledné aktuální statistiky za různá období. Uživatel tak má okamžitý přehled co vydělává, za co utrácí (jaké jsou náklady), jaké jsou obraty, zisk či cashflow.

Fakturace s Fakturoid.cz je rychlá, intuitivní a zábavná. Šetří drahocenný čas a nabízí užitečné automatizace.

S Fakturoidem je finanční plánování snadné a přehledné. Lze si prostřednictvím barevných grafů prohlížet žebříčky největších odběratelů, dále si vytvářet vlastní analýzy pomocí štítků. Fakturoid nabízí dokonalý přehled o financích a dle mnohých je králem automatizace. To se týká nejen vystavování pravidelných faktur, párování plateb s fakturami, či automatických upomínek.

Promyšlený fakturační program oceňují mnozí účetní, kterým stačí přihlašovací údaje a mají tak okamžitý přístup ke všem dokladům, které si mohou kdykoli exportovat, stáhnout či už zpracované doklady uzamknout proti změnám.

Fakturoid online umí také vygenerovat podklady pro sociální a zdravotní pojištění (v rámci daňového přiznání fyzických osob), a má dobře zdokumentované programátorské rozhraní, takzvané API, čímž jej lze napojit na další systémy.

Zjednodušeně řečeno je API rozhraní, pomocí nějž lze automatizovaně fakturovat nebo stahovat dala a dále s nimi nakládat. Je to rozhraní k vývoji mobilních a webových aplikací, neboli k automatizaci a rozšíření funkcionality webu. Smyslem API je zajištění komunikace mezi dvěma platformami a jeho používání vhodně doplňuje automatizace při párování plateb.

Fakturoid za svou více než desetiletou historii dokázal vychytat mouchy a kromě pohodlného fakturačního softwaru pro usnadnění administrativy nabízí také „vzdělávání“ podnikatelů. Fakturoid se považuje za jakéhosi rádce či hrdinu pro OSVČ, neboť prostřednictvím svých článků, blogů, rad a tipů „školí podnikatele. Jeho mottem je „Protože podnikatel je hrdina“.

Fakturoid pro uživatele připravil 3 tarify, mezi nimiž lze zvolit ten nejvýhodnější:

  • Tarif ZDARMA
  • Tarif ZÁKLAD
  • Tarif KOMPLET

Jak název napovídá, prvně jmenovaný je poskytování bezplatně, ovšem s omezenými funkcemi. Ocení ho zejména začínající OSVČ, či menší podnikatelé, kteří nemají více než 5 odběratelů nebo nepotřebují využívat párování plateb.V tarifu Zdarma lze evidovat faktury i náklady, prohlížet si propracované statistiky, nastavit auto upomínky a webfaktury.

Co je webfaktura?

Online faktura, jíž si klient rozklikne a může hned uhradit dle nastaveného způsobu platby. Pohodlně i QR kódem. Systém pozná, že si klient fakturu zobrazil a nemůže se tudíž vymlouvat, že ji nedostal.

Tarif Zdarma může posloužit i zběhlým podnikatelům, kteří ten svůj fakturační software teprve hledají a nemohou se rozhodnout. Z tarifu Zdarma lze kdykoli povýšit na Tarif Základ nebo Tarif Komplet a vyzkoušet jeho funkce. Pro nabídku kompletních služeb však bude výhodnější objednat si vyšší tarif hned. Fakturoid v případě nespokojenosti do 14 dnů vrací peníze.

V čem se liší tarify Základ a Komplet? Oproti tarifu Zdarma nabízí tarif Základ neomezené množství kontaktů, párování plateb (s jedním účtem), různé vzhledy faktur, EET, daňové přiznání FO, a třeba i 2000 korun na reklamu.

Nejkomplexnější služby uživatel najde u tarifu Komplet, který je nástavbou tarifu Základ a nabízí i spoustu dalších užitečných možností. Mimo jiné párování plateb s více účty, neomezené množství pravidelných faktur, elektronické podání DPH, vlastní barvu vzhledu faktury, platební brány PayPal a GoPay a jiné.

Podrobné srovnání všech tří tarifů:

Evidence faktur, propracované statistiky, upomínky faktur, webfaktura a rychlá podpora platí pro všechny tarify.

TarifyZdarmaZákladKomplet
Cena s DPH – platba měsíčně0 Kč 210 Kč / měsíc420 Kč / měsíc
Cena s DPH – platba ročně0 Kč193 Kč / měsíc 385 Kč / měsíc
Počet uživatelů11 + účetní
každý další 159 Kč/měs.
1 + účetní
každý další 159 Kč/měs.
Počet odběratelů a dodavatelů5NeomezeněNeomezeně
Pravidelné faktury1 Neomezeně Neomezeně
Krabice na náklady530150
Párování plateb s doklady1 účetvíce účtů
Přiznání k dani z příjmů fyz. osob
Průběžný výpočet odvodů
Elektronická evidence tržeb (EET)
Exporty do účetních programů
Výběr z 5 různých vzhledů faktury
Výběr vlastní barvy na faktuře
SMTP pro emaily z vlastní adresy
Nabídky
Více číselných řad pro faktury
Finanční plánování
Všechna přiznání kolem DPH
Platební brány GoPay a PayPal
API požadavky měsíčně3 000 (nelze dokupovat)3 000 (nelze dokupovat) 20 000 (pak 10 000 za 100 Kč bez DPH)

Krabicí na náklady se rozumí uchovávání nákladových dokladů a účtenek. Lze je do softwaru nahrát jako soubor PDF nebo JPG, případně je poslat e-mailem, a zpracovat později.

Pro začínající firmy a OSVČ Fakturoid nabízí 50% slevu na první roční fakturu. Nárok na ni má jakékoli IČO, které bylo v živnostenském rejstříku registrováno do 12 měsíců předtím, než o slevu požádá. Zároveň si uživatel může vybrat, zda chce platit měsíčně, nebo ročně. U roční platby navíc získává první měsíc zdarma.

Jak se registrovat na Fakturoid – přihlášení

Přihlášení do Fakturoidu je prosté a bleskové. Na fakturoid.cz stačí zadat e-mailovou adresu, navrhnout heslo, uvést IČO a zemi a vybrat, zda uživatel je či není plátcem DPH. Systém automaticky dovyplní údaje dle IČA. Hned v úvodu je potřeba nastavit číselnou řadu faktur, povinnou patičku, číslo účtu a lze přidat i logo, razítko a podpis.

Od této chvíle lze začít fakturovat. Stačí zadat IČO odběratele a systém vše vyplní automaticky sám. Lze také změnit jazyk faktur (na výběr je z celkem 11 jazyků), číslo objednávky nebo variabilní symboly. Fakturoid bude nováčky zároveň provázet svým softwarem pomocí tipů do začátku. Sledovat je možné Fakturoid i na Facebooku.

Fakturoid je králem automatizace. Hlídá splatnost, páruje platby a sám odesílá upomínky.

Ovládání je snadné. Například smazání faktury z Fakturoidu je otázka jednoho kliknutí. Stejně tak uživatel velice snadno přijde na to, jak stornovat faktury ve Fakturoidu. V jednoduchosti je síla.

Fakturoid recenze

Fakturoid je nástroj, jenž doporučuje plných 88 % uživatelů. Hodnotí ho jako nejlepší investici do začátku podnikání a jako ideální software pro e-shopy. Sice pro značné procento uživatelů patří relativně vysoká cena mezi negativní stránky, ovšem z hlediska funkčnosti a rozmanitosti služeb je to pro ostatní uživatele hodně muziky za málo peněz.

Velké plus si připisuje vstřícná zákaznická online podpora, jež funguje také o víkendech a svátcích. Na druhou stranu mnoha klientům schází telefonická podpora.

Uživatelé si chválí perfektní automatizace s dobrým API, širokou nabídku exportů a vypočítávání podkladů pro elektronické daňové přiznání. Nemohou si vynachválit rovněž širokou podporu účetních programů, v čele s Money a Pohodou.

Copyright © 2024 KG.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang