5 rad, jak se vyhnout problémům s půjčkou

S půjčkami, zvláště těmi nebankovními, se pojí mnohá rizika. Nicméně většině z nich lze za předpokladu dodržování určitých pravidel poměrně snadno předejít. Na co je potřeba pamatovat, aby půjčka nenapáchala více škody než užitku?

Banky a zejména nebankovní společnosti lákají na nabídky výhodných půjček, které je možné sjednat i během několika málo minut, a to bez toho, aniž by člověk musel někam chodit či telefonovat.

Příkladem je hojně vyhledávaná Zaplo půjčka, která nabízí až 30 000 Kč do 15 minut od schválení žádosti. K vyřízení půjčky stačí vyplnit jednoduchý webový formulář, připojit kopii OP a vyčkat na vyjádření společnosti Zaplo, zda půjčku poskytne či nikoliv. Pro nové zákazníky je limit půjčky snížen na 16 000 Kč, zato je celý úvěr bez úroků a s RPSN 0 % –⁠ člověk tedy splatí pouze částku, kterou si půjčil.

Zaplo půjčka bez úroků není jediným úvěrem, který je v případě první žádosti zcela zdarma. Mezi bezúročné půjčky patří také CreditStar, Kamali nebo VivaCredit. Cílem jejich poskytovatelů je nalákat nové klienty. Je celkem pravděpodobné, že člověk, který už si u dané společnosti jednou půjčil, se k ní obrátí i v případě potřeby dalšího úvěru. Druhá a další půjčka už samozřejmě zdarma není, naopak se s ní pojí vysoká RPSN.

Mezi aktuálními nabídkami půjček se často objevuje také:

… a mnohé další.

Půjček, u kterých není nutné dokládat příjem, využívají zejména ti, kteří nedosáhnout na úvěr v bance. Poskytovatelé půjček z nebankovního sektoru nejsou při ověřování bonity tak přísní jako právě banky, proto jsou jejich produkty mnohem dostupnější.

V některých případech se nejedná o úvěr bez doložení příjmů, ovšem nedbá se na již existující dluhy žadatelů a nevadí jim, že žadatelé jsou již u jiné půjčky dlužníkem. Ačkoliv se jedná o praktiku na hraně zákona, stále se najdou poskytovatelé okamžitých půjček pro dlužníky nebo dokonce půjček pro lidi v exekuci.

Asi není třeba připomínat, že zvolit půjčku pro dlužníky pro splacení stávajícího dluhu je nesmyslné a velmi nebezpečné. Nicméně i lidé s dobrou platební morálkou se mohou dostat do problémů, která nakonec vede až do obávané dluhové pasti. Jak známo, i malé půjčky mohou způsobit velké dluhy. Jak se vyhnout možným potížím, které nebankovní půjčky ihned přinášejí?

1. Prověřit poskytovatele

Samozřejmostí před sjednáním jakékoliv půjčky je důkladné prověření jejího poskytovatele. Nejlepší cestou je pročtení recenzí a diskuzí na internetu, ve kterých se se svými zkušenostmi svěřují opravdoví lidé. Recenze uvedené na oficiálním webu dané společnosti o ničem nevypovídají –⁠ buď jsou zcela smyšlené nebo jsou vybrány tak, aby na potenciálního klienta udělaly co nejlepší dojem.

Kupříkladu recenze Zaplo půjčky, kterou jsme dříve zmínili, potvrzují, že první půjčka je skutečně zdarma. Rovněž vypovídají o tom, co může následovat v případě, že ji klient nesplatí včas.

Důležité informace o jednotlivých poskytovatelích půjček lze najít také na nezávislých webech a srovnávačích, jako je Navigátor úvěru. Hodit se může například srovnání půjček na základě jejich výhodnosti.

2. Kriticky zhodnotit své možnosti

Ke sjednání nebankovní půjčky ihned může vést náhlá i dlouhodobá finanční tíseň. Tak či tak, obvykle po ní sahají lidé, kteří potřebují okamžitou finanční injekci v podobě rychlé půjčky na účet.

Jak se půjčkou nenechat zahnat do kouta? Stačí dodržovat základní pravidla bezpečného půjčování.
Jak se půjčkou nenechat zahnat do kouta? Stačí dodržovat základní pravidla bezpečného půjčování.

Mezi půjčky, které lze obdržet ihned do 24 hodin, se řadí CreditOn, Cool Credit, Everyday+, Via SMS, Proficredit a spousta dalších. Rozhodně je z čeho vybírat. Detaily ohledně půjčky lze u mnoha těchto společností sledovat online – jako příklad může posloužit třeba Proficredit klientský portál.

Pokud se člověku například rozbije počítač, který potřebuje ke každodenní práci, a nový si momentálně nemůže koupit ze svého, může být rychlá půjčka jedním z řešení. Je však třeba počítat s tím, že pokud finanční rezerva chybí dnes, bude velmi pravděpodobně chybět i další měsíc, kdy bude nutné půjčku splatit. Rychlé mikropůjčky se totiž řadí mezi krátkodobé úvěry, jejichž splatnost je obvykle týden až měsíc.

Je zkrátka nutné předvídat a dobře zhodnotit svou situaci. Pokud si člověk není absolutně jistý tím, že získanou půjčku na účet bez problémů splatí, neměl by o ni vůbec žádat. Sankce za prodlení se splátkou bývají extrémně vysoké a recenze mnohých půjček dokládají, že vymanit se ze stále naskakujících dluhů opravdu není nic jednoduchého.

3. Seznámit se s podmínkami

Důkladné pročtení smlouvy je absolutní samozřejmostí. Veškeré podmínky půjčky včetně informací ohledně postupu při nesplácení jsou ve smlouvě uvedeny.

Pokud je něco nejasné, lze společnost kontaktovat s prosbou o vysvětlení. Každý poskytovatel půjček má ze zákona povinnost poskytnout veškeré předsmluvní informace ještě před podpisem smlouvy.

Pozornost se vyplatí věnovat mimo jiné hodnotě RPSN (roční procentní sazby nákladů), která o výhodnosti půjčky vypovídá mnohem více než úroková sazba, na kterou se mnoho lidí primárně zaměřuje. RPSN v sobě zahrnuje jak úrokovou míru, tak další poplatky –⁠ za poskytnutí, vedení, správu, první navýšenou splátku apod.

4. Problémy řešit ihned

Jestliže i přes dodržení všeho výše uvedeného dojde k situaci, kdy není možné uhradit splátku, je nutné poskytovatele půjčky ihned informovat a domluvit se na dalším postupu, popřípadě si včas dohodnout odklad splátek. To nejhorší, co člověk může udělat, je hrát mrtvého brouka a ignorovat naskakující úroky.

5. Najít jiný způsob, jak získat peníze

Problémům s půjčkou se lze stoprocentně vyhnout jen tím, že si člověk zkrátka nepůjčí. Existují způsoby, jak rychle získat peníze –⁠ prodejem nepotřebných věcí, pronájmem volné místnosti, doučováním a tak dále. Pokud nic z toho není možné, nabízí se požádat o pomoc třeba příbuzného, který pravděpodobně za půjčku mezi blízkými nebude vyžadovat vysoké úroky. V tomto případě je dobré sepsat smlouvu o půjčce pro stanovení podmínek půjčky.

Sjednání nebankovní půjčky ihned na účet by mělo být až nejzazší možností. Pokud je to nevyhnutelné, je třeba alespoň dodržovat výše uvedená pravidla.

Copyright © 2024 KG.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang