Cena bitcoinu dříve nebo později zkolabuje

Společně s rostoucí hodnotou bitcoinu stoupá i zájem běžných investorů o svět digitálních měn. Zatímco bitcoin dnes dosahuje tržní kapitalizace 72 miliard dolorů, ethereum se pyšní 28 miliardami dolarů a třetí v pořadí Ripple 9 miliardami dolarů.  Jak se bude vyvíjet cena bitcoinu?

Cena jediné mince bitcoinu dnes více jak trojnásobně převyšuje cenu trójské unce zlata, najdou se přitom velmi vlivné osobnosti, které bitcoinu a dalším digitálním měnám předpovídají hodnoty mnohem vyšší. Podle ekonoma je nyní nejvyšší čas ptát se, zda je taková kapitalizace ospravedlnitelná.  

Záležet nyní bude především na tom, jak se k fenoménu digitálních měn postaví státní moc. Čínská vláda uzavřela nejenom burzy digitálních měn v zemi, ale označila takzvané primární úpisy mincí (ICO) za nelegální.

Oproti tomu Japonsko prohlásilo kryptoměnu bitcoin za legální platidlo a vydalo řadu regulačních nařízení pro provozovatele burz. Ty jsou nyní nuceni shromažďovat údaje o svých klientech a hlásit podezřelé aktivity.

Předpokládá se, že tyto burzy budou brzy oblíbené u všech, kteří se budou snažit vyprat peníze z trestné činnosti případně uchránit je před dohledem finančních úřadů. V zahraničí nakoupené anonymní bitcoiny budou jednoduše vyprány přes japonské regulované účty.

Tímto způsobem se z Japonska stane nové Švýcarsko pouze s tím rozdílem, že bankovní tajemství bude namísto do zákonů a předpisů vetknuto do kódu blockchainu.

Do budoucna najde uplatnění především technologie, která rozvoj digitálních měn umožnila, tedy takzvaný blockchain. Ten bude propříště nástrojem, jak učinit finanční transakce levnější a bezpečnější proti kyberútokům.

Na druhou stranu dnes existující decentralizované měny jako bitcoin podle něj nikdy nenahradí měny emitované centrálními bankami. Jedna věc je dovolit menší objem anonymních transakcí ve virtuálních měnách, něco jiného je však umožnit anonymní platby ve velkých objemech, které by vlády nemohly zdaňovat či jejich prostřednictvím monitorovat  tok financí pocházejících z trestné činnosti.

Pokud by byl bitcoin zbaven své anonymity, jeho současná hodnota by byla jen těžko ospravedlnitelná. Zpracování bitcoin transakcí dnes vyžaduje obrovské množství elektrické energie. S drobnými úpravami může bitcoin nabídnout levnější platby nežli banky, které si běžně účtují 2 % z provedené transakce přes platební či debetní kartu.

V takovém případě by si bitcoin udržel jistou hodnotu i v případě, že by transakce jeho prostřednictvím byly pro úřady zcela transparentní. Tyto úvahy ovšem budou zcela bezpředmětné, pokud se centrální banky rozhodnou emitovat vlastní digitální měny a sérií regulačních nařízení postupně vytlačit decentralizovanou konkurenci. Které kryptoměny mohou v příštím roce sesadit bitcoin z trůnu?

Copyright © 2023 KG.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang