Investiční zlato a stříbro – kde je koupit?

Investice do zlata a stříbra patří k běžným způsobům zhodnocení svých úspor. Ceny těchto drahých kovů dlouhodobě rostou. Jedním ze způsobů, jak investici do drahých kovů provést, je investovat do zlatých a stříbrných mincí či slitků. Kde je koupit a jaké ceny očekávat?

Investice do drahých komodit je velmi běžná. Komoditní trh, tzv. forex, je i v České republice již rozvinutou investiční příležitostí. Odehrává se ale pouze na burzách a je pouze v číslech – člověk nezískává skutečné předměty do svého vlastnictví.

Vhodnou alternativou je skutečné zakoupení mincí či slitků ze zlata a stříbra. Kromě samotné ceny drahého kovu v sobě představují také sběratelský umělecký kousek, což dále zvyšuje jejich hodnotu, zejména u dlouhodobé investice.

Investice do drahých kovů samozřejmě není jediným způsobem, jak zhodnotit peníze. Dalším velmi oblíbeným finančním produktem je stavební spoření. To si svou oblíbenost získalo především díky státní podpoře pro stavební spoření.

Obrovskou výhodou investičního zlata je fakt, že zlato je osvobozeno od DPH. Stříbra se tato výjimka netýká.

Mince často bývají v limitované edici. V případě, kdy se vyrobí pouze několik set kusů, se jedná o skutečně cenný předmět, jehož hodnota bude s časem růst. Takovým příkladem je např. zlatá mince Rajka queenslandská, kterých se pro celý svět vyrobilo pouze 5 000 kusů.

Proč investovat do drahých kovů?

Drahé kovy patří k tradiční investiční komoditě. Na rozdíl od mnohých jiných způsobů investování, např. kryptoměn, mají kovy jako zlato a stříbro jednu důležitou vlastnost – vždy po nich bude poptávka a vždy budou mít nějakou hodnotu.

Každý investor ví, že musí diverzifikovat. Rozprostření svého jmění do různých investic je nutné, jelikož se tím minimalizuje riziko ztráty. Investiční portfolia mohou být různá, ale rozhodně se nedoporučuje veškeré peníze vložit do jedné formy. Pád cen či dokonce krach by tak znamenal velkou ztrátu pro investora.

Cena drahých komodit se neustále vyvíjí. Po několika letech stagnace došlo v posledních měsících k výraznému růstu cen zlata.

Hodnota se udává v trojské unci, která odpovídá zhruba 31 gramům. V této hmotnosti se běžně prodává investiční zlato jako mince, zatímco zlaté slitky se prodávají po gramech.

Pokud tedy někdo investoval do zlata k prvnímu lednu roku 2017, mohl za dva a půl roku zhodnotit svou investici o zhruba 36 %.

V případě dlouhodobější investice se lze podívat na cenu zlata od roku 2005:

Vývoj ceny zlata od roku 2005. Zdroj: kurzy.cz

Nejvyššímu možnému zhodnocení by došlo k nákupu zlata na začátku 2005 a prodeji na podzim 2011 – zhodnocení investice v hodnotě zhruba 475 %. Investice do zlata ve výši jednoho milionu korun by se tak proměnila do téměř 5 milionů během šesti let.

Jak již bylo zmíněno, výhodou investice do zlata je také oproštění od DPH, které by jinak nákupní cenu mincí a slitků zvýšilo o 21 %.

Investiční zlato a investiční stříbro ve formě mincí má navíc tu výhodu, že se jedná o sběratelské předměty a skutečné umělecké kousky. I s pádem hodnot zlata a stříbra budou mít mince výrazně vyšší hodnotu než zlato v obyčejné podobě.

V roce 2021 však začaly výrazně posilovat i kryptoměny. Hodnota bitcoinu atakuje hranici 50 tisíc amerických dolarů a k o investici do kryptoměn uvažuje více a více lidí. Příkladem může být fakt, že automobilka Tesla investovala do bitcoinu 32 miliard Kč.

Jakou cenu očekávat?

Investiční zlato se prodává v desítkách tisíc korun za minci o váze trojské unce. Její cena roste, pokud se jedná o limitovanou edici, či pokud byla vydána k nějakému výročí. Menší mince ze zlata (např. o váze 0,5 gramu) však lze zakoupit i za několik tisíc korun.

Investiční stříbro se pak pohybuje v řádu stovek nebo tisíců korun. Stříbro má samozřejmě výrazně nižší hodnotu než zlato, doporučuje se ale investici do drahých kovů kombinovat – nakoupit jak zlaté, tak i nějaké stříbrné mince. Stříbro také bývá díky své stabilnější ceně užíváno k uchovávání finančních rezerv.

Za slitky se pak platí v tisících až desítkách tisíc korun u zlata, ve stovkách až tisících korun u stříbra. Jejich výhodou je jejich přesná váha – zlaté slitky je možné koupit po gramech, zatímco slitky stříbra ve stovkách gramů.

Ne vždy musí být nákup z důvodu investice, sběratelské mince mohou být i zajímavým dárkem pro blízké. Jako inspirace může posloužit kompilace sběratelských mincí ze stříbra a zlata níže:

Kde mince a slitky zakoupit?

Na trhu působí několik společností dovážející investiční zlato a investiční stříbro. Běžně nabízí i výkup zlata či výkup investičních mincí.

Mezi nejspolehlivější poskytovatele patří AuPortal.cz, který nabízí skutečně široké portfolio – kromě zlatých a stříbrných mincí je zde možné zakoupit i slitky těchto drahých kovů. AuPortál funguje již 8 let, během kterých již zpracoval přes 50 000 objednávek.

Na Heuréce se AuPortál může pyšnit hodnocením 4,9 z 5 hvězdiček a doporučením 99 % zákazníků.

Výhodou AuPortálu je také rychlost doručení – většinou během tří až čtyř dnů. Provozují dvě prodejny v Praze a v Brně, kde se člověk může na mince či slitky podívat osobně, nebo se poradit s vyškoleným personálem.

Volba dobrého poskytovatele je klíčová, jelikož jsou nákupy zlata a stříbro drahou záležitostí.

Copyright © 2024 KG.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang