Aby se bitcoin mohl stát legitimní měnou, musel by stát milión dolarů

Iqbal Gandham, manažer britské obchodní platformy eToro tvrdí, že hodnota jediného bitcoinu by se musela během několika příštích let ztřistanásobit, aby se bitcoin mohl stát legitimní měnou. Ačkoliv hodnota bitcoinu od počátku letošního roku zaznamenala obrovský nárůst o 260 %, je ještě hodně daleka tomu, aby se byť jen přiblížila hodnotě jednoho miliónu amerických dolarů. Naopak jsme před nedávnem byli svědky toho, jak bitcoin oslabil.

V tuto chvíli by bylo ještě naprosto předčasné stavět bitcoin na roveň „nejrozlezlejších“ fiat peněz, jimiž bez pochyby jsou americký dolar, britská libra a euro. Během pondělní obchodní seance se jeden bitcoin dle údajů z Coindesk.com obchodoval přibližně na úrovni 3900 USD, tedy citelně níž, než jaká byla jeho hodnota v minulých týdnech.

Aktuální oslabení bitcoinu má na svědomí hned několik činitelů, především pak regulace zavedená čínskými orgány a kritické až posměšné komentáře kovaného experta na finanční trhy, šéfa J. P. Morgan Chase & Co., Jamieho Dimona.

Každopádně zpět k úvodní Gandhamově domněnce, a sice, že by měla hodnota bitcoinu eskalovat na úroveň jednoho miliónu amerických dolarů (čili zbytnět třistanásobně), aby se bitcoin mohl stát legitimní měnou: Nejprve je třeba si uvědomit, že bitcoin se v praxi dělí na menší jednotky, tzv. satoshi.

Ty své jméno obdržely na počest údajného tvůrce bitcoinu, Satoshiho Nakamota. Jeden satoshi se rovná stamilióntině bitcoinu (čili 1 satoshi = 0,00000001 bitcoin). Jinak řečeno, jeden bitcoin obsahuje sto miliónů satoshi.

Včera se hodnota 1 satoshi pohybovala někde okolo 0,0000356819 USD. A Gandham tvrdí, že aby by hodnota 1 satoshi měla být stejná jako hodnota jednoho amerického centu. No a právě toto tvrzení, dovedeno do důsledku, znamená, že by 1 bitcoin musel mít hodnotu 1 miliónu amerických dolarů.

Gandham upozorňuje na fakt, že v praxi lidé zpravidla neplatí bitcoiny, nýbrž jejich zlomky čili satoshi. Hodnota bitcoinu je totiž příliš velká pro běžné nákupy typu šálku kávy v restauraci. Dalším problémem bitcoinu je, že je obchody zatím akceptují spíše výjimečně, než aby to bylo pravidlem.

Každopádně, Gandham není jediným, kdo bitcoinu v příštích letech prorokuje masivní nárůst hodnoty. John McAfee, zakladatel stejnojmenného antivirového softwaru a společnosti, před nedávnem uvedl, že do tří let očekává posílení hodnoty bitcoinu na úroveň půl miliónu amerických dolarů. Potom lze očekávat, že víc lidí začne běžně platit jeho zlomky (satoshi).

Větší oblibě bitcoinu napomohla v neposlední řadě i zatím poslední světová finanční krize, jelikož větší počet lidí v něm začal spatřovat alternativu ke světovým měnám. Bitcoinoví býci s oblibou tvrdí, že moderní měny jsou výtvorem výrobních ekonomik, kdy centrální banky tisknou peníze s cílem oživit růst ekonomiky.

A že virtuální měny jako je bitcoin představují v těchto obdobích přinejmenším stejně dobrou, ne-li výnosnější alternativu k fiat měnám. Nicméně záleží na tom, jak se to vezme. Krizová monetární politika velkých centrálních bank světa nás přivedla do éry tzv. levných peněz.

Akciové indexy Dow Jones, S&P 500 a Nasdaq se pohybují na svých historických maximech, desetileté státní dluhopisy USA jsou za cenu inverzní k výnosům, které jsou na svém historickém minimu. Zatímco bitcoin je na centrálních bankách a vládách světa jakoby nezávislý. Takže osoby mohou provádět bitcoinové transakce bez prostředníka, což pro některé obchodující subjekty představuje obrovské lákadlo.

Obrovskou výhodou virtuálních měn, tedy nejen bitcoinu, je, že existence decentralizované technologie blockchainu prakticky znemožňuje podvodnou manipulaci s virtuálními záznamy o provedené transakci. Technologie blockchainu tak pro mnohé představuje naději na lepší, bezpečnější záznamy, jakousi virtuální účetní knihu či soupis majetků.

Co však doposud pokulhává, je neexistence nějakého skutečně masového využití technologie blockchainu potažmo bitcoinu. Navíc jsme poslední dobou svědky rostoucího úsilí proti virtuálním měnám: Šéf banky J.P. Morgan Chase, Dimon, hovoří o virtuálních měnách jako o jednom velkém podvodu a čínská vláda se před nedávnem rozhodla proti kryptoměnám rázně zakročit.

Vitalik Buterin, tvůrce druhé nejznámější virtuální měny etheru a příslušného blockchainu etherea před nedávnem varoval před masivním nárůstem virtuálních měn a jejich hodnoty.

Buterin si myslí, že se virtuální měny v tuto chvíli nacházejí v investiční bublině, jelikož si spousta lidí neuvědomuje, že ani virtuální měny nemohou růst donekonečna, a proto do některých virtuálních měn vkládají až příliš velké naděje (a finance). Přitom virtuální měny a jejich technologie jsou zatím v plenkách a až čas ukáže, jaké z projektů lze skutečně prakticky využít, míní Buterin.

Gandham si myslí, že k hvězdnému nárůstu hodnoty bitcoinu i některých dalších virtuálních měn dojde v momentě, kdy virtuální měny právě tyto překážky překonají.

Jednou z největších budoucích výzev – konkrétně pro bitcoin – bude, jak překonat skutečnost, že počet vytěžitelných bitcoinů je konečný. Kód bitcoinu má totiž v sobě zabudován maximální počet vytěžitelných bitcoinů – 21,5 miliónu. Odhaduje se, že dosud bylo vytěženo už okolo 16 miliónů bitcoinů, z nichž pouhý zlomek je v oběhu.

A nároky na výkon počítačů pro vytěžení zbývajících bitcoinů dál rostou. Těžaři odhadují, že poslední bitcoin může být vytěžen někdy kolem roku 2141, čili za 124 let. A to je poměrně malé číslo na to, aby se bitcoin mohl někdy v budoucnu stát světovou měnou. Je to ostatně i důvod, proč by se právě zlomky bitcoinů, tzv. satoshi, mohly stát významnými. Federální rezervní banka uvádí, že ke dni 12. července bylo v oběhu 1,56 biliónů bankovek.

Přitom podle Fed bylo v srpnu 2017 v oběhu 13,6 biliónů amerických dolarů. Vidíte ten rozdíl mezi počtem bankovek a hodnotou v oběhu? Je třeba si uvědomit, že zatímco kód bitcoinu per se neumožňuje navýšit jejich konečný počet, který lze vytěžit, vždy lze navyšovat jejich zlomky čili satoshi, respektive jejich směnný kurz za jeden bitcoin.

Závěrem uveďme ještě jeden současný problém virtuálních měn, bitcoin nevyjímaje. Problém, který bude taktéž muset být odstraněn, aby se bitcoin mohl stát legitimní měnou. Tím problémem je přílišná volatilita. Těžko si lze totiž představit fungující finanční systém založený na bitcoinu, pokud by hodnota 1 bitcoinu byla 1 milión USD a volatilita bitcoinu tak vysoká jako je dnes.

Copyright © 2024 KG.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang