Umělá inteligence, virtuální realita či blockchain – které akcie kupovat, pokud chce člověk vydělat na současných technologických trendech

Investice do nových technologií a společností, které za nimi stojí, mohou být vysoce výnosné, bohužel je zde však otázka načasování, které také hraje ústřední roli. Investovat do správné společnosti v nesprávný čas a naopak může mít pro investiční portfolio fatální důsledky.

Model počítá s pěti fázemi zrání, v rámci kterých nové technologie vznikají, získávají přijetí mezi investory a spotřebiteli, narušují stávající obchodní modely a stávají se součástí středního proudu.

Takzvaná raná disrupce je doprovázena snahami o získání přízně rizikového kapitálu či andělských investorů. Fáze označovaná jako mánie nastává poté, co se o novou technologii začnou výrazně zajímat média, vzrůstá počet vyhledávání pojmu ve vyhledávačích.

Akcie spjaté s technologickou novinkou raketově posilují bez ohledu na tržby či zisk. Třetím údobím je zpětný náraz, kdy technologie není schopna dostát přehnaně vysokým očekáváním, přichází negativní pozornost médií a omezení ze strany regulačních úřadů.

Teprve po těchto porodních bolestech přichází aplikační fáze, ve které je technologie široce používána veřejně obchodovanými společnostmi, začíná generovat tržby i zisk a náklady na její provoz výrazně klesají.

Konečně posledním stupněm je nový standard, kdy je původně převratná technologie považována za naprosto běžnou součást podnikání či každodenního života. Na obzoru se začínají objevovat převratné technologie snažící se nový standard narušit a cyklus začíná nanovo.

Umělá inteligence  

Umělá inteligence již přešla do své aplikační fáze. Podle názoru se její využití napříč sektory bude i nadále zvyšovat. Analytici investorům doporučují vsadit na společnosti, které umělou inteligenci aplikují v rámci svých operací, a vytvářejí tak nové standardy jejího užití. 

Dále jsou to producenti hardware a dalších technologií podporujících umělou inteligenci včetně senzorů, polovodičových součástek a infrastruktury v podobě datových center a telekomunikačních společností se standardem 5G. Příkladem mohou být například společnosti jako Fanuc, Denso, Yaskawa Electric, Weg, Delta Electronics či Larsen & Toubro.

Virtuální realita 

Na samotném počátku své aplikační fáze se podle analytiků nachází virtuální realita. V jejím rámci však rozlišují podskupinu rozšířené reality, která prozatím čelí zpětnému nárazu. Technologie pro zprostředkování rozšířené reality prostřednictvím brýlí ještě není natolik vyspělá, aby mohla být široce přijata spotřebiteli. Analytici v případě rozšířené reality doporučují uvažovat o akciích Taiwan Semiconductor Manufacturing, LG Innotek a Line-On Technology.

Blockchain 

V případě technologie blockchain již doznívá fáze mánie a pozvolná nastává zpětný náraz. Zároveň je technologii věnována tak intenzivní pozornost a na jejím vývoji se podílí tak velké množství společností, že by některé reálné aplikace mohly přijít již v letošním roce.  

Investoři by měli pozorně sledovat, zdali některý z významnějších států nezavádí blockchain technologii do správy svých financí, či zda některá z centrálních bank vyspělých ekonomik neuvedla do oběhu svou vlastní kryptoměnu.

Některé společnosti by také mohly začít používat blockchain pro širokou paletu účelů v rámci sledování pohybu surovin a zboží. Analytici přiznávají, že investovat přímo do technologie blockchain je nesmírně obtížné. Alternativou jsou především společnosti, které se podílejí na vývoji blockchain aplikací nebo ty, které budou výrazně profitovat na bezhotovostní společnosti. Mezi takové se řadí například O2 Czech Republic, Globe Telecom, BTS Group Holdings a Fosun international.

Copyright © 2023 KG.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang