3 znamení, že je na čase pořídit ERP systém

Tak jako postupně roste váš podnik, rostou i starosti spojené s řízením jeho chodu. Je to logické a zcela v pořádku. A stejně tak v pořádku je i to, že dříve nebo později přestanete jeho chod zvládat sami a budete potřebovat dobrého asistenta, který vám s řízením společnosti pomůže.

Nemusí to však nutně být asistent z masa a kostí. Daleko lepší službu vám prokáže ERP systém. Seznamte se s chytrým pomocníkem, který hravě zajistí, aby vám chod vaší firmy nepřerostl přes hlavu. 

Co to je ERP systém

ERP v doslovném překladu znamená systém pro plánování podnikových zdrojů. A to je také jeho hlavní činností. Stará se o shromažďování dat a informací nezbytných ke zvládání firemních procesů. Vzájemně je propojuje, sdílí a vytváří z nich ucelené přehledy, které vám i vašim zaměstnancům mnohonásobně usnadní vaši každodenní práci a rozhodování. Kromě správy dat však dokáže řídit i váš výrobní provoz a lidské zdroje a postará se o jejich optimální využívání.

Jde zkrátka o univerzálního pomocníka, který si levou zadní poradí se vším od obchodu přes účetnictví až po zpracovávání objednávek a skladovou agendu. Kvůli vyšším pořizovacím nákladům však jeho nákup spousta firem odkládá. Přitom jde o investici, která vám ve výsledku ušetří nejen čas, ale i peníze. Jak poznáte, že už se vyplatí pořídit podnikový informační systém i vám?

1) Ztrácíte přehled o dění ve vaší firmě

Noční můra každého podnikatele. Levá neví, co dělá pravá, na stole se vám hromadí všemožné reporty a výkazy a než zpracujete jeden, dalších pět nových tam přibyde. Ztrácíte přehled o důležitých datech a pod záplavou povinností už nestíháte kontrolovat, jestli ostatní plní správně ty svoje. 

S ERP systémem byste měli všechna data přehledně na jednom místě, a ne chaoticky poházená na papírech na stole nebo poschovávaná v milionu nepřehledných tabulek v počítači. Možnost sledovat jednoduše stav všech úkolů i výkonnost jednotlivých oddělení byste jistě ocenili nejen vy, ale i jejich manažeři a další členové vedení společnosti.

2) Tabulky vám přestávají stačit

V menších podnicích se ještě dá běžná administrativní rutina jakžtakž zvládat pomocí excelových tabulek. Jak ale podnik roste, začíná být její vedení pro zaměstnance pořádně časově náročné. Nad ručním vyplňováním příjemek, výdejek, faktur a dalších důležitých dokumentů, i nad jejich neustálým tisknutím, přeposíláním a archivováním stráví dlouhé hodiny a hodiny času

A co si budeme povídat, i lidský faktor občas selže. Po nekonečných hodinách ťukání do tabulek už o sobě únava dává vědět. Stačí jeden překlep, jedno špatné číslo a malér u zákazníka nebo na úřadě je hned na světě

ERP systém se nepřeklikne nikdy. Údaje vyplňuje automaticky na základě získaných dat a stejně tak automaticky dokáže generovat třeba i faktury a další účetní doklady.  

3) Vaše systémy si nerozumí

Možná jste si zkusili ulehčit práci už kdysi a pořídili si systém, který se stará o účetnictví nebo evidenci skladových zásob vaší firmy. Teď ale ztrácíte nervy pokaždé, když potřebujete data předat dál. Údaje stejně přepisujete stále ručně do dalších a dalších systémů, protože mezi sebou váš software vzájemně nedokáže komunikovat. Kromě nervů tím samozřejmě ztrácíte i drahocenný čas, a naopak vytváříte spoustu prostoru pro případné další překlepy a chyby.

Pořízení ERP systému vám umožní sjednocení firemních agend a všech systémů do jednoho jediného řešení. Pomůže tak všem zaměstnancům efektivně pracovat s těmi nejaktuálnějšími údaji a správnými daty.Ve všech předchozích bodech jste se poznali? Tak už se dál netrapte a ERP systém si pořiďte. Litovat pak budete jen jediné věci. Že jste si ho neobstarali už dřív.

Copyright © 2024 KG.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang