Nákupy z Číny jsou oblíbeným koníčkem celé řady českých zákazníků. Z čínských e-shopů se dají pořídit různé drobnůstky, oblečení ale i další zboží za poměrně nízké ceny. Tyto nakupovací radovánky však brzy mohou skončit. Zboží totiž zdraží a zákazníci budou muset platit DPH.
Doposud se clo a DPH z Číny nemuselo u malých zásilek nijak výrazně řešit. Nákupy z Číny si tak mohli užívat všichni milovníci nakupování, a to zejména drobného zboží. Do roku 2020 totiž platila následující pravidla:
- clo a DPH se neplatí u zásilek v hodnotě do 22 eur
- DPH se platí u zásilek v hodnotě nad 22 eur
- DPH i clo se platí u zásilek v hodnotě nad 150 eur
Od 1. 1. 2021 však měla nastat nová pravidla, kdy přestává platit osvobození levných zásilek do 22 eur od DPH. Tato pravidla však kvůli koronaviru ještě nevstoupila v platnost. Evropská komise prodloužila osvobození malých zásilek od DPH až do července.
Prodejci čínských e-shopů tak budou mít ještě nějaký čas na přípravu. Co se však od července 2021 změní? Jak již bylo řečeno, největší novinka nastane u malých zásilek do 22 eur, u kterých se také začne platit DPH. Daň se bude většinou platit na samotných e-shopech.
TIP: Řada lidí se v souvislosti s koronavirem potýká s problémovou finanční situací. Ve chvíli, kdy člověk přijde o primární zdroj peněz, může pomoci pasivní příjem.
Clo a DPH z Číny od července 2021
Tato změna se dotkne zboží jako je levné oblečení, kosmetika z Číny nebo různé vychytávky či drobné gadgety. Jak to se změnou bude vypadat v praxi? Jednou z mnoha věcí, které si zákazníci na čínských e-shopech cení, je jednoduchost nakupování. Ovlivní ji změna DPH?
V praxi změna bude vypadat tak, že cena zboží se o DPH zvýší na samotném e-shopu. Zákazník ji nebude muset doplácet v rámci celního řízení. To je pro mnohé zákazníky jistě velká úleva. Celní řízení je pro mnohé velkým strašákem.
Při sledování zásilky z Číny mnozí zákazníci zjistí, že jejich zásilka zamrzla a dorazí až za dlouho. To je samozřejmě velká nepříjemnost. Celní řízení se navíc může prodražit. Pozor však na zásilky nad 150 eur. Zde se člověk stává plátcem DPH i cla.
Jiná situace však nastane u nákupu zboží mimo Evropskou unii u prodejce, který není registrovaný a nemá v Evropě zprostředkovatele. V tomto případě si zákazníci daň budou muset doplatit sami. Možným řešením je objednávat zboží pouze u prodejců, kteří disponují i evropskými sklady.
Tím se problém celního řízení vyřeší. Seznam některých čínských e-shopů, které mají sklady v Evropě, je k nalezení v dalších odstavcích.
Oblíbené čínské e-shopy
Mezi oblíbené čínské e-shopy mezi českými zákazníky přirozeně patří čínské e-shopy v češtině. U těchto e-shopů existuje buď možnost využít přímo českých stránek e-shopu nebo alespoň přepnout web do češtiny pomocí automatického překladu. Mezi tyto e-shopy patří například:
- Alibaba v češtině
- AliExpress v češtině
- Banggood v češtině
- DHgate v češtině
- Gearbest v češtině
- NewChic v češtině
- Wish v češtině
Zákazníci často preferují čínské e-shopy, které mají evropské sklady. Odpadají tak potíže s celním řízením a zboží navíc dorazí mnohem rychleji, než kdyby bylo zasíláno až z Číny. Tyto sklady však často nedisponují tak širokou nabídkou zboží.
Mezi čínské e-shopy s evropskými sklady patří následující obchody:
Další velmi oblíbenou kategorií čínských e-shopů jsou obchody nabízející levné oblečení z Číny. Na těchto obchodech lze najít levnou dámskou i pánskou módu spolu s doplňky a obuví. Které čínské e-shopy s módou mají čeští zákazníci v oblibě?
Mnohé z těchto obchodů nabízí i doplňky do domácnosti, dekorace a kosmetiku.
Jsou čínské e-shopy bezpečné?
Zejména noví zákazníci čínských e-shopů se mohou obávat toho, zda jsou nákupy z těchto obchodů zcela bezpečné. Padají tak často otázky typu: Je Wish bezpečný? Je WhatWears podvod? Vrátí mi AliExpress peníze? Funguje vůbec reklamace z Číny?
Existuje hned několik aspektů, které umožní poznat, zda se jedná o podvodný e-shop či nikoliv. Zákazník by si před nákupem měl prověřit dostupné informace o daném e-shopu a zvážit, zda se jedná o solidní obchod. Prodejce by o sobě vždy měl zveřejnit následující údaje:
- jméno provozovatele
- sídlo
- IČ
- kontaktní telefon
- e-mailová adresa
Dalším velkým pomocníkem jsou zákaznické recenze a hodnocení. Existuje nespočet internetových diskuzí, které se zabývají hodnocením různých čínských e-shopů. Zde zákazníci řeší spolehlivost, ceny, sortiment a další aspekty jednotlivých online obchodů.