8 aplikací, které omezují prokrastinaci

Co je prokrastinace? Je to pojem, který se především v poslední době skloňuje ve velkém. Jedná se o chorobné odkládání úkolů a povinností. Mnoho lidí si myslí, že má prokrastinace hodně společného s leností, ale není tomu tak. Prokrastinace by měla být vnímána spíše jako nemoc, protože má vliv na psychické zdraví jedince.

Zda se jedná o lenost nebo o prokrastinaci udává to, jak se člověk při neplnění úkolů a povinností cítí. Pokud ho nestíhání a nedodržování naplánovaných záležitostí nestresuje a je s tímto stavem spokojený, jedná se spíše o lenost. Opravdová prokrastinace však u člověka může způsobit psychickou krizi.

Ta se projevuje stresujícím pocitem viny ze ztráty produktivity. Člověk navíc při prokrastinaci ztrácí energii, kterou ale potřebuje ke splnění požadovaných cílů. Ne nadarmo bývá prokrastinace označována jako zlodějka energie a sil.

Význam prokrastinace

Celý problém prokrastinace spočívá v tom, že místo plnění stanovených úkolů a povinností se člověk raději věnuje něčemu méně důležitému nebo jednoduššímu. Tady příklady, které naplňují význam prokrastinace:

  • Místo dokončení tiskové zprávy (která má vyjít již za několik hodin) se raději podívá, co je nového na Facebooku.
  • Pustí se do WhatsApp instalace a píše si s příteli.
  • Raději, než uklidit celý byt, si pustí oblíbený romantický film nebo hledá audioknihy ke stažení zdarma.
  • Před vyplněním daňového přiznání (včera již bylo pozdě) raději ještě vyvenčí psa, dá si něco k jídlu, zkontroluje e-maily atd.

Takových příkladů naplňující význam prokrastinace by se dalo uvést nespočet. S prokrastinací se často setkávají osoby při práci z domova, což bývá důsledek neúspěšného time managementu. Každá podobná situace pak v člověku vyvolává špatný pocit, který ho ovlivňuje v dalším chování. A bohužel ve výsledku celková životní spokojenost klesá.

Jak na prokrastinaci?

Jelikož je každý člověk jiný, není odpověď na otázku jak na prokrastinaci tak jednoduchá. Každému totiž může pomoci něco jiného. Internet nabízí nepřeberné množství různých rad, jak se zbavit prokrastinace. Tématu se věnuje také kniha Konec prokrastinace od Petra Ludwiga, která je na Databázi knih čtenáři hodnocena 84 procenty.

Aplikace, které zatočí s prokrastinací

Je moderní doba a ta si žádá i moderní řešení. Prokrastinaci pomohou omezovat také aplikace, které lze instalovat jak do svého mobilního telefonu, tak do počítače. O jaké konkrétní aplikace se jedná a co umí?

AppBlock

Prokrastinace často začíná tím, že je člověk v práci vyrušen, třeba notifikací některé aplikace. Po instalaci AppBlock je tomu konec! Je potřeba si zvolit čas, kdy nemá docházet k rušení a aplikace zablokuje veškeré notifikace.

Jakmile vyprší časový limit, AppBlock automaticky přestane dané aplikace blokovat. Zvolit si lze nejen časové omezení, ale také omezení jen v určité lokaci. Hodnocení uživatelů na Google Play: 4,2 z 5 hvězdiček. App Store aplikaci nenabízí.

App Block

Forest: Stay focused

Velmi sympatickou možnost, jak bojovat s prokrastinací a neustálým odbíháním od práce, nabízí aplikace Forest: Stay Focused. Po jejím zapnutí začíná růst strom. Ten prosperuje pouze ve chvíli, kdy se člověk věnuje dané práci a odolá své „telefonní závislosti“ v podobě neustálé kontroly SMS zpráv, e-mailů nebo novinek na sociálních sítích.

Pakliže člověk neudrží pozornost a soustředění na práci poruší, strom tím zabije. A nikdo nechce přece zabít krásný strom, že? Hodnocení uživatelů na Google Play: 4,4 z 5 hvězdiček. Hodnocení uživatelů v App Store: 4,9 z 5.

Forest: Stay Focused

Todoist a Andy.DO

S prokrastinací lze bojovat mimo jiné i tím, že se každé ráno sepíše seznam povinností a úkolů. Někdo si vystačí s blokem a tužkou, někdo rád využije elektronického pomocníka např. v podobě aplikací Todoist a Andy.Do. Hodnocení uživatelů na Google Play: 4,5 z 5 hvězdiček (obě aplikace). Hodnocení uživatelů v App Store: 4,8 z 5 (Todoist, Andy.Do App Store nenabízí).

Todoist

Toggl

Jedná se zjednodušeně o měřič času, který spočítá čas strávený na konkrétním úkolu. Zapíná se při zahájení konkrétní práce a ve chvíli, kdy se člověk plně nesoustředí a začne prokrastinovat třeba nahlížením na internet, je potřeba ji vypnout. Přehled času reálně stráveného nad samotným úkolem leckoho překvapí.

Sympatickou funkcí je to, že pokud se od svého počítače člověk vzdálí na déle než 5 minut bez vypnutí aplikace, po návratu se aplikace zeptá, zda čas strávený mimo počítač započítat či nikoliv. Hodnocení uživatelů na Google Play: 4,4 z 5 hvězdiček. Hodnocení uživatelů v App Store: 4,8 z 5.

Toggl

Procraster

Na začátku všeho se musí zadat úkoly a povinnosti včetně termínů jejich splnění. Pokud se nezadaří a dojde s jejich splněním k prodlení, Procraster se zeptá, v čem je problém. Zároveň na základě odpovědi od uživatele nabídne řešení.

Google Play aplikaci nenabízí, hodnocení na App Store chybí s ohledem na malé množství uživatelských hodnocení.

Procraster

Beat Procrastination

Pomoc s ukončením prokrastinace v tomto případě nabízí hypnoterapeut Andrew Johnson. Ten působením svého hlasu na mysl člověka zajistí, aby se s dokončením úkolu spojoval pocit štěstí.

Google Play aplikaci nenabízí, hodnocení na App Store chybí s ohledem na malé množství uživatelských hodnocení.

Flowstate

Opravdu originální způsob, jak zatočit s prokrastinací především při práci na počítači, nabízí aplikace Flowstate. Pakliže bude uživatel neaktivní a přestane používat klávesnici, napsaný text začne sám mizet. Přijít o již vypracovanou část úkolu určitě není příjemné nikomu. Proto je lepší se soustředit a neodbíhat k jiným činnostem.

Google Play aplikaci nenabízí, hodnocení na App Store chybí s ohledem na malé množství uživatelských hodnocení.

Flowstate

Google Play i App Store následně nabízí i další nástroje vhodné pro potlačení prokrastinace. Pokud člověk považuje tuto elektronickou formu boje s prokrastinací za příjemnou, jistě si vybere tu aplikaci, která mu bude vyhovovat nejlépe.

Copyright © 2024 KG.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang