Mladí lidé slepě opakují investiční chyby svých rodičů

Je přirozené, že mladí lidé dělají tu a tam nějaké finanční chyby. Každý se někdy dopustí špatných rozhodnutí, která by rád vzal zpět. Mladí dospělí však neustále dělají jednu investiční chybu, která je může stát nemalé peníze.

Největší investiční chybou, kterou může mladý dospělý udělat, je čekání na správný okamžik k investování. Někdy to lidé dělají proto, že chtějí načasovat trh, což málokdy dobře dopadne. Častěji však mladí dospělí vysedávají mimo akciový trh z jiného důvodu: Myslí si, že ještě nemají dost peněz na to, aby mohli začít řádně investovat. Důležitá však není částka. Důležité je investovat důsledně.

I zdánlivě malé částky se sčítají. Je-li 500 korun měsíčně maximum, které může člověk investovat, jedná se stále o 6 000 korun ročně. Na investování je skvělé to, že z něj lze získat složený úrok. Složené úročení je zisk úroku navíc k předchozím úrokům, které jsou již nashromážděny, a ne jen k počátečnímu vkladu.

Proč je důležité začít v mládí

V dlouhém časovém horizontu je složené úročení obrovským rozdílem. A protože složené úročení funguje, zůstatek roste tím více, čím déle člověk investuje. Proto je investování v mládí, bez ohledu na to, kolik investuje, tak chytrým zvykem. Když začne investovat brzy, dává svým penězům více času na růst.

Dalším důvodem, proč je skvělé investovat na začátku, je to, že jakmile se jednou člověk rozjede, bude pravděpodobně chtít investovat stále více. Jakmile uvidí, že zůstatek roste, bude jej to motivovat k tomu, aby vydělával více peněz nebo upravil své výdaje tak, aby mohl na svůj investiční účet vkládat více peněz.

Dříve bylo nákladné investovat individuálně malé částky peněz, to už naštěstí neplatí. Existuje spousta makléřů, kteří nabízejí investování do dílčích akcií, což umožní nakupovat menší části drahých akcií. A všichni nejlepší makléři nabízejí investování bez poplatků, což znamená, že nebude nutné platit poplatky za každý obchod s akciemi.

Jak začít investovat

Otevřít si individuální makléřský účet. Vybrat indexový fond, který investuje do velkého koše akcií. Většina makléřů k tomu nabízí fondy obchodované na burze (ETF) a podílové fondy. Ty představují snadný způsob investování, protože člověk získá diverzifikované portfolio, aniž by si musel sám vybírat akcie. A tuto investici nakupovat každý měsíc, ideálně si nastavit trvalý platební příkaz z bankovního účtu.

Nejčastější investiční chyby mladých

Chybou mnoha mladých a začínajících investorů na akciovém trhu je právě ona euforie s jakou investují do titulů, které se blíží výrazné korekci. Často se rozhodují na základě emocí, krátkodobých impulzů a názorů okolí, které na tom s informovaností a zralou analýzou není o nic lépe než oni sami.

Potvrzují to i nedávné výsledky průzkumu společnosti TD Ameritrade, podle které mileniálové v USA vlastní především akcie Apple, Amazon.com, Tesla Inc., Netflix a Facebook.  Ani jeden z deseti nejvíce držených akciových titulů mezi mileniály nenese dividendový výnos.

Oblíbenými jsou především akcie sociálních sítí jako Twitter či Snap, které se ocitly ve vážných potížích. Akcie Snap dokonce oslabily.

Celá situace připomíná ne tak vzdálenou internetovou horečku z konce 90. let (dot-com bublina), která přinesla obrovské investice do módních internetových společností, jež však reálně neměly valnou hodnotu.

Rapidní rozvoj online brokerů tehdy přilákal velké množství mladých lidí k investování na akciovém trhu. Zatímco se mladí investoři vydávali na dráhu intradenních obchodníků za monitory svých stolních počítačů, dnes se obchodování přesouvá na chytré telefony. Ty jako primární prostředek obchodování používá skoro polovina mileniálů v USA.

Poté, co internetová bublina splaskla, skončily pro mnoho mladých lidí i sny o dráze profesionálního investora. Nyní se zdá, že mileniálové opakují stejné chyby jako jejich předchůdci v době internetové horečky. Jejich situace je navíc o to horší, že rozvoj technologií umožnil obchodování takřka všude a vždy, v dopravním prostředku nebo v kavárně.

To s sebou nese nejenom méně času a koncentrace na střízlivou analýzu, nýbrž také častější obchodování, tedy i vyšší poplatky a více příležitostí pro chybu. Mladí lidé kupují akcie společností, o kterých v podstatě nic nevědí. Kupovat akcie Starbucks jen proto, že mají dobrou kávu, je hazard.

Copyright © 2024 KG.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang