Pasivní příjem – jak si vytvořit pasivní příjem?

Co je pasivní příjem? Pravidelný příjem, pro jehož získávání není třeba vynakládat nějaké zvýšené úsilí a při němž není nutná přítomnost v práci. Dostatečně vysoký pasivní příjem je cesta k finanční svobodě a bohatství. Kdo pracuje na svém pasivním příjmu, dopracovává se k finančnímu zdraví. Jak na pasivní příjem? Jak si vytvořit pasivní příjem? Jak na pasivní příjem a daně?

V budoucnosti může přijít celá řada situací, kdy bude těžké pracovat, nebo člověk vydělá méně. Přitom závazky zůstanou stejné. Pasivní příjem bude v těchto situacích příjemnou finanční jistotou.

Co je pasivní příjem?

Mnoho lidí si myslí, že jediný způsob, jak vydělat peníze, je pracovat. Ve skutečnosti existuje spousta ověřených způsobů pasivních příjmových zdrojů. Pasivní příjem je takový zdroj příjmu, který není závislý na investovaném čase a odvedené práci.

Pasivní příjem je stav, kdy člověk vydělává peníze, aniž by musel vynakládat jakoukoliv aktivitu. Pro získání výplaty je zvykem aktivně chodit do zaměstnání a vytvářet pro nadřízené nějakou hodnotu. V případě pasivního příjmu vydělává člověk kdykoliv a odkudkoliv a nemusí tak vyměňovat svůj čas za peníze.

Pasivní příjem pomůže k bezstarostnému životu, finanční stabilitě a svobodě.

Pasivní příjmy jsou příjmy z kapitálových zisků, pasivní příjmy z dividend, zbytkové příjmy z podnikání, výnosy z pronájmu z nemovitostí a licenční poplatky. Tyto příjmy pochází z hmotného, nebo nehmotného majetku.

Pasivní příjem je také budování on-line podniků, které využívají systémy automatizace, umožňují transakce a růst peněžních toků bez nutnosti přítomnosti v reálném čase.

Ačkoli vydělávání pomocí pasivního příjmu nemusí vyřešit aktuální finanční situaci, v dlouhodobého horizontu může tento druh výdělku zajistit slušný příjem a zajistit vám bezstarostný život a důstojný důchod.

Jak na pasivní příjem?

K vybudování pasivního příjmu je třeba nejprve něco udělat. Pasivní příjem se generuje z aktiv. Existují pouze dva způsoby, jak tyto aktiva vytvořit:

  • investovat peníze – tento způsob pasivních příjmů obvykle vyžaduje minimální úsilí, je potřeba mít k dispozici peníze, které mohou generovat výnosy
  • investovat úsilí a čas –  i v tomto případě bude třeba počítat s vynaložením určitých finančních prostředků, příjmy z těchto zdrojů však v dlouhodobém horizontu mohou být vyšší

Záleží na situaci investora, zda se rozhodne investovat peníze nebo úsilí a čas. V každém případě se tato prvotní investice v budoucnosti zhodnotí.

TIP: Spolehlivým a stabilním zdrojem pasivního příjmu je pronájem nemovitosti. Investování do nemovitostí je dlouhodobě lukrativní a zajistí bezpečné zhodnocení peněz.

Jak získat pasivní příjem z vlastnictví fyzického majetku?

Existuje spousta možností jak získat pasivní příjem z věcí, do kterých už člověk jednou investoval. Pronajímat lze například tento majetek:

  • pronájem vlastní nemovitosti
  • pronájem parkovacího místa
  • pronájem volného pokoje přes AirBnb
  • pronájem plochy vlastního auta k reklamě
  • pronájem reklamní plochy na vlastním domě
  • pronájem vlastního auta
  • pronájem vlastních věcí

TIP: Pasivní příjem pomůže překlenout problémové finanční situace, se kterými se řada lidí potýká v souvislosti s nástupem koronaviru.

Jak získat pasivní příjem investováním peněz?

Investování je vydělávání peněz s penězi. Investování je kupování aktiv, které se časem zhodnocují nebo které přinášejí majiteli pravidelný pasivní příjem.

Investice je nejjednodušším způsobem, jak začít budovat svůj pasivní příjem prakticky okamžitě. Stačí si otevřít investiční účet. Je dobré mít v oblasti investičních produktů určité vzdělání anebo si je doplnit.

Jak získat pasivní příjem investováním peněz? Vyplatí se nakoupit akcie prosperující společnosti a pobírat dividenda ze zisku.

Investovat peníze a získat pasivní příjem lze těmito způsoby:

TIP: Na trhu s akciemi je v době koronaviru třeba dbát zvýšené pozornosti při investování do jednotlivých firem. Svědčí o tom i aktuální zprávy o výrazném propadu akcií Alibaby.

Pasivní příjem z dividendy

Dividenda je peněžité plnění akciových společností vyplácené majitelům akcií podle rozhodnutí valné hromady dané akciové společnosti. Vyjadřuje se zpravidla pevnou částkou na akcii.

Ideální představa je, že výše dividendy závisí především na zisku akciové společnosti po zaplacení daní, ale dividendu může vyplácet i společnost momentálně bez zisku nebo naopak i zisková společnost nemusí vyplácet žádné dividendy.

Člověk který úspěšně vybuduje svůj pasivní příjem může opustit zaměstnání a užívat si finanční stabilitu a svobodu bez chození do práce.

Výše dividendy je jedním z činitelů, které ovlivňují kurz akcie. Proto se případné výkyvy ceny akcií bezprostředně po vyplacení dividendy mohou tlumit výplatou dividend po částech, například čtvrtletně po čtvrtinách.

Získávat pasivní příjem z akcií formou dividend je jedna z nejznámějších pasivních strategií. Na celém světě jsou spousty společností, které dlouhodobě rok za rokem vyplácejí pravidelnou dividendu.

Dividendy se v závislosti na hospodářských výsledcích firmy a ceně akcií mohou pohybovat ve vyšších jednotkách procent, stává se, že překročí i 10 %. Pasivní příjem z dividend je jeden z nejlepších způsobů, jak snadno generovat peníze bez velké námahy.

TIP: Příjmy z dividend se mimo jiné živí takzvaní rentiéři. Význam tohoto slova je nicméně mnohem širší. Kdo to je rentiér?

Dividendové tituly lze nalézt i na tuzemské pražské burze. Patří mezi ně například ČEZ, Philip Morris ČR, MonetaAvast nebo Komerční banka a další.

Při investování do akcií je dobré mít v této oblasti určitý přehled nebo využít služby spolehlivého poradce.

Nicméně nejedná se o zaručenou investici, na cenu akcií má vliv mnoho faktorů a proto se na ně vztahuje investiční riziko spojené s poklesem ceny.

TIP: Na internetu je řada studijních materiálů na téma kam investovat. Například tento článek popisuje, jak koupit akcie.

Jak si vytvořit pasivní příjem intelektuálním vlastnictvím?

Intelektuálního vlastnictví se může týkat autorských práv, hudby, autorských videí, poplatků z publikování, licencí, franchisingu a dalších. Jak si takto vytvořit pasivní příjem? V oblasti duchovního vlastnictví lze získat pasivní příjem těmito způsoby:

  • patentovat vlastní vynález
  • licencovat vlastní produktový design
  • napsat knihu a získat autorský honorář
  • zpeněžit zvukové umění
  • prodávat práva k použití vlastních fotografií 

TIP: Řadu investorů se zajímá o investiční zlato případně o investiční stříbro. V tomto článku lze zjistit, zda se vyplatí investice do zlata a stříbra v době krize.

Jak si vytvořit pasivní příjem z internetu?

Největší výhodou internetu je, že pokud se zde něco vytvoří či zveřejní, zůstane to na internetu napořád. Díky internetu lze být pořád v práci a neustále vydělávat peníze. Nehledě na to, že cílové publikum mohou být miliardy lidí po celém světě.

Na druhou stranu obnáší online podnikání velkou spoustu práce a to především v samotných začátcích. Vybudovat web je během na dlouhou trať a první výsledky přináší nejdříve za několik měsíců

TIP: Pro důvěryhodnější podnikání na internetu je dobré mít e-mail na své doméně.

Proto je pasivní příjem z internetu poměrně obtížný způsob, jak si vytvořit pasivní příjem. Na druhou stranu online podnikání či online marketing nevyžaduje spoustu peněz.

Lze začít už s 300 Kč za doménu na internetu a webhosting, instalace WordPressu je pak, stejně tak jako většina pluginů, zdarma. Pokud tedy někdo hledá ideální cestu, jak začít podnikat, výše uvedené tipy mohou být tím pravým.

Vybudování pasivního příjmu z internetu vyžaduje větší úsilí a časovou investici. Na druhou stranu stojí minimum peněz.

Existuje řada způsobů jak vydělat peníze na internetu:

  • affiliate marketing
  • prodej fyzických produktů
  • reklama
  • online kurzy či konzultace
  • prodej digitálních produktů

Výhodou práce na internetu je časová flexibilita a možnost pracovat odkudkoliv.

Jak na pasivní příjem z těžby kryptoměny?

Zájem o kryptoměny mezi Čechy roste. Stále více lidí proto hledá informace o tom, jak kryptoměnu koupit nebo těžit. Pro těžbu kryptoměny, jako je například Bitcoin, je potřeba nainstalovat do počítače speciální program a připojit ho k internetu. Pak se napojit na kryptoměnovou síť, začít zpracovávat příchozí informace a řešit matematickou úlohu.

Takto pracují počítače všech těžařů. Těžař, jehož počítat vyřeší úlohu jako první, získá odměnu v podobě několika digitálních mincí.

Těžba Bitcoinu a jiných kryptoměn se dnes příliš nevyplatí.

Dnes je již těžba Bitcoinu tak vysoce náročná hardwarová záležitost, že i při velmi nízkých či nulových poplatcích za elektřinu by se jednalo o ztrátový počin. konkurence těžařů je dnes obrovská a hledání správného řešení může zabrat klidně celý rok.

Pasivní příjem a daně

Jestliže nejsou splněny zákonné podmínky pro daňové osvobození, tak podléhá pasivní příjem dani z příjmu fyzických osob (mohou vést daňovou evidenci) a je potřeba jej uvést do daňového přiznání. Zaměstnanci mající například pravidelný pasivní příjem z pronájmu si musí sami podat daňové přiznání a nemohou požádat zaměstnavatele o roční zúčtování daně.

Proč si vybudovat pasivní příjem?

Důvodů proč investovat čas, energii a peníze do budování pasivního příjmu je celá řada. Zde je alespoň několik z nich:

  • pasivní příjem pomůže ve chvílích, kdy člověk přijde o primární zdroj příjmu
  • pasivní příjem může nastartovat či akcelerovat cestu za finanční nezávislostí
  • pasivní příjem umožní dřívější odchod do důchodu a umožní žít bez finančních omezení
  • pasivní příjem přináší finanční a životní flexibilitu
  • budováním pasivního příjmu se dá naučit mnoho nového
Kvalitně vybodovaný pasivní příjem stojí peníze, čas a energii, může však zajistit bohatství do konce života.

Možností, jak vybudovat vlastní pasivní příjem je celá řada a každému vyhovuje něco jiného. Také záleží na osobní představě, množství času, které do budování příjmu hodlá člověk investovat, na finančních zdrojích a dalších důležitých věcech.

Z toho důvodu je dobré budování pasivního příjmu dobře promyslet. Užitečné jsou služby osobního finančního konzultanta, který je při vytváření pasivního příjmu po ruce.

Copyright © 2024 KG.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang