Investice do alkoholu jako alternativní metoda zhodnocení peněz

Když mluvíme o investicích, mnoho lidí se ihned vybaví cenné papíry a podílové fondy, zlato či nemovitosti. Je však mnohem víc možností, jak své peníze efektivně zhodnotit. Máte-li nevyužitou hotovost a poohlížíte se po něčem, do čeho byste ji investovali, rozšiřte své portfolio a vložte peníze do investičního alkoholu.

Že jste o něm ještě neslyšeli? Pojďte se začíst do následujícího článku a dozvíte se vše, co potřebujete k úspěšnému nákupu lahví vědět! 

Jak na to?

Na rozdíl od investování do umění, kde je pro zhodnocení investice nutné provést důkladný průzkum trhu a sbírek, investování do alkoholu vyžaduje spíše znalost daného oboru a pochopení specifických faktorů ovlivňujících hodnotu lahví. I když se investování do alkoholu může zdát jednodušší, stále se jedná o specifickou oblast, která vyžaduje čas a úsilí pro dosažení optimálního zhodnocení.

Pokud si myslíte, že stačí nakoupit lahve alkoholu v nejbližším supermarketu a počkat, než se časem zhodnotí, tak jste na omylu. Bohužel to tak jednoduché není. K investování je nejvhodnější víno a tvrdý alkohol, kterému se budeme v článku věnovat. Mezi ideální druhy patří rum, whisky či koňak.

Dobře vybrané lahve mohou velmi rychle stoupat na ceně, a to až o 20-40 % ročně. Kromě dobrého výběru je nutné také správné skladování alkoholu a následný prodej. Abyste nešlápli vedle, je dobré se na trhu orientovat, proto jsou investice do alkoholu vhodnější spíše pro ty, kteří mu rozumí a mají alespoň nějaké znalosti v této oblasti.

Nemusí však zoufat ani začátečníci. Informací o dobré whisky nebo rumu je celá řada a pokud se rozhodnete se o nich něco dozvědět, o zdroje vědomostí nebude nouze a do problematiky se jistě rychle dostanete.

Plusy a mínusy investování do alkoholu

  • + zhodnocení může být poměrně vysoké a riziko nižší než v případě jiných investic
  • + nároky na skladování tvrdého alkoholu nejsou vysoké
  • + můžete získat nový koníček a v případě, že s výběrem lahve šlápnete vedle, jistě ji zužitkujete jinak
  • – jedná se vždy o dlouhodobou investici
  • – před nákupem je nutné se zorientovat v problematice a na trhu

Jak tedy uspět?

Jak jsme si řekli již výše, nelze považovat za investiční jakýkoliv alkohol. Jestliže se zaměříme pouze na whisky, která je nejoblíbenější a má největší potenciál, zajímejte se o tyto atributy:

Druh – mezi nejlepší whisky patří jednoznačně skotská single malt. Avšak pokud již máte nějaký přehled v oblasti tohoto nápoje, můžete sáhnout i po kvalitních blendech či zajímavých kouscích z netradičních končin.

Stáří nápoje – stáří je faktorem, který může investici ulehčit i začátečníkovi. Čím starší totiž lahev je, tím vyšší má cenu. Pro ty, co rádi riskují, jsou tu lahve mladší 12 let. Naopak ti konzervativnější najdou své jistoty u whisky starší 18 a více let.

Výroční lahve či limitované edice – zejména malé ale oblíbené palírny často vydávají edice v omezeném množství, které bývají vyprodány v rekordním čase již pár minut po uvedení do prodeje. Stejně tak tomu je například u lahví k výročí existence palírny a podobně. Takovéto žádané lahve stoupají na ceně velice rychle a již během několika málo let je jejich cena mnohonásobně vyšší.

Prestižní palírny – s profláknutou značkou dostupnou všude kam se podíváte toho moc nezískáte. Zaměřte se proto na ty nejlepší a nejžádanější palírny.

Zrušené palírny – úspěch jednoznačně sklidíte s lahví, která pochází z palírny, jež ukončila svůj provoz před několika desítkami let.

Vytvořte vlastní sbírku, která má smysl 

S jednou drahou lahví opravdu díru do světa neuděláte. Stanovte se jasný cíl, a podle toho vyhledávejte další vhodné produkty na trhu. Můžete sbírat různé druhy whisky od jedné konkrétní značky nebo například pouze významné lahve skotských palíren. Je to jen na vás, nicméně ucelená sbírka je základem k opravdovému úspěchu.

Copyright © 2024 KG.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang