Jak se pojistit v zimě?

S každou blížící se zimou je důležité se ujistit, že má člověk správné pojištění, které ho ochrání. Potřeby pojištění v zimě jsou ve srovnání s jinými ročními obdobími mnohem specializovanější. Jak se pojistit v zimě?

Zimní měsíce obvykle přinášejí sníh a led, které mohou způsobit velké škody na majetku a zvyšují pravděpodobnost dopravních nehod či úrazů. Se zimním pojištěním má člověk jistotu, že jeho majetek i zdraví budou chráněny.

Zima přináší řadu rizik spojených se škodami specifickými právě pro toto období. Je třeba se na tuto situaci připravit. Proti většině situací je možné se i pojistit. Na jaké pojištění nezapomenout?

Vodovodní škody

Pojištění související s počasím se může vztahovat i na škody způsobené povodněmi a záplavami, které mohou být v zimním období obzvláště nebezpečné v důsledku rychlého tání ledu a sněhu.

Vzhledem k výkyvům teploty také často dochází k prasknutí vodovodního potrubí. Jako prevence by v rekreačním obydlí, které člověk přes zimu opouští na delší dobu, mělo být zazimováno, voda vypuštěná, přívody uzavřeny a v topném systému nemrznoucí směs.

I přes dobrou prevenci a zimní přípravu je vhodné mít případné vodovodní škody pojištěny. Lze se chránit pojištěním domácnosti a nemovitosti. Kdo zimní přípravu zanedbá, může se při vyřizování škody dočkat nepříjemné skutečnosti v podobě krácení úhrady při plnění pojistné události.

Pojistné smlouvy na pojištění domácnosti jsou navrženy tak, aby pokryly náklady na opravu nebo výměnu věcí domácnosti, které jsou poškozeny nebo zničeny.

Při výběru pojištění domácnosti se vyplatí být důkladný. Každá pojišťovna má jiné možnosti krytí, spoluúčasti a pojistné. Je důležité porovnat sazby od několika různých pojišťoven a pojistnou smlouvu přečíst celou, aby měl člověk jistotu, že má pojištěno vše potřebné.

V případě poškození někoho jiného (souseda, náhodnou osobu) vyteklou nebo zamrzlou vodou lze využít pojištění občanské odpovědnosti. Pojistit lze i výdaje za ztrátu vody (vodné a stočné), nebo havárii rozvodů nad rámec.

Pád sněhu nebo rampouchů

Zima je plná krásy a přírodních úkazů. Se zimou však přichází i odpovědnost. Majitelé nemovitostí musí přijmout opatření k ochraně a zachování veřejné bezpečnosti před nebezpečím zimního počasí.

Padající sníh nebo led může způsobit vážná zranění, pokud je člověk přímo zasažen. Pokud sníh nebo led spadne z budovy a někdo je zraněn, je majitel nemovitosti za zranění odpovědný.

Pojišťovna pak zkoumá, zda majitel něco nezanedbal a zda bylo možné takový vývoj předpokládat. Střechy je možné vybavit sněhovými nebo ledovými zábranami, aby sníh a led z konstrukce nesklouzával.

Pomocníkem jsou různé zachytávače ledu a sněhu. Lze také používat chemické prostředky proti námraze. V neposlední řadě si majitelé nemovitostí mohou objednat odklizení specializovanou společností a označit nebezpečný úsek.

Pokud majitelé dodrží všechny bezpečnostní zásady, a přesto dojde ke škodě, můžou nárokovat náhradu z pojištění odpovědnosti.

Úraz na zledovatělém chodníku

Zima často přináší zrádné a zledovatělé silnice a chodníky, které mohou být někdy příčinou nehod. Uklouznutí a pády na zledovatělých chodnících mohou mít za následek vážná zranění s možností zlomenin kostí, otřesů mozku a poranění hlavy.

Nejlepším způsobem, jak zabránit pádům na zledovatělých chodnících, je připravit se na zimní počasí a při chůzi po potenciálně zledovatělém povrchu dbát zvýšené opatrnosti. Co když k pádu přesto dojde? Nese za něj někdo odpovědnost?

Podle zákona o pozemních komunikacích jde o tzv. „závadu ve schůdnosti“. Je to změna ve schůdnosti pozemní komunikace, kterou nemůže chodec předvídat při pohybu přizpůsobeném stavebnímu, dopravně technickému stavu a povětrnostním situacím.

Vlastník komunikace nebo chodníku je povinen nahradit škody, jejichž příčinou byla závada ve schůdnosti chodníku, pokud neprokáže, že nebylo v mezích jeho možností tuto závadu odstranit.

V případě úrazu poškozený může hlásit škodu své pojišťovně a nárokovat újmu přes úrazové pojištění.

Polámání stromů námrazou nebo tíhou sněhu

Polámání stromů tíhou sněhu jsou nejčastějším typem zimních škod v městském prostředí. Když se led a sníh nahromadí na větvích, dodá jim značnou váhu, což může vést ke zlomení větve nebo dokonce k rozštěpení kmene stromu.

Pád stromů a větví, které poškodí majetek, člověk obyčejně uplatní z pojištění nemovitosti. V určitých případech je možné využít havarijní pojištění vozidla.

Pokud naopak strom či větve z pozemku škůdce skončí u souseda a tam poškodí majetek jiné osoby, lze škodu řešit přes pojištění občanské odpovědnosti.

Provozu auta

Kromě škod souvisejících s počasím může zimní pojištění poskytnout krytí pro vozidlo, pokud se dostane do situace, kdy se vám v důsledku chladného počasí porouchá. Tento typ krytí může pomoci uhradit náklady na opravu nebo náhradní díly, pokud je vozidlo poškozeno extrémními teplotami.

Mnoho pojistek auta zahrnuje také silniční asistenci, která je neocenitelnou službou v případě, že v zimním počasí člověk zůstane na kraji silnice. Jaké jsou další pojistné události, které mohou v zimě nastat?

Nedbale uchycené lyže, snowboardy, saně či jiné předměty převážené na střešním nosiči, neopatrnost v parkování na ledu či sněhu, poškození kapoty či skla pádem ledu či sněhu ze střechy, krádeže zavazadel a lyžařského vybavení, hazardní jízda na zasněžené vozovce na letních pneumatikách, jízda přes zamrzlé rybníky či nádrže bez kontroly pevnosti.

Je potřeba říci, že pokud některou z pojistných událostí člověk zaviní svou nedbalostí nebo dokonce zanedbáním svých povinností, nemusí pojišťovna škodu nahradit. Proto je nutné číst pojistné podmínky.

Rady na závěr

Prevence a předcházení škodám jsou důležité vždycky. V zimě dvojnásob. Proto by se měl člověk za každých okolností snažit předcházet nepříjemným situacím. Nepodceňovat a nezanedbávat nástrahy, které si zimní období přichystá.

Co dělat, když k pojistné události přece jen dojde? V první řadě je nezbytné, prostudovat si pojistnou smlouvu. Ujistit se, že má pojištěný dostatečné kryt a nejsou zde výluky, které se mohou vztahovat na pojistnou událost.

Dále je důležité co nejdříve kontaktovat pojistitele nebo likvidátora a informovat ho o události. Je důležité mít po ruce všechny potřebné dokumenty a fotografie pro případ, že je bude pojišťovna chtít.

Vždy je třeba zdokumentovat místo škody co nejvíce, zajistit svědky události a doložit lékařskou zprávu, účtenky nebo jiné doklady ohledně škody.

Copyright © 2024 KG.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang