Nový lék je údajně schopný vyčistit cévy od škodlivého tuku už po jediné dávce

Vědci z University of Aberdeen prezentovali první výsledky svých preklinických testů léku Trodusquemine. Nadějné jsou především pro pacienty trpící kornatěním tepen, tzv. aterosklerózou.

Postupným ukládáním tuku na stěnách cév dochází k zúžení jejich průsvitu, což může vést až k srdečním a mozkovým příhodám.

Profesorka Mirela Delibegovic a její tým z univerzity v Aberdeen využili výzkumný grant British Heart Foundation ve výši 236 000 GBP ke studiu dopadů léku Trodusquemine na tuk uložený po obvodu tepen. Lék také prochází samostatnými testy na léčbu rakoviny prsu a diabetu.

Dosavadní testy prováděné na myších vykázaly výrazné snížení tukové vrstvy už po jediné dávce léku, uvedla Delibegovicová.

Kromě toho lék stimuloval funkci bílkoviny označované jako AMPK, která má podobný efekt jako pravidelné cvičení a mírní chronické záněty v organismu. Delibegovicová a její tým se nyní chystá provést první testy léku na lidských pacientech.

Trodusquemine není žádným oficiálním lékem na léčbu aterosklerózy. Je to léčivo, které se používá při léčbě hyperlipidemie, obvykle spojené s aterosklerózou, a které snižuje hladinu cholesterolu v krvi.

Ateroskleróza

Ateroskleróza je autoimunní resp. systémové onemocnění projevující se gangrénou končetin, bolestmi a labilitou osobnosti.

V podstatě se jedná o stav, při kterém se na stěnách cév tvoří vlákenné tkáně (tuk), které brání, nebo alespoň částečně snižují prokrvení končetin, až dosáhnou toho stupně, že tkáň je poškozena až do stupně, kdy dojde ke gangréně.

Bolesti, které doprovází nemoc, mohou být intenzivní a stoupající. Léčba aterosklerózy spočívá především v prevenci a včasném odhalení a samotné léčbě.

Lékaři mohou různými léky nebo postupy léčit aterosklerózu, avšak nikdy se nedoporučuje, aby osoba, která má aterosklerózu, užívala některý z následujících léků bez lékařského dohledu: kortikosteroidy, antikoagulancia, fibrinolytické přípravky, antivirové léky.

Lidé, kteří trpí tímto onemocněním, by měli také pravidelně docházet na fyzioterapii, aby se snížil stres a napětí ve svalech a svalové křeče. Doporučuje se také, aby se pacienti snažili trávit čas v bezpečném a mírumilovném prostředí, kde mohou relaxovat a být v klidu.

Léčba aterosklerózy obvykle zahrnuje kombinaci léků a změny životního stylu. Léčba léky zahrnuje statiny, ACE inhibitory, β-blokátory, blokátory receptorů angiotensinu II a inhibiční fibrázy.

Změna životního stylu, která může pomoci při léčbě aterosklerózy, zahrnuje udržování zdravé váhy, vyhýbání se vysokokalorickým potravinám a pravidelné cvičení.

Doporučuje se také omezit příjem alkoholu a zvýšit příjem živin, jako je vláknina, omega-3 mastné kyseliny a nízkotučné bílkoviny. Pokud člověk s aterosklerózou kouří, je důležité zdržet se kouření pro zlepšení kardiovaskulárního zdraví.

Copyright © 2023 KG.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang