Mnoho firem vlastní tzv. vozový park, který se mnohdy skládá ze tří a více automobilů. Pojišťovat jedno po druhém by se majitelům finančně nevyplatilo, proto existuje flotilové pojištění. Jak vlastně funguje? A jak se díky němu dá ušetřit?
Flotilové pojištění lze jednoduše definovat jako specifický druh povinného ručení nebo havarijního pojištění celého vozového parku. Nejméně vozů v tzv. flotile si většina pojišťoven určuje sama. Některé za vozovou flotilu považují již dvě a více aut. Mnohé pojišťovací společnosti začínají až na třech a více vozech, jiné dokonce až na čtyřech a více.
Každá pojišťovna v rámci nabízeného flotilového pojištění nabízí jiné podmínky při srovnání pojištění vozidel. Konkrétní cenové nabídky a podmínky lze porovnat například na srovnávači pojištění 123ruceni.cz a výši pojistného spočítat díky kalkulačce povinného ručení. Jedná se o jednoduchý způsob toho, jak najít nejlevnější povinné ručení.
TIP: Podobným způsobem lze sjednat online také nejlevnější cestovní pojištění, a to již od 7 Kč na den. Často se vyplatí sjednat si rovnou roční cestovní pojištění, které je nabízeno s velkými slevami.
Co je flotila a co flotilové pojištění?
Jak již bylo zmíněno, flotila (jinými slovy i vozový park) je většinou definována jako 3 a více aut pod jedním vlastníkem. Tím může být jak právnická osoba, tedy podnikatel či firma, tak fyzická osoba. Flotilové pojištění tedy mohou sjednat jak podnikatelé, tak běžní lidé, kteří z jakéhokoliv důvodu vlastní větší počet vozů.
Flotilové pojištění pojišťuje více vozidel pod jednou pojistnou smlouvou. Díky tomu je možné ušetřit o dost více než v případě pojišťování každého vozidla zvlášť. Po uzavření pojistné smlouvy lze s množstvím pojištěných vozidel hýbat – lze je vyřazovat, tedy odpojišťovat, i připojišťovat nová.
Co flotilové pojištění zahrnuje?
Flotilové pojištění zahrnuje jak zákonné pojištění automobilu, tak havarijní a jiná, doplňková pojištění. To vše pod jedinou smlouvou, díky čemuž majiteli odpadá povinnost pojišťovat každý vůz zvlášť, navíc nemusí ani řešit rozdíl mezi povinným ručením a havarijním pojištěním. Flotilové pojištění automobilů, to platí jak pro osobní automobily, dodávky i nákladní automobilu, je navíc mnohem výhodnější, než kdyby majitel vozového parku pojistil vozidla jednotlivě.
I v dnešní době se stále nalezne několik řidičů, kteří nepoznají rozdíl mezi tím, co pojišťuje povinné ručení a havarijní pojištění. Jak se od sebe liší? Na jaké škody se vztahují?
1. Povinné ručení
Jak napovídá samotný název, povinné ručení je opravdu povinné pro každé motorové vozidlo (tedy i motocykly), jež je provozované na pozemních komunikacích, a dokonce dané zákonem (č. 168/1999 Sb.). Je povinné jak v ČR, tak v zahraničí.
Povinné ručení je jinými slovy pojištění odpovědnosti, což znamená, že kryje škody, které způsobí řidič třetí osobě (tedy poškozenému), a to na zdraví, životě, majetku (např. poškození vozidla, dopravní značky aj.), nebo ve formě ušlého zisku.
Zákonné pojištění tedy kryje takové škody, které způsobí viník autonehody. Je povinné pro všechna motorová vozidla pohybující se na silniční komunikaci. Při nepojištění vozidla se jeho vlastník dopouští přestupku a hrozí pokuta v rozmezí 5 000 až 40 000 Kč.
Srovnání cen povinného ručení lze najít na jednotlivých porovnávačích jako například zmíněné 123ruceni.cz, kde je možné dohledat i akční ceny povinného ručení nebo kalkulačku, která vypočítá pojištění přímo na míru. Díky těmto srovnávačům pojištění lze navíc na povinném ručení ušetřit až o 70 %.
2. Havarijní pojištění
Vedle toho havarijní pojištění je dobrovolné, přesto má své výhody. Od povinného pojištění se dále liší tím, že v případě zaviněné autohavárie kryje škody na vozidle viníka. V dnešní době je možné obě pojištění, zákonné i havarijní, sjednat pod jednou pojišťovnou (např. Allianz, VZP aj.).
Havarijní pojištění zahrnuje i tzv. spoluúčast, což je částka, kterou se pojištěný podílí na pojistné události, dohodnutá předem v rámci pojistné smlouvy.
Havarijní pojištění auta je nabízeno v několika variantách. Vozidlo lze pojistit jak před autonehodou, tak před krádeží auta, dále před živelnými pohromami, střetem se zvěří, vandalismem či pádem předmětu na vůz.
Výši tohoto pojištění lze snadno vypočítat díky kalkulačce havarijního pojištění.
3. Doplňková pojištění
V rámci flotilového pojištění vozidel je k dispozici také několik doplňkových pojištění, které majitel vozového parku může sjednat pod jednou pojistnou smlouvou.
V rámci rozšířeného pojištění je možné vybrat z několika doplňkových služeb, např. pojištění skel, rozšířené asistenční služby, pojištění náhradního vozidla, pojištění právní ochrany aj.
TIP: Srovnávač 123ruceni.cz nabízí kromě výše uvedeného povinného ručení a havarijního pojištění také pojištění do zahraničí. Pro cestování do zahraničí je zde možné nalézt to nejlevnější cestovní ručení a spočítat si ho díky této kalkulačce.
Co lze v rámci flotilového pojištění pojistit?
V rámci jedné pojistné smlouvy flotilového pojištění lze mimo jiné pojistit neomezené množství aut různých kategorií – od motocyklu či osobního automobilu až po pracovní vozy.
V rámci flotily je tedy možné pojistit:
- motocykly
- osobní a užitkové automobily
- nákladní vozidla
- tahače
- návěsy a přívěsy
- obytné vozy
… atd. Stejně tak lze pojistit flotilu pracovních strojů (traktor, vysokozdvižné vozíky, zemědělské stroje aj.).
Jaká kritéria mohou ovlivnit výši pojištění flotily?
I přes to, že podmínky pro sjednání flotilového pojištění nebo faktory, jenž mohou ovlivnit výši pojistného, se u jednotlivých pojišťoven odlišují, dá se najít několik kritérií, která budou mít podobná.
Ze základních faktorů, která mohou ovlivnit výši pojistného flotily, lze jmenovat například:
- velikost a složení flotily – čím větší vozový park firma vlastní, tím lepší cenu pojišťovna nabídne
- činnost flotily / předmět podnikání – k jakému účelu vozový park poslouží (k přepravě osobě, nebezpečného nákladu apod.); speciálním druhem jsou rodinné flotily, taxi služby či veřejná doprava
- provozování tuzemské či zahraniční dopravy – zda budou flotilová vozidla užívána v rámci tuzemské či zahraniční dopravy, běžné množství najetých kilometrů apod.
- kvalita a stálost řidičů – i řidiči, jejich beznehodovost, stálost u firmy apod. mohou být jedním z kritérií, které určují výši ceny flotilového pojištění
- škodní historie – obecně platí, že čím vyšší nehodovost, tím horší cenová nabídka pojistného
Výhody flotilového pojištění – jak ušetřit?
Jak už bylo několikrát zmíněno, flotilové pojištění představuje jeden ze způsobů, jak na povinném ručení ušetřit nemalé peníze. To stejné platí o havarijním pojištění. Mohou ho sjednat jak podnikatelé či firmy, tak fyzické osoby vlastnící vozový park čítající zpravidla 3 a více vozidel.
Pod jedinou smlouvou se skrývá povinné ručení, havarijní a jiná, doplňková pojištění (např. připojištění, další asistenční služby atd.) pro celý vozový park. Majitelům tak odpadá časová a finanční náročnost pojišťovat vůz po vozu.
Flotilové pojištění je navíc flexibilní – to znamená, že pojišťovna reaguje na potřeby majitele vozového parku (např. při obměnách vozidel, odpojištění či dopojištění apod.).
Díky těmto nadstandardních službám v rámci jedné smlouvy lze dosáhnout vyššího ušetření peněz, než by tomu bylo v případě jednotlivých pojištění na každý vůz zvlášť.