Akcie Alibaby se výrazně propadly – internetový gigant ztratil hodnotu 40 miliard dolarů

Čínská společnost Alibaba přišla o miliardy dolarů. Krátce poté, co tamější úřady oznámili, že zahájily antimonopolní vyšetřování firmy její akcie klesly na nejnižší úroveň od června minulého roku. Propad se netýká jen Alibaby, nýbrž i dalších internetových gigantů, jako je Tencent nebo JD.com.

Není to tak dávno, co zakladatel Alibaby Jack Ma o čínských regulačních systémech prohlásil, že brzdí inovace. Tímto výrokem si vysloužil mimořádnou pozornost úřadů, která vyvrcholila tlakem na jeho podnikatelskou činnosti.

Šetření postihlo především dceřinou společnost Alibaby Ant Group, která provozuje platební bránu Alipay. Regulátoři ji nařkli z údajného porušování pravidel hospodářské soutěže a nařídili návrat k původní činnosti, tedy poskytování platebních služeb. Postupy úřadů vyvolaly obavy, že by se vyšetřování mohlo rozšíří i na další technologické korporace. 

Pokles o téměř osm procent

Během jednoho dne akcie Alibaby na hongkongské burze přišly o skoro osm procent své hodnoty, tedy o 40 miliard dolarů.

Zastavily se na 210 hongkongských dolarech, což představuje nejnižší úroveň od června roku 2020. Výrazný pokles postihl i akciové společnosti Tencent a Meituan, konkrétně v hodnotě sedm procent. Propad akcií JD.com činil 2,15 procent.

Akcie Alibaby zaznamenaly nejnižší hodnotu za posledních šest měsíců.

Firma Alibaba se z prudkého poklesu akcií začala rychle zotavovat a následující den evidovala 6% nárůst. Analytik ze společnosti Beijing Yunyi Asset řekl, že investory znepokojuje skutečnost, že „antimonopolní vyšetřování Alibaby zatím nespecifikovalo postihy“. Dodal také, že vyšetřování by mohlo mít podstatný vliv na hodnotu firmy.

Některé finanční služby společnosti budou podle analytiků muset odpovídat poměrům bank, tedy budou podléhat vyšší regulaci a kapitálovým požadavkům. Taková změna by mohla omezit rychlost jejího růstu.

TIP: Tesla investovala do bitcoinu 32 miliard Kč a hodnota této kryptoměny tak zaznamenala překročení dosavadního maxima. V únoru 2021 bude dokonce atakovat hranici 50 tisíc dolarů.

Lídr mezi čínskými e-shopy

Alibaba je největší internetový obchod a podle určitých zdrojů i největší společnost na světě. Byla založena roku 1999. Nabídka tohoto čínského e-shopu čítá stovky milionů produktu ve více než 40 kategoriích a cenami se řadí mezi nejlevnější čínské e-shopy. Mezi dceřiné společnosti patří například oblíbený AliExpress.

V Číně ve velkém nakupují i Češi, a často právě na Alibaba.com. Důvodů je hned několik. Tím hlavním jsou nízké ceny a také skutečnost, že Alibaba patří mezi čínské e-shopy s poštovným zdarma. Nesmírnou výhodou pro tuzemské zákazníky je možnost nakupovat na portálu Alibaba v češtině.

Nejoblíbenější položky obchodu jsou elektronika a móda, obzvláště pak fake značkové oblečení. Na sortiment všeho druhu za nepřekonatelné ceny lákají i méně známí asijští prodejci, jako Mininthebox či DealExtreme. V posledních letech se vysoké oblibě těší Wish. Jejich nabídka však není tak široká, jako na Alibaba.com.

Nejoblíbenější e-shopy specializující se na levné oblečení z Číny jsou u tuzemských zákazníků NewChic, Shein a Zaful.

Copyright © 2024 KG.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang