Cena bitcoinu dříve nebo později zkolabuje

Společně s rostoucí hodnotou bitcoinu stoupá i zájem běžných investorů o svět digitálních měn. Zatímco bitcoin dnes dosahuje tržní kapitalizace 72 miliard dolorů, ethereum se pyšní 28 miliardami dolarů a třetí v pořadí Ripple 9 miliardami dolarů.  Jak se bude vyvíjet cena bitcoinu?

Cena jediné mince bitcoinu dnes více jak trojnásobně převyšuje cenu trójské unce zlata, najdou se přitom velmi vlivné osobnosti, které bitcoinu a dalším digitálním měnám předpovídají hodnoty mnohem vyšší. Podle ekonoma je nyní nejvyšší čas ptát se, zda je taková kapitalizace ospravedlnitelná.  

Záležet nyní bude především na tom, jak se k fenoménu digitálních měn postaví státní moc. Čínská vláda uzavřela nejenom burzy digitálních měn v zemi, ale označila takzvané primární úpisy mincí (ICO) za nelegální.

Oproti tomu Japonsko prohlásilo kryptoměnu bitcoin za legální platidlo a vydalo řadu regulačních nařízení pro provozovatele burz. Ty jsou nyní nuceni shromažďovat údaje o svých klientech a hlásit podezřelé aktivity.

Předpokládá se, že tyto burzy budou brzy oblíbené u všech, kteří se budou snažit vyprat peníze z trestné činnosti případně uchránit je před dohledem finančních úřadů. V zahraničí nakoupené anonymní bitcoiny budou jednoduše vyprány přes japonské regulované účty.

Tímto způsobem se z Japonska stane nové Švýcarsko pouze s tím rozdílem, že bankovní tajemství bude namísto do zákonů a předpisů vetknuto do kódu blockchainu.

Do budoucna najde uplatnění především technologie, která rozvoj digitálních měn umožnila, tedy takzvaný blockchain. Ten bude propříště nástrojem, jak učinit finanční transakce levnější a bezpečnější proti kyberútokům.

Na druhou stranu dnes existující decentralizované měny jako bitcoin podle něj nikdy nenahradí měny emitované centrálními bankami. Jedna věc je dovolit menší objem anonymních transakcí ve virtuálních měnách, něco jiného je však umožnit anonymní platby ve velkých objemech, které by vlády nemohly zdaňovat či jejich prostřednictvím monitorovat  tok financí pocházejících z trestné činnosti.

Pokud by byl bitcoin zbaven své anonymity, jeho současná hodnota by byla jen těžko ospravedlnitelná. Zpracování bitcoin transakcí dnes vyžaduje obrovské množství elektrické energie. S drobnými úpravami může bitcoin nabídnout levnější platby nežli banky, které si běžně účtují 2 % z provedené transakce přes platební či debetní kartu.

V takovém případě by si bitcoin udržel jistou hodnotu i v případě, že by transakce jeho prostřednictvím byly pro úřady zcela transparentní. Tyto úvahy ovšem budou zcela bezpředmětné, pokud se centrální banky rozhodnou emitovat vlastní digitální měny a sérií regulačních nařízení postupně vytlačit decentralizovanou konkurenci. Které kryptoměny mohou v příštím roce sesadit bitcoin z trůnu?

Bitcoin

Bitcoin, první decentralizovaná kryptoměna, od svého vzniku v roce 2009 vzal svět útokem. Bitcoin, který vytvořil jednotlivec (nebo skupina) známý jako Satoshi Nakamoto, byl navržen jako peer-to-peer elektronický peněžní systém, který zpochybňuje tradiční finanční systém a dává jednotlivcům kontrolu nad jejich vlastními penězi. V průběhu let si Bitcoin získal popularitu a vyvolal revoluci ve světě financí a technologií.

Bitcoin je ve své podstatě digitální měna, která umožňuje jednotlivcům provádět bezpečné a anonymní transakce přímo mezi stranami, bez potřeby zprostředkovatelů, jako jsou banky nebo zpracovatelé plateb. Funguje na technologii zvané blockchain, decentralizované účetní knize, která zaznamenává všechny transakce a zajišťuje jejich transparentnost a neměnnost. Tento nový systém odstraňuje potřebu důvěry ve třetí strany a vrací moc do rukou samotných uživatelů.

Jednou z klíčových vlastností bitcoinu je jeho omezená nabídka. Na rozdíl od tradičních měn, které mohou být tištěny nebo manipulovány centrálními bankami, bude vždy existovat pouze 21 milionů bitcoinů. Tento nedostatek zvyšuje jeho hodnotu a funguje jako ochrana proti inflaci. V důsledku toho mnozí považují Bitcoin za uchovatele hodnoty, podobně jako zlato, s potenciálem zajištění proti ekonomické nejistotě.

Přijetí bitcoinu v průběhu let výrazně vzrostlo. Zpočátku jej používali hlavně technologičtí nadšenci a první osvojitelé. Postupně se však prosadil po celém světě a řada podniků, obchodníků a online platforem nyní přijímá bitcoin jako formu platby. Tato rostoucí akceptace pomohla posunout Bitcoin do hlavního proudu, čímž se stal dostupnějším a pohodlnějším pro každodenní používání.

Kromě každodenních transakcí se Bitcoin stal také atraktivní investiční možností. Jeho volatilní povaha přilákala mnoho obchodníků a investorů, kteří se snaží profitovat z jeho cenových výkyvů. Hodnota Bitcoinu v průběhu let zažívala dramatické vzestupy a poklesy, což vytvářelo příležitosti k výrazným ziskům, ale také představovalo riziko. Je důležité si uvědomit, že investování do bitcoinu s sebou nese řadu rizik a vyžaduje pečlivé zvážení a průzkum.

Kromě finančních důsledků vyvolal Bitcoin také diskuse o budoucnosti peněz a potenciálním dopadu technologie blockchain. Decentralizovaná povaha Bitcoinu a jeho základní technologie inspirovaly další inovace a vývoj mnoha dalších kryptoměn. Tyto digitální měny se snaží řešit různé nedostatky tradičních finančních systémů a nabízejí alternativní řešení pro globální transakce, převody peněz a finanční začleňování.

Copyright © 2024 KG.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang