Tesla zainvestovala 32 miliard Kč do Bitcoinu, kryptoměna vystřelila na svou zatím nejvyšší hodnotu

Nejbohatší muž světa a zároveň majitel automobilky Tesla již dříve deklaroval, že se svou společností chystá velké investice do digitální aktiv. Nyní se tak skutečně stalo a Tesla do nejznámější kryptoměny s názvem Bitcoin investovala celkem 1,5 miliardy dolarů, tedy přibližně 32 miliard Kč. Jaká byla reakce trhu a co to způsobilo?

Bitcoin zažívá skutečně zářné období a jen za poslední 3 měsíce si připsal téměř 195 % a několikrát tak překonal svá dosavadní maxima. K jednomu z nich v únoru napomohla i automobilka Tesla, přičemž cena bitcoinu se vyšplhala na cenu přesahující těsně hranici 44 tisíc amerických dolarů.

Kryptoměny za poslední rok zažívají zatím největší boom a začíná se o ně zajímat i širší veřejnost. Do kryptoměn investovalo již 8 % Čechů a dalších 17 % nákup zvažuje. I z toho důvodu cena bitcoinu nadále roste opravdu svižným tempem. Tesla tento nákup sdělila ve své výroční zprávě a v budoucnu je od ní očekáván i nákup dalších digitálních aktiv.

Elon Musk se netají svým vztahem k virtuálním měnám a jeho twitterový účet již mnohokrát dokázal ovlivnit cenový vývoj některých z nich. Na tomto účtu v nedávné době předznamenal nákup bitcoinu tím, že zde do svého osobního popisku přidal hashtag, který mluvil za vše: #Bitcoin.

Jeho tweety zkrátka mají vliv, o čemž se v minulém týdnu přesvědčila i kryptoměna Dogecoin, která zažila rovněž rapidní růst kurzu. Tato kryptoměna se však obchoduje na hodnotě výrazně nižší, nedosahuje ani 0,1 dolaru.

To však nemění nic na faktu, že kryptoměny zažívají výrazné období růstu. Mimo bitcoin společností rezonují i další, například Ethereum, Litecoin, Ripple, EOS, Stellar nebo Dash. Žádná z nich však nedosahuje takové výše jako právě Bitcoin.

Během noci z 11. února na 12. února 2021 tato kryptoměna zažila dosavadní maximum, ve kterém přesahovala hodnotu 48 800 dolarů.

Roční graf cenového vývoje Bitcoinu.

Kryptoměna Bitcoin

Mnoho lidí stále netuší, co bitcoin vlastně představuje. Jedná se o digitální měnu, jež je založená na šifrování a představuje jakousi alternativu pro zastaralý bankovní sektor a s tím spojené nekryté peníze.

Bitcoin vzniká tzv. těžbou, která spočívá v řešení složitých matematických algoritmů pomocí počítače. Ty logicky potřebují pro těžbu značnou dávku energie, a proto bitcoin spotřebuje více elektřiny než celá Česká republika.

Tím, že se o bitcoin začínají zajímat i běžní uživatelé a média, jeho cena stále roste. Dalším aspektem pohybu kurzu směrem vzhůru je také jeho jedinečnost. Bitcoin je naprogramován tak, že existuje pouze v omezeném počtu 21 milionů kusů, přičemž k jeho kompletnímu vytěžení má dojít v roce 2140.

Mimo Teslu se spekuluje i o dalších velkých korporacích a jejich investicích do Bitcoinu.

Investování do kryptoměn

Investování do kryptoměn se neřadí mezi konzervativní způsoby, kam investovat, jako jsou například podílové fondy, termínované vklady, stavební spoření a spořicí účty obecně. Na druhou stranu však mohou oproti nim vykazovat mnohonásobné zhodnocení peněz. Bitcoin jako investice, stejně jako další kryptoměny, stojí zkrátka za uváženou.

A kde koupit Bitcoin? Řada nově příchozích do světa virtuálních měn sahá například pro Revolutu, který však na nákup kryptoměn rozhodně není tím správným místem. Každý zájemce o nákup by měl vyhledávat spíše specializované burzy.

Těch již v dnešní době existuje celá řada a mezi ty nejznámější se řadí například:

U poslední zmíněné burzy existuje i pokročilejší varianta Coinbase Pro, která je však určená spíše pro zkušenější uživatele.

Pokud však člověk narazí na nějakou další dobře hodnocenou burzu, může využít i tu. Po nákupu bitcoinu bývá vhodné přesunout daný obnos do bitcoin peněženky, která je čistě hardwarová, čímž se zamezí jeho případnému odcizení a nejčastějším podvodům v kryptoměnách. Peněženka však může být i softwarového charakteru.

TIP: Díky investicím do krypotoměn se člověk může stát rentiérem.

Na běžném účtu peníze znehodnocuje inflace, i proto se v dnešní době spoustu lidí uchyluje k investicím právě do bitcoinu. Pro spoustu lidí již nepředstavuje takové riziko jako dříve, což se i projevuje na jejich nákupčím chování.

Státní dluhopisy jsou pro mnohé minulostí, a proto se zaměřují spíše na způsoby, jak nakoupit akcie, kryptoměny, investiční zlato, investiční stříbro nebo jak investovat do akciových indexů.

Copyright © 2024 KG.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang