Silvestrovská večeře v českých restauracích

Většina restaurací každoročně chystá pro své hosty speciální silvestrovské menu a zpravidla nechybí ani novoroční přípitek, doprovodný program, živá hudba nebo DJ, tombola a případně i ohňostroj. Naopak na Vánoce bývá řada podniků zavřená.

Loučení se starým rokem a vítání nového je spojeno s veselím, dobrým jídlem, přátelskou společností. Na stole jsou skleničky na Aperol či jiný oblíbený alkohol a všichni jsou slavnostně oblečeni… Češi silvestr s oblibou tráví v restauracích. Pokud si svůj program na poslední den v roce někdo rozmýšlí, neměl by dlouho otálet, neboť ty nejžádanější podniky bývají rychle plné.

Restaurace lákají na speciální silvestrovské menu

Podniky dobře vědí, že silvestr představuje velkou příležitost, a proto si dávají velmi záležet na tom, aby se hosté cítili dobře. Restaurace na poslední večer v roce většinou připravují akce, kdy si každý host zaplatí svůj vlastní balíček, kde je mimo jídla i doprovodný program.

Součástí nabídky často bývá speciální menu, včetně uvítacího drinku a půlnočního přípitku. Podniky připravují zážitkové menu o několika chodech. Samozřejmostí je přípitek a často i tombola s dárky pro vítěze.

Někteří dohánějí silvestr na Nový rok

Restaurace jsou připraveny i na nápor, který přijde hned v první den nového roku. Na Nový rok totiž zpravidla slaví ti, kteří museli být na Silvestra v práci. Rádi si tak dají slavnostní oběd. Podniky 1. ledna obvykle servírují například tradiční čočku, která má podle lidových mouder strávníkovi zajistit, že se jej budou držet peníze.  

Na Vánoce některé podniky zavírají

Zatímco na Silvestra budou restaurace praskat ve švech, o Vánocích se situace liší. Vánoce jsou tradičně o tom, že se lidé sejdou se svými nejbližšími v klidu domova. Zájem o vánoční večeři v restauraci je tak menší než u oslavy Silvestra.

Na to reagují i podniky, které na Vánoce z části buď úplně zavírají, nebo otevírací dobu omezují. I zaměstnanci mají nárok na klid a čas se svými blízkými. Mnoho restaurací tak má na Štědrý den zavřeno, stejně jako 25. prosince. Znovu otevírají zpravidla až na druhý svátek vánoční, 26. prosince.

České silvestrovské tradice

Pokud jde o samotnou noc, dělí se Češi na dvě kategorie: Ti, kteří rádi divoce slaví v klubu nebo hospodě s partou přátel (a dost možná i s cizími lidmi, které potkají poprvé), a ti, kteří slaví z pohodlí domova. Není překvapením, že je to hlavně mladší generace, která se ujímá chození ven, zatímco jejich rodiče obvykle raději zůstávají doma a sledují silvestrovské speciály v televizi.

Silvestrovské občerstvení

Přípravy na Silvestra většinou zahrnují přípravu jídla a občerstvení. Vzhledem k tomu, že 31. prosince už lidé týden jedí převážně vánoční cukroví – linecké, rumové koule a další sladkosti, většina Čechů poslední den v roce raději mlsá něco slaného. Kromě typických celoročně konzumovaných věcí, jako jsou brambůrky nebo popcorn, si Češi rádi připravují jednohubky a obložené chlebíčky.

Novoroční předsevzetí

Mnozí vnímají začátek nového roku jako šanci začít svůj život – nebo alespoň některé jeho aspekty – znovu. Češi se často chtějí zbavit špatných návyků, být zdravější, osvojit si rutinu, o které věří, že je v příštím roce učiní úspěšnějšími a šťastnějšími.

Asi nejtypičtějším novoročním předsevzetím Čechů je přestat kouřit, zhubnout, začít cvičit nebo se alespoň lépe stravovat. Netřeba dodávat, že se z toho stal v podstatě vtip – první týden v lednu praskají posilovny ve švech a pak se pomalu začínají vyprazdňovat.

Silvestrovské a novoroční pověry

Se Silvestrem a Novým rokem jsou v České republice spojeny určité pověry. Například poslední noc v roce nesmí na prádelní šňůře viset žádné oblečení, jinak některý člen rodiny příští rok zemře.

Jak na Nový rok, tak po celý rok: Lidé si dávají pozor na to, jak se k sobě chovají na Nový rok, protože mají tendenci věřit, že to, jaký bude Nový rok, určí zbytek roku.

Pokud jde o prosperitu, lidé věří, že konzumace čočky jim přinese štěstí a finanční stabilitu. Stejně tak se nedoporučuje jíst na Nový rok drůbež – mohlo by odletět štěstí.

Copyright © 2024 KG.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang