8 % Čechů investovalo do kryptoměn – nejoblíbenější zůstává bitcoin

Investic do kryptoměn v posledních letech přibývá, nejvíce jim důvěřují muži do 30 let. Zároveň se snižuje počet lidí, kteří s pojmem kryptoměna nejsou vůbec obeznámeni. Vyplývá to z výsledků průzkumu společnosti STEM/MARK, které byly zveřejněny v březnu 2021.

Z výsledků výzkumu je patrné, že zájem o kryptoměny v posledních letech roste. Mnozí se táží, jak a kde koupit bitcoin. Jiní zase hledají způsoby, jak těžit bitcoin, a přemýšlí, jak moc se jim těžba vyplatí.

Pravdou je, že se příliš nevyplatí. Důvodem je jednak to, že grafické karty na osobních počítačích nejsou s to konkurovat profesionálním těžebním soustavám, a jednak to, že příjmy z bitcoinu podléhají zdanění. O tom mnoho začátečníků není informováno, jelikož téma kryptoměn z hlediska práva není příliš rozšířené. Snazší a výnosnější je, zejména pro nováčky, kryptoměnu koupit.

Jednou z platforem určených pro směnu kryptoměn je Crypto.com. Tato burza zároveň nabízí kartu Crypto.com, na kterou lze nabít peníze a následně s ní platit jako s každou jinou platební kartou.

Vyzkoušet kartu Crypto.com >

Průzkum společnosti STEM/MARK ukázal, že do některé z kryptoměn investovalo celkem 8 % Čechů, převážně mužů. Nejznámější přitom zůstává bitcoin, který mnozí považují za synonymum kryptoměny. Zvyšuje se také povědomí o měnách ethereum a litecoin.

Do průzkumu se zapojilo 487 respondentů ve věku od 15 do 60 let. Vedle 8 % účastníků výzkumu, kteří již do kryptoměn investovali, se dalších 17 % o investice zajímá a do budoucna je zvažuje. Celkem 13 % dotázaných pak o nákupu přemýšlelo, nicméně nakonec od něj upustilo.

Dle autora výzkumu Jana Buriance o investici do kryptoměn přemýšlí čtvrtina mužů, ve věkové kategorii do 30 let je to dokonce téměř 30 %. Ti, kteří o nákupu uvažovali, avšak nakonec si to rozmysleli, nejčastěji uváděli důvody jako nedůvěra, nestabilita nebo riziko.

Nejvíce Čechů zná bitcoin, zvyšuje se také povědomí o kryptoměnách ethereum a litecoin.
Nejvíce Čechů zná bitcoin, zvyšuje se také povědomí o kryptoměnách ethereum a litecoin.

Z výzkumu společnosti STEM/MARK dále plyne, že nejvíce investicím do kryptoměn věří lidé do 30 let. Tři čtvrtiny respondentů spadajících do této věkové kategorie souhlasily s tvrzením, že kryptoměny budou v budoucnosti nezřídka využívané. Pouze pětina respondentů ve věku do 30 let uvedla, že kryptoměnám nedůvěřuje.

Kryptoměny se staly důležitou částí portfolia celé řady investorů od nejbohatších lidí světa po drobné investory. Investovat do mnoha kryptoměn nyní nabízí XTB. Vedle toho se kryptoměny mohou stát i oficiální měnou. Důkazem je Salvador, který zavedl bitcoin jako zákonné platidlo na podzim roku 2021.

TIP: O tom, jak se stát rentiérem, pojednává tento článek na vPenize.cz.

Výzkum se zaměřil také na to, o jakých kryptoměnách mají Češi povědomí. Nejznámější nadále zůstává bitcoin, který znalo 95 % respondentů. Přibližně čtvrtina z nich znala kryptoměny etherum a litecoin a pouze 5 % neslyšelo o žádné kryptoměně. Celkově byla obeznámenost s různými kryptoměnami opět vyšší mezi muži a mladými lidmi do 30 let.

Od posledního průzkumu v roce 2018 se podíl respondentů, kteří do kryptoměn již investovali nebo o tom uvažovali, zvýšil téměř na dvojnásobek. Z údajů burzy BitStock vyplývá, že hodnota prodaných bitcoinů a dalších kryptoměn v lednu dosáhla téměř půl miliardy korun. Důvodem je rostoucí cena bitcoinu a s tím spojená rostoucí poptávka.

Copyright © 2024 KG.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang