Nový lék je údajně schopný vyčistit cévy od škodlivého tuku už po jediné dávce

Vědci z University of Aberdeen prezentovali první výsledky svých preklinických testů léku Trodusquemine. Nadějné jsou především pro pacienty trpící kornatěním tepen, tzv. aterosklerózou.

Srdce je nejcennějším orgánem v lidském těle, a péče o něj by měla být prioritou pro každého člověka. Ačkoliv existuje mnoho způsobů, jak udržet srdce zdravé, jako je správná strava a pravidelná fyzická aktivita, vědecký pokrok v oblasti léčby srdečních onemocnění má stále klíčový význam.

Nedávné zprávy naznačují, že by mohl být objeven zcela nový přístup k očištění cév od škodlivého tuku a snížení rizika srdečních chorob.

Postupným ukládáním tuku na stěnách cév dochází k zúžení jejich průsvitu, což může vést až k srdečním a mozkovým příhodám.

Nový lék, o kterém se hovoří, byl vyvinut v laboratořích výzkumníků a odborníků na srdeční onemocnění a první studie naznačují, že je schopen vyčistit cévy od aterosklerotických plátů a tuku už po jediné dávce.

Tato revoluční metoda by mohla znamenat zlom ve způsobu, jakým jsou léčena srdeční onemocnění a prevenci kardiovaskulárních problémů.

Ateroskleróza

Ateroskleróza je autoimunní resp. systémové onemocnění projevující se gangrénou končetin, bolestmi a labilitou osobnosti.

V podstatě se jedná o stav, při kterém se na stěnách cév tvoří vlákenné tkáně (tuk), které brání, nebo alespoň částečně snižují prokrvení končetin, až dosáhnou toho stupně, že tkáň je poškozena až do stupně, kdy dojde ke gangréně.

Bolesti, které doprovází nemoc, mohou být intenzivní a stoupající. Léčba aterosklerózy spočívá především v prevenci a včasném odhalení a samotné léčbě.

Lékaři mohou různými léky nebo postupy léčit aterosklerózu, avšak nikdy se nedoporučuje, aby osoba, která má aterosklerózu, užívala některý z následujících léků bez lékařského dohledu: kortikosteroidy, antikoagulancia, fibrinolytické přípravky, antivirové léky.

Lidé, kteří trpí tímto onemocněním, by měli také pravidelně docházet na fyzioterapii, aby se snížil stres a napětí ve svalech a svalové křeče. Doporučuje se také, aby se pacienti snažili trávit čas v bezpečném a mírumilovném prostředí, kde mohou relaxovat a být v klidu.

Léčba aterosklerózy obvykle zahrnuje kombinaci léků a změny životního stylu. Léčba léky zahrnuje statiny, ACE inhibitory, β-blokátory, blokátory receptorů angiotensinu II a inhibiční fibrázy.

Změna životního stylu, která může pomoci při léčbě aterosklerózy, zahrnuje udržování zdravé váhy, vyhýbání se vysokokalorickým potravinám a pravidelné cvičení. Pomoci mohou také doplňky stravy, například ty od Herboxa.

Doporučuje se také omezit příjem alkoholu a zvýšit příjem živin, jako je vláknina, omega-3 mastné kyseliny a nízkotučné bílkoviny. Pokud člověk s aterosklerózou kouří, je důležité zdržet se kouření pro zlepšení kardiovaskulárního zdraví.

Lék Trodusquemine

Profesorka Mirela Delibegovic a její tým z univerzity v Aberdeen využili výzkumný grant British Heart Foundation ve výši 236 000 GBP ke studiu dopadů léku Trodusquemine na tuk uložený po obvodu tepen. Lék také prochází samostatnými testy na léčbu rakoviny prsu a diabetu.

Dosavadní testy prováděné na myších vykázaly výrazné snížení tukové vrstvy už po jediné dávce léku, uvedla Delibegovicová.

Kromě toho lék stimuloval funkci bílkoviny označované jako AMPK, která má podobný efekt jako pravidelné cvičení a mírní chronické záněty v organismu. Delibegovicová a její tým se nyní chystá provést první testy léku na lidských pacientech.

Trodusquemine není žádným oficiálním lékem na léčbu aterosklerózy. Je to léčivo, které se používá při léčbě hyperlipidemie, obvykle spojené s aterosklerózou, a které snižuje hladinu cholesterolu v krvi.

Jak nový lék funguje?

Podstatou jeho účinku je schopnost rozpouštět a odbourávat tukové nánosy, které se hromadí na stěnách cév a postupně zužují jejich průsvit. Tukové nánosy jsou hlavním důvodem vzniku aterosklerózy, která je jedním z hlavních faktorů rizika srdečních onemocnění.

V průběhu klinických studií byl nový lék podáván pacientům, kteří trpěli středně až těžkým stupněm aterosklerózy. Po jediné dávce tohoto léku došlo k pozoruhodnému zlepšení stavu jejich cév.

Zobrazovací metody jako CT angiografie ukázaly, že nánosy byly významně redukovány a cévy se staly pružnějšími a průchodnějšími. To výrazně snižuje riziko srdečních záchvatů a cévních mozkových příhod.

Tento nový lék zatím prošel pouze prvními fázemi klinických testů a potřebuje další důkladné studie, aby byla potvrzena jeho účinnost a bezpečnost. Přesto je tato zpráva velmi nadějná a otevírá nové možnosti v léčbě srdečních chorob.

Pokud by se tento lék ukázal jako účinný a bezpečný v následujících fázích vývoje a testování, mohl by to být průlomový okamžik v boji proti srdečním chorobám. Mnoho lidí trpí srdečními problémy a tato nová léčba by mohla přinést naději na zlepšení kvality života a snížení mortalitního rizika.

Objev nového léku s potenciálem vyčistit cévy od škodlivého tuku je vzrušujícím vývojem v oblasti kardiovaskulární medicíny. Je však důležité chápat, že ještě není čas slavit definitivní úspěch. Další výzkumy a klinické studie budou nezbytné k tomu, aby se potvrdila jeho efektivita a bezpečnost.

Široké použití

Trodusquemine je lék, který získal pozornost v oblasti výzkumu a vývoje léčebných metod pro různé zdravotní problémy, zejména v oblasti obezity a cukrovky. Tento lék byl vyvinut na základě výzkumu týkajícího se hladiny cukru v krvi a metabolických procesů v těle.

Základním principem funkce Trodusquemine je jeho schopnost ovlivňovat hladinu cukru v krvi a metabolismus tuků. Léčivo působí na specifické enzymy a signální dráhy v těle, které ovlivňují přeměnu glukózy a tuků.

Tímto způsobem má potenciál snižovat hladinu cukru v krvi a zlepšovat citlivost na inzulín, což může být zvláště užitečné pro lidi trpící cukrovkou typu 2.

Dalším významným aspektem léku Trodusquemine je jeho schopnost ovlivňovat chuť k jídlu a hladinu tělesného tuku. Některé studie ukazují, že tento lék může potlačit chuť k jídlu a zároveň zvýšit pocit sytosti po jídle. To by mohlo být užitečné pro lidi s obezitou, kteří mají potíže s kontrolou své váhy.

Trodusquemine je stále ve fázi výzkumu a klinických studií, a není dostupný na běžném trhu. Výsledky těchto studií budou hrát klíčovou roli při určování účinnosti a bezpečnosti tohoto léku, a také při stanovení jeho vhodnosti pro různé indikace.

Vývoj nových léčiv je složitý proces a může trvat několik let, než bude lék schválen a dostane se na trh. Pokud se však tento lék dostane na trh, mohl by změnit životy mnoha lidí trpících srdečními chorobami a přispět k jejich lepšímu zdraví a pohodlí.

Copyright © 2024 KG.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang