Investiční stříbro – aktuální cena, kde koupit?

Vedle zlata je stříbro jedním z nejpoužívanějších drahých kovů vůbec. V posledních letech jeho cena vzrostla a stříbro se tak stalo druhou nejužívanější komoditou v rámci investování. Kde se jeho hodnota dnes pohybuje? Je výhodné do stříbra investovat?

Stejně jako v případě investice do zlata se může vklad určité finanční částky do stříbra v budoucnu vyplatit a posloužit také jako prostředek uchování hodnoty peněz.

I u tohoto druhu investování se doporučuje vkládanou částku diverzifikovat, tedy rozprostřít finance do několika forem investic. Předchází se tím mnoha rizikům spojených například s podvodnými či nevýhodnými nabídkami nebo se znehodnocováním peněz.

Investice do komodit, jako jsou investiční zlato a stříbro, s sebou přináší sice mnohá rizika, stále se však pohybuje mezi bezpečnější formy zhodnocování peněz než jsou například investice do kryptoměn (u nás jsou nejznámější kryptoměnou například bitcoiny), podílových investičních fondů a podobně.

Kryptoměny však zažívají obrovský boom a rapidní vzrůst ceny. Tesla investovala do bitcoinu dokonce 32 miliard Kč a její nákupy na poli kryptoměn pravděpodobně nejsou u konce.

Další bezpečnou formou zhodnocení peněz je stavební spoření. Tento způsob je oblíbený zejména proto, že maximální roční státní podpora pro stavební spoření činí 2 000 Kč za rok.

Pro konzervativní typy investorů je ideální investování do nemovitostí. Propady na realitním trhu jsou daleko méně časté a pomalejší, než je tomu například na finančních trzích.

Virtuální investice do stříbra

Investování do stříbra je velmi podobné investicím do zlata. U obou drahých kovů je možné obchodovat s kovy fyzicky, i virtuálně.

Na internetu se nachází mnoho tzv. virtuálních komoditních trhů, kde se obchoduje na burzách a pouze v číslech, tedy investor se nedostane do styku se zakoupeným zbožím, nemusí však zajišťovat prostory k uskladnění, jako je tomu v případě nákupu stříbra v hmatatelné, reálné podobě.

Se stříbrem a s ostatními komoditami lze obchodovat virtuálně na burzovních trzích hned několika způsoby, například:

  • futures = typ termínovaného obchodu
  • opční kontrakty
  • ETF (Exchange Traded Funds) = burzovně obchodovatelné fondy
  • CFD (Contract for Difference) = rozdílové smlouvy

Virtuální investice do stříbra se však doporučuje spíše ostřílenějším investorům, kteří trhu rozumí a nějakou dobu se v něm pohybují. Nezkušený investor by mohl naletět podvodným či nevýhodeným nabídkám, kterých se na internetu pohybuje nemálo.

V dnešní době se dá se stříbrem obchodovat i virtuálně.

Investice do reálného stříbra

Pokud investor touží vlastnit stříbro ve fyzickém stavu, existuje hned několik forem, v nichž investiční stříbro může zakoupit, například:

  • stříbrné slitky
  • stříbrné mince
  • stříbrné cihly
  • stříbrné šperky

Při větších investicích do fyzického stříbra je však za potřebí sehnat správné prostory k uskladnění.

V případě, že si jej investor uschová doma, musí počítat s vyšším rizikem krádeže, než například u bezpečnostních schránek bank, nebankovních trezorů či možnosti zakoupené stříbro uschovat u prodejce. Tyto možnosti se však pojí s poplatky za pronájem.

TIP: Sběratelské stříbrné mince lze sehnat například i na eBay.

Prodej investičního stříbra. Kde koupit?

Jedním z neoblíbeněnjších komoditních trhů je tzv. forex. I zde se dá virtuálně obchodovat se stříbrem.

Co se týká internetu, kromě mnoha komoditních trhů a burz se tu dá narazit na nemalé množství e-shopů, kde se dá do stříbra investovat. Koupit se tu dají jak stříbrné mince, cihly či stříbrné slitky, tak i nemalé množství krásných a kvalitních šperků.

V případě internetových obchodů je však nutné dbát na recenze a zkušenosti s prodejci. Možnost jisté anonymity a víra v mnohdy až slepou důvěřivost lidí často přímo svádí k podvodným obchodům.

Stříbrné mince se vyrábí i v limitovaných edicích. Oblíbeným obchodem u nás je například Česká mincovna.

Kromě internetu se dá do stříbra investovat i reálně v mnoha kamenných prodejnách. Limitované edice stříbrných mincí nabízí i Česká národní banka. Jejich cena je však mnohonásobně nižší, než je tomu u zlatých mincích, jejichž hodnota často sahá až do deseti tisíců korun. Ceny stříbrných mincí začínají již na pár stovkách korun.

TIP: Jaký je význam slova rentiér? To objasní tento článek.

Investiční stříbro – aktuální cena

Poslední dobou se k investičnímu stříbru upírá pozornost mnoha investorů, dokonce i těch, kteří stříbru zrovna nefandili, neboť jeho hodnota rok od roku roste. Podle různých analýz a odhadů by tomu tam mělo být i do budoucna.

Informace dostupné na webu www.kurzy.cz tomu jen dokazují. Nenadálá situace pandemie koronaviru a stále nevyřešený původ koronaviru přece jen způsobila jeho mírný úpadek – v polovině března 2020 jeho cena klesla až k pouhým 12 USD za 1 oz – hmotnost stříbra se udává nejčastěji v gramech nebo trójských uncích a hodnota v amerických dolarech.

Aktuální cena investičního stříbra se ke dni 6. 4. 2020 se udává 15,0131 USD, což je v přepočtu na české koruny 383.840 CZK (převod měn je vzhledem k aktuálnímu kurzu k 6. 4. 2020, tedy 1 USD=25.567 CZK).

Následující graf stříbra ukazuje jeho cenový vývoj v uplynulých 5 letech, tedy v období od 6. 4. 2015 do 6. 4. 2020:

I přes značný a rekordní pokles ceny stříbra v měsíci březnu 2020 jsou předpoklady k opětnému navyšování hodnoty stříbra optimistické. K 6. 4. 2020 se jeho cena za jednu trojskou unci zvedla nad 15 USD. Dosáhne však ještě stejného vrcholu jako například 2. 8. 2016, kdy se jeho cena vyšplhala nad 20 USD?

Stříbro versus zlato

Stříbro a zlato, dva velmi oblíbené drahé kovy, se v lecčem podobají a v mnohém zas liší.

Se stříbrem se stejně jako se zlatem obchoduje v gramech i trojských uncích. Jejich cena rok od roku stoupá, čímž se oba vzácné kovy stávají slibnou dlouhodobou investicí. Navíc se stříbra i zlata hojně užívá například při výrobě šperků nebo v umění.

Výhodou stříbra oproti zlatu je jeho hojné využití v průmyslu nebo třeba v medicíně.

Narozdíl od zlata je však stříbro velmi podhodnocené. A to i přes to, že vytěženého i dostupného stříbra je o dost méně než zlata.

Křivky vývoje cen u investičního stříbra a zlata v době krize se také značně liší – zatímco stříbro se z náhlého propadu hodnoty zvedá jen pomalu, zlato se těší náhlému nárůstu.

Stříbra se navíc netýká osvobození od DPH, jako je tomu u zlata.

Shrnutí

I přes to, že je stříbro mnohem levnější než zlato a v poslední době kvůli koronaviru jeho cena klesla, stále se řadí mezi nejoblíbenější komodity, do nichž lidé nejen rádi investují, ale také hojně užívají v mnoha odvětvích (například farmacie, elektronický průmysl, výroba solárních panelů apod.).

Křivka hodnoty stříbra za posledních několik let dokazuje, i s poklesem v minulých měsících, stoupá a stříbro se tak stává jednou z nejslibnějších investic pro budoucí časy.

Copyright © 2024 KG.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang