4 z 5 lidí přeplácí své povinné ručení – jak najít levnější povinné ručení?

Protože ceny aut každým rokem rostou, jsou i škody na nich způsobené dražší. V důsledku toho tak rostou i ceny povinného ručení. Pojišťovny zdražují, to se však řidičům nelíbí. 4 z 5 řidičů platí za své pojištění auta více, než by muselo. Pojištění se však naštěstí dá změnit. Existují také další vychytávky, které pomohou ke sjednání výhodného pojištění. Jak přestat přeplácet své povinné ručení?

Pod názvem povinné ručení se skrývá zákonné pojištění vozidla. Pokud řidič zaviní autonehodu, toto pojištění pokryje škody na vozidlech, majetku i na zdraví jiných osob. Pojištění auta však nekryje škody vzniklé na vozidle viníka, v čemž také tkví rozdíl mezi povinným ručením a havarijním pojištěním, jež tyto škody naopak kryje.

Jak sehnat to nejlevnější povinné ručení? Širokou nabídkou různých pojišťoven Vás s radostí provede srovnávač pojištění 123ruceni.cz.

Kalkulačky a srovnávače pojištění

Jak najít to nejlevnější povinné ručení? Jednou z možností je využít srovnávač pojištění. Protože nabídek na trhu je mnoho, může být občas pro řidiče těžké se v nich zorientovat. To vede k tomu, že se pojištěním vozidel radši nezabývají a jsou stále u své pojišťovny, i když už její ceny nejsou zrovna výhodné.

Srovnávače pojištění však zobrazují nabídky pojišťoven přehledně a jednoduše. Stačí vyplnit základní údaje o vozidle a jeho vlastníkovi a během chvilky se řidiči zobrazí jednotlivé nabídky vzestupně dle ceny. Díky tomuto srovnávači si tak řidič může pohodlně sjednat povinné ručení online.

Různé pojišťovny nabízejí svým klientům rozmanité výhody. Často mezi ně patří právnické poradenství či asistenční služby zdarma. Ty lze získat například u České podnikatelské pojišťovny.

Výše zmíněný srovnávač funguje i jako kalkulačka povinného ručení. Díky této kalkulačce nalezne až 86 % řidičů pojištění levnější až o 50 %. Tato internetová kalkulačka je určená k nezávaznému cenovému srovnání pojištění vozidel. Jedná se o chytrou alternativu k zbytečně zdlouhavému porovnávání jednotlivých cen a tabulek povinného ručení.

TIP: Povinné ručení lze nyní získat také u Všeobecné zdravotní pojišťovny. Pojištění vozidel VZP je nečekanou novinkou na pojišťovacím trhu.

Výpověď povinného ručení

Pokud se řidiči podaří vybrat výhodnější nabídku, než má jeho stávající pojištění, je načase podat výpověď povinného ručení. To je možné učinit hned několika způsoby. Nejsnazší je vypovědět smlouvu před koncem pojistného období. Je však nutné zajistit, aby na sebe stará a nová smlouva plynule navazovaly.

Dále je možné vypovědět smlouvu do dvou měsíců od jejího uzavření bez udání důvodu. Dalším způsobem změny povinného ručení je podání výpovědi do 3 měsíců od oznámení pojistné události, s jejíž vyřízením nebyl řidič spokojen. Je však nutné pamatovat na to, že po výpovědi pojištění musí řidič odevzdat tzv. zelenou kartu.

Vzor výpovědi pojistné smlouvy ke stažení je dostupný na srovnávacích webech, stránkách pojišťoven nebo volně na internetu. Formulář stačí jen vyplnit a poté odeslat příslušné pojišťovně.

Na zrušení povinného ručení je třeba myslet také v případě prodeje a následného přepisu vozidla. Formulář k přepisu vozidla je rovněž dostupný online, stačí jej tedy vytisknout, vyplnit a předložit na úřadě.

Jak se dá ušetřit na povinném ručení?

Kromě využití srovnávačů a kalkulaček povinného ručení jsou ještě další způsoby, jak se dá ušetřit na pojištění. Využívat lze například bonusy, které některé pojišťovny nabízejí. Řidič může získat například bonus za beznehodovost. Tyto bonusy povinného ručení poskytují slevy v řádu 5 % až 10% z pojistného za každý rok bez nehod.

Řidič může také využít výhod připojištění. Ze slevy u pojištění auta se klient může těšit v případě, že si k tomuto pojištění sjedná i další připojištění v rámci jedné pojišťovny. Mnohé z nich nabízí vedle povinného ručení například havarijní pojištění nebo cestovní pojištění, známé také pod názvem pojištění do zahraničí.

I pro tato dvě pojištění existují online kalkulačky, které zobrazují aktuální nabídky pojišťoven a jejich ceny. Řidiči tak mohou využít srovnání cestovního pojištění nebo kalkulačku havarijního pojištění k tomu, aby si vybrali to nejvhodnější pojištění právě pro ně. Navíc tyto srovnávače pojištění nabízí až o 50 % levnější povinné ručení, díky čemuž lze ušetřit nemalou částku.

V případě vozového parku, který čítá 3 a více vozů, lze sjednat také flotilové pojištění, díky čemuž se dá výrazně ušetřit na povinných ručení za jednotlivá vozidla. Toto pojištění všech vozů je sjednáváno pod jednou pojistnou smlouvou a může o něj zažádat jak firma či podnikatel, tak fyzická osoba. Kalkulačka flotilového pojištění je dostupná zdarma online. Využít ji lze ke srovnání cen dostupných nabídek.

Na povinném ručení se dá ušetřit i v případě, že je člověk majitelem historického auta. V takovém případě auto může získat speciální veteránské doklady a také výhodnější pojištění pro veterány.

Copyright © 2024 KG.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang