Půjčky od soukromníků – inzerce, rizika, zkušenosti 2024

Půjčky ze soukromých zdrojů jsou oblíbenou alternativou, jak snadno a rychle získat peněžní prostředky. Peníze poskytuje v takových případech prakticky kdokoliv. V médiích a na sociálních sítích je možné narazit na rozsáhlé nabídky půjček od soukromých investorů i běžných fyzických osob. Co je k půjčce od soukromníků potřeba?

Půjčky od soukromníků jsou řešením pro osoby, které:

 • nemohou bankám dokládat svůj příjem
 • mají negativní záznam v registru dlužníků
 • jsou aktuálně bez práce
 • rychle a bez složitého dokladování potřebují peníze

Kde získat půjčku ze soukromých zdrojů? Je lepší tištěná inzerce nebo spoléhat na internet a online nabídky?

Půjčka od soukromé osoby

Půjčka od soukromé osoby je přístupná pro všechny žadatele, zejména pro ty s nedostatečnými příjmy. Z toho důvodu si ji chválí většina klientů. Mnohdy je lidmi využívána, i přestože mají pozitivní záznamy v registrech.

Půjčky od soukromých osob mají poměrně jasné podmínky, kdy je dopředu všechno dané a žadatel o půjčku tak přesně ví, co od půjčky očekávat. Důležitým faktorem při rozhodování jsou uživatelské recenze, které mohou vytvořit ještě jasnější a konkrétnější představu, co od půjčky očekávat, a ujistit se, že vybraná soukromá osoba je pro půjčku ta nejvhodnější.

Obecně totiž mají půjčky od soukromníků vícero výhod. Mezi ty hlavní patří benevolentní podmínky pro jejich získání, rychlé vyřízení a také nulové skryté poplatky. Výhodou rovněž je, že u takové půjčky není potřeba v určitých případech ručitel ani zástava nemovitosti.

Soukromé půjčky

Soukromou půjčku, neboli také půjčku od soukromé osoby, využívají především ti žadatelé, kteří nedosáhli na běžný bankovní úvěr. Soukromá půjčka je výhodnější oproti jiným produktům z toho důvodu, že k ní většinou není vyžadováno doložení příjmů a není kontrolován registr dlužníků.

Takový úvěr je mnohdy nazýván jako půjčka od soukromých osob na OP. Díky tomu, že v takové půjčce vůbec nefiguruje jakákoliv společnost, stačí žadateli pouze jeho občanský průkaz (OP).

Celkovou nabídku půjček od soukromých osob je možné najít online. Takové nabídky lze jednoduše porovnat mezi sebou, jako to jde například u internetových srovnávačů pojištění.

Vždy je v klientově zájmu získat co nejvýhodnější podmínky půjčky.

Půjčka od soukromého věřitele přes platformu

O půjčku od soukromého věřitele je možné zažádat i přes vybrané platformy, které spojují poskytovatele půjček a potencionální klienty. Takové portály úvěry nejen zprostředkovávají, nýbrž vyřizují také nezbytnou administrativu a jsou tak ověřenou a důvěryhodnou možností, jak využít půjčku od soukromníka.

V případě zájmu o půjčku tak žadatel pouze vyplní žádost, která musí obsahovat základních informace o něm, a v některých případech také účel, na které jsou peníze myšleny, nicméně ani to nemusí být pravidlem.

Celou částku, o kterou si žadatel říká, může poskytnout jeden investor. Nicméně častější je situace, kdy je požadovaná částka rozložena mezi více investorů a tím pádem se jedná o více menších půjček. Pokud se však požadovaná částka nesloží z více investorů do určitého data, je ihned zamítnuta a zbylé peníze jsou odeslány zpět svým majitelům.

Pokud požadovaná částka vybrána je, smlouva o půjčce je zajištěna právě zprostředkovatelem dané platformy. Na základě toho, jak moc je daný žadatel rizikový, pak určí výši úroku. Co se týká splácení, tak výše částky, která je splácena investorům, je vypočítána přímo úměrně částce, kterou poskytli žadateli.

Klasickým příkladem jsou Zonky. Zonky je platforma pro peer-to-peer (P2P) půjčování, která propojuje žadatele o půjčku s investory z řad široké veřejnosti.

 1. Žadatel o půjčku si na Zonky vybere požadovanou částku a dobu splatnosti.
 2. Zonky ověří jeho bonitu a stanoví úrokovou sazbu.
 3. Půjčka je umístěna na tržiště, kde ji mohou investoři financovat.
 4. Investor si vybere půjčky, do kterých chce investovat.
 5. Peníze od investorů jsou zaslány žadateli o půjčku.
 6. Žadatel o půjčku splácí investorům měsíční splátky.

Zonky fungují jako zprostředkovatel, platforma, která se stará o výběr půjček, správu portfolia a vymáhání splátek.

Jsou soukromé půjčky bez podvodu?

Zda jsou půjčky od soukromých osob bez podvodu, je možné zjistit relativně rychle a jednoduše na základě internetových diskusí nebo recenzí uživatelů, kteří už půjčku v nedávné době využili. Takové recenze pak mohou ukázat, jaké jsou soukromé půjčky bez podvodu a které se nejvíce vyplatí.

O tom, zda je soukromá půjčka podvod bez dobrého úmyslu věřitele, se lze přesvědčit také díky licenci od ČNB. Licenci totiž musí mít od roku 2018 každý věřitel, který chce působit na trhu s půjčkami a spotřebitelskými úvěry.

Tyto půjčky jsou vesměs pozitivně hodnoceny a z toho důvodu se vyskytují stále častěji. Soukromá půjčka bez podvodu od soukromníka může být potvrzena rychle, online a žadatel nemusí dokládat informace, na co budou peníze využity.

Pokud soukromník nabízí produkty typu půjčka bez registru ihned na účet nebo půjčka v noci ihned na účet, měl by si zákazník dát pozor, zda se nejedná o nelegální lichvářskou nabídku. Lichvu mohou značit také půjčky na směnku od soukromé osoby.

Použití směnky k zajištění úvěru je v České republice postaveno mimo zákon a věřitel návrhem podpisu směnky zákon překračuje. Často jsou směnky používány v osobním styku při půjčkách v hotovosti a nezřídka nesou charakteristické znaky lichvy – velmi krátká splatnost a vysoce nadsazený úrok.

Důležité je přečíst si důkladně všechny podmínky půjčky a získat soukromou půjčku bez podvodu.

Vyplatí se soukromé půjčky ihned?

Kdo na peníze spěchá, měl by dávat pozor na společnosti, které mají špatné recenze a také se u nich vyskytují klíčová slova jako „soukromé půjčky ihned.“ Takovou půjčku totiž ve většině případů poskytují spíše lichváři než poctiví věřitelé.

Zmíněné půjčky totiž často bývají soukromé půjčky na směnku, které později mohou nadělat více škody než užitku. Přestože jsou půjčky na směnku pro soukromé osoby zákonem zakázány, není neobvyklé se s nimi setkat, hlavně v období Vánoc, kdy lidé shánějí peníze navíc na dárky, sváteční výzdobu a občerstvení.

Kdo si zvolí jako zdroj financí soukromou půjčku na směnku, nemusí například ručit nemovitostí. Směnka totiž zastupuje v podstatě jakýkoliv movitý nebo nemovitý majetek. Z toho důvodu se může zdát směnka jako výhodnější řešení například oproti půjčkám, kde je ručení nemovitostí nezbytností.

Přestože je soukromá půjčka na směnku nelegální, někteří žadatelé ji stále vyhledávají. Mezi ty hlavní důvody, proč tomu tak je, patří například:

 • možnost ručení bez ručitele a zástavy
 • online vyřízení
 • rychlé schválení
 • nulové dokládání příjmu a nahlížení do registru

Kromě výhod s sebou nese taková půjčka velká rizika. Jaká to jsou? Velkým rizikem soukromé půjčky ihned jsou vysoké úrokové sazby. Žadatel by si tak měl dát pozor a tyto sazby si ověřit předem, případně si pořádně pročíst před uzavřením danou smlouvu, aby se vyhnul dluhové pasti.

Dalším potenciálním rizikem mohou být také vysoké sankce za pozdní splátku. Nicméně předejít takovému problému se dá tím, že si člověk důkladně prostuduje nejen podmínky a smlouvu, nýbrž i recenze daného poskytovatele. Ty totiž mohou mnohdy napovědět o věřiteli nejvíc.

Půjčka ze soukromých zdrojů pevně dané datum splatnosti, které musí člověk dodržet. Nicméně půjčka na směnku od soukromé osoby může být stejným rizikem, jako každá jiná půjčka a z toho důvodu je lepší se takovým půjčkám vyhnout.

Signálem, že se jedná o podvod, může být chvíle, kdy investor vyžaduje zaplacení poplatků dopředu. Může se totiž stát, že žadatel takové poplatky zaplatí, nicméně peněz z půjčky se nedočká.

Pro koho je půjčka ze soukromých zdrojů výhodná?

Pro půjčku ze soukromých zdrojů je vhodné se rozhodnout v případě, kdy má žadatel problém s doložením příjmu. Poskytovatel této půjčky totiž takové doložení většinou nevyžaduje.

Výhodná může být taková půjčka zejména pro cizince, kteří nejenže by měli problém s dokazováním pravidelného příjmu, leč také by v případě bankovní půjčky nesplnili podmínku trvalého pobytu v ČR.

Další skupinou žadatelů, pro které bude půjčka ze soukromých zdrojů lepší volbou, jsou ti, co mají zápis v registru. Je výhodná i pro dlužníky, kteří žádají o další úvěr.

Nicméně před uzavřením smlouvy pro takovou půjčku by si měli žadatelé dobře promyslet, zda jim taková půjčka nezpůsobí (i přes všechny výhody) větší finanční potíže, jelikož úroky u takových půjček mohou být opravdu vysoké. Řešit půjčku novou půjčkou není doporučováno.

Na druhou stranu trh nabízí ověřené portály, které shromažďují ověřené soukromníky a úroky u těchto půjček nemusejí být pro žadatelé velkou překážkou.

Kde nalézt inzerce půjček od soukromých osob

Na inzerce půjček od soukromých osob je možné narazit na sociálních sítích a inzertních platformách. V některých případech mohou být nabídky výhodné, nicméně těchto nabídek a poptávek mohou využít také podvodníci nebo lichváři.

V případě, že si žadatel sám podá inzerci půjčky od soukromé osoby, je dobré reagovat pouze na ověřené poskytovatele. V opačném případě by se mohlo jednat o lichváře, který by pouze snažil využít finančních problémů druhého ke svému prospěchu.

Dlužník na inzertních portálech může nalézt řešení své finanční situace a získat půjčku od soukromé osoby. Nicméně také zde může nalézt i inzeráty typu nechám auto na splátky. V tomto případě si dlužník s prodávajícím mohou dohodnout výhodné podmínky pro obě strany. Dlužník nemusí zatížit finanční rozpočet jednorázovou platbou, nýbrž může auto platit v měsíčních splátkách.

Copyright © 2024 KG.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang