Pelech pro psa –⁠ jaký je nejlepší a kde ho koupit?

Každý potřebuje mít svoje místečko. Takové, kde si může odpočinout a cítí se tam pohodlně. To platí i o psech a je jedno, jestli žijí v boudě nebo jsou zvyklí na teplo domova. Jaké typy pelechů existují? A které prodejny mají nejširší sortiment?

Výběr správného pelechu není až taková věda. Ve výsledku si pes zvykne i na obyčejnou deku v rohu místnosti, stačí mu vědět, že má své vlastní místo, které mu poskytne ochranu, bezpečí a prostor na nerušený odpočinek.

Proč ale pejskovi nedopřát trochu luxusu ve formě vysněného pelechu, který si zamiluje? Každá povaha, plemeno a velikost se cítí dobře v trochu jiném prostředí, někteří potřebují třeba i ortopedické pelíšky. S výběrem pomůže následující článek.

Látkové pelechy

Klasické látkové pelíšky jsou nejčastější volbou páníčků. Spojují pohodlí a příjemnou hřejivost a prodávají se v atraktivních designech, které oživí každý interiér. Dají se použít i na zahradě nebo na terase.

Jsou ideální pro středně velké psy, běžně se ale dají sehnat i modely tak akorát rozměrné na malá i naopak větší plemena. Cena obvykle začíná na 400 Kč, na Petdiscont se dají molitanové pelechy ve slevě sehnat dokonce už od 230 Kč.

Rozměr těch nejmenších a zároveň nejlevnějších bývá 40 až 50 cm, za větší plyšové pelíšky měřící 100 cm je potřeba si připlatit. Obchod Becydog nabízí i luxusní pelechy značky Hunter, jejichž cena se pohybuje kolem 5 000 Kč.

Plastové a proutěné pelechy

Plastové a proutěné pelechy jsou praktičtější alternativou pelechů plyšových. Mají podobný tvar s vyvýšeným okrajem, jejich výhodou jsou ovšem hygienické požadavky, větší odolnost a snadnější údržba.

Plastové pelechy se prodávají v různých rozměrech a patří k nejlevnějším na trhu. Sice se dají dobře umýt, takže má páníček vždy jistotu, že jeho mazlíček spí v čistotě, na druhou stranu nejsou tak pohodlné. To se však dá snadno vyřešit dekou.

Proutěné pelechy jsou o něco dražší, jejich cena se zpravidla pohybuje od 1 000 do 2 000 Kč. Často se prodávají již vystlané jemným plyšem, který se dá odejmout a vyprat. Jedná se o elegantní pelíšky, které se hodí do moderního bydlení.

Látkový pelech z měkkého materiálu pejskovi zajistí teplo a to nevětší možné pohodlí.

Polštáře a matrace

Polštáře a matrace jsou nejlepším a často i jediným řešením pro velké psy, kteří se do běžného pelechu pohodlně nevejdou. Samozřejmě je ale mohou využívat čtyřnozí mazlíčci všech plemen a velikostí.

Polštáře se obvykle šijí z bavlny a vyplňují molitanem. Běžně jsou k dostání modely od 40 do 140 cm a podle velikosti se výrazně liší v ceně – rozmezí se zpravidla pohybuje mezi 150 Kč a 1 000 Kč.

Zákazníci mohou vybírat z nejrůznějších vzorů a barevných variant, aby se jim polštář hodil do domácnosti. Zoohit prodává i extra měkké, vysoké polštáře značky Harvey s dlouhovlasým plyšem. Jejich cena podle rozměru bývá 1 200 až 3 500 Kč.

Psí matrace se vyrábějí v rozměrech s nejdelší stranou o 100 cm, takže se hodí pro (středně) velké psy. Jejich cena začíná asi na 900 Kč. Například Becydog má v katalogu i luxusnější podložky až za 4 700 Kč z prémiových materiálů.

Zaplatit několik tisíc korun je potřeba i za ortopedické matrace pro psy s kyčelní nebo loketní dysplazií, artritidou a jinými problémy typickými pro velká plemena. Levnější varianty jsou k dostání na Petdiscont a na Zoohit.

Textilní domečky

Malí psi se na svém místě potřebují cítit obzvlášť bezpečně. To jim zajistí textilní domeček, který kombinuje útulno a teplo klasické psí boudičky a pohodlí pelíšku. Zároveň jsou malé tak akorát pro pejska, a aby v obýváku nepřekážely.

K dispozici jsou nejrůznější barvy a vzory. Běžná cena boudičky se pohybuje kolem 1 000 Kč a rozměr mezi 40 a 60 cm. Kdo je ochotný si připlatit, může si koupit model, který je o něco větší nebo v nápaditém designem.

Levnější alternativu boudiček představují tzv. kukaně a iglú. Nejsou tak prostorné, ale pro spánek naprosto dostačující. Na druhou stranu přinášejí ještě výraznější pohodlí díky měkčímu a někdy i huňatému materiálu.

Ideálním útočištěm a ochranou před zimou pro venkovního psa je bouda.

Je libo extra pohodlí?

Komu by běžné pelechy nestačily, může svému pejskovi koupit něco speciálního. Boudami a proutěnými koši totiž nabídka chovatelských potřeb ani zdaleka nekončí.

Co třeba spací pytel? Ano, jeho pohodlí si skutečně nemusejí dopřávat pouze lidé. Mnoho spacáků pro psy a ostatní domácí mazlíčky je 3 v 1, takže se z nich dá udělat i deka a malý pelíšek. Prodávají se za pár set korun.

Téměř nezbytnou pomůckou na léto a na cestování je chladící podložka. Za rozumnou cenu pejskovi na několik hodin uleví při úmorných vedrech, kdy má jeho organismus tendence přehřívat se. Zakoupit ji lze v libovolné velikosti.

Podložky fungují na různých principech. Většina z nich je naplněna speciálním gelem, jenž při fyzickém kontaktu psa s podložkou spustí chladící efekt, jiné je potřeba nachladit vodou. Existují také výhřevné podložky, které se strkají do zásuvky.

Prvotřídní pohodlí rodinnému mazlíčkovi přinese psí pohovka nebo křesílko. Vyrábí je jen vybrané značky jako například Hunter, a to z příjemné tkaniny a bohaté vycpávky. Na Becydog taková pohovka stojí v řádech tisíců korun.

Copyright © 2024 KG.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang