Poprvé ve známé historii došlo v Číně ke zmražení celého člověka

Lidi se nechávají zmrazit v naději, že jednoho dne věda vyspěje natolik, že bude schopna zvrátit proces stárnutí, vyléčit nevyléčitelnou chorobu a zmraženého člověka znovuoživit. Kryonikou se zabývá několik vědeckých týmů po celém světě. Žádnému z nich se však zatím zmraženého člověka znovuoživit nepodařilo.

Někteří proto nazývají kryoniku pseudovědou, bludem či mýtem. Znovuoživení hluboce zmražených těl je možné vidět jen ve filmech.

Nyní došlo ke zmražení první Číňanky v historii. Jmenovala se Zhan Wenlian, zemřela ve věku 49 let na rakovinu plic a rozhodla se „dobrovolně nechat zmrazit“. Zhan i její dosud žijící manžel se totiž chtěli společnosti revanšovat a něco ze sebe jí potažmo vědě darovat zpět.

Zhanino tělo nyní už nehybně odpočívá hlavou dolů v chladicí lahvi spolu s dvěma tisíci litry kapalného dusíku v prostorách společnosti Yinfeng Biological Group v čínském Jinanu. Na zmrazení ženina těla se podílely společnosti Yinfeng Biological Group, Qulu Hospital Shandong University a americká nezisková kryonická společnost Alcor Life Extension Foundation.

Má Smrtka budoucnost anebo to má spočítané?

Správné zmražení těla musí být velice dobře načasováno. Tělo totiž musí podstoupit proces hloubkového zmražení v tom momentě, jakmile přestane jeho srdce tlouci. Samotné slovo „zmražení“ je ovšem poněkud zavádějící, jelikož evokuje tvorbu ledových krystalků, k jejichž tvorbě nicméně rozhodně nesmí dojít, neboť poškozují buňky tkání.

Spíše než o zmražení se proto jedná o jakési náhlé ochlazení těla. Kromě zmiňovaného dusíku jsou během procesu používány ještě další chemikálie jako nemrznoucí směsi, glycerol a propandiol. Ty zajistí patřičnou konzervaci těla, aby nepodléhalo rozkladu a nevadily mu velice nízké teploty.

Od tohoto okamžiku je proces zmrazení ukončen a kontejnery se zmrazenými těly podstupují už jen periodické udržovací prohlídky, prakticky donekonečna respektive do doby, než budou těla znovuoživena. Tak daleko však zatím současná věda nepokročila.

Maximum, co se dnešní vědě povede, je navrátit některým pacientům život v okamžiku jejich klinické smrti. Například pomocí defibrilátorů. To, že zatím hloubkově zmražená těla lidstvo oživit neumí, však neznamená, že by byla kryonika jako taková zbytečná.

Copyright © 2023 KG.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang