Události v EU – Brexit

Spojené království: Nová imigrační pravidla

Británie nabídne zdravotníkům a sociálním pracovníkům z ciziny možnost rychlejšího i levnějšího získávání víz. Nový imigrační systém začne platit od ledna příštího roku.

Nová imigrační pravidla byla přijata v souvislosti s letošním vystoupením Spojeného království z Evropské unie, na jehož základě skončí na konci roku volný pohyb pracovní síly mezi oběma subjekty.

Státní zdravotnický systém NHS, který zaměstnává více než 1,2 milionu pracovníků a zároveň stojí v čele boje proti pandemii covidu-19, se ve značné míře spoléhá právě na zaměstnance přicházející z EU i dalších zemí světa.

Kabinet premiéra Borise Johnsona představil program, který zdravotníkům či poskytovatelům sociální péče sníží poplatky za víza, zkrátí lhůty pro vyřízení žádostí a obecně poskytne větší podporu potenciálním zaměstnancům v NHS i oblasti sociální péče. Podpoří také jednotlivé firmy poskytující zdravotnické či sociální služby.

Podle nového systému bude cizinec ucházející se o práci v Británii ve většině případů muset mít předem nabídku zaměstnání, dostatečnou kvalifikaci i znalost angličtiny.

Vláda rovněž oznámila, že vysokoškolští studenti ze zahraničí budou moci po dokončení studií zůstat v Británii dva roky. Absolventům doktorského studia bude dovoleno zůstat tři roky.

S vytvořením formální cesty na britský pracovní trh pro nekvalifikované pracovníky nový systém nepočítá. V budoucnu nicméně mohou vzniknout zvláštní schémata pro sezónní pracovníky či zaměstnance ve specifických oborech.

https://euractiv.cz/section/brexit/news/britanie-predstavilaimigracni-pravidla-zdravotnici-ziskaji-vizum-snadneji/

https://www.gov.uk/guidance/new-immigration-system-whatyou-need-to-know

Copyright © 2024 KG.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang