Prokrastinace – co to je, jak přestat, aplikace

Co to je prokrastinace? Je to pojem, který se především v poslední době skloňuje ve velkém. Jedná se o chorobné odkládání úkolů a povinností. Mnoho lidí si myslí, že má prokrastinace hodně společného s leností, nicméně není tomu tak. Prokrastinace by měla být vnímána spíše jako nemoc, protože má vliv na psychické zdraví jedince.

Zda se jedná o lenost nebo o prokrastinaci udává to, jak se člověk při neplnění úkolů a povinností cítí. Pokud ho nestíhání a nedodržování naplánovaných záležitostí nestresuje a je s tímto stavem spokojený, jedná se spíše o lenost. Opravdová prokrastinace však u člověka může způsobit psychickou krizi.

Shrnutí článku

Prokrastinace je odkládání úkolů na později, často z důvodu strachu, perfekcionismu či nedostatku motivace.

Prokrastinace se liší od lenosti mimo jiné i tím, že může mít negativní dopady na psychiku.

Prokrastinaci lze překonat pomocí plánování, pozitivní motivace, eliminace rušivých elementů a dostatku odpočinku.

Mezi oblíbené aplikace používané při boji s prokrastinací patří AppBlock, Forest, Todoist a Andy.DO, Toggl, Procaster, Beat Procrastination či Flowstate.

Důležitý je aktivní přístup k prokrastinaci a vytrvalost v hledání strategií, které fungují pro konkrétního člověka.

Co to je prokrastinace a proč lidé prokrastinují?

Prokrastinace není lenost, i když se s ní často plete. Je to spíše chronické odkládání úkolů, které člověk vnímá jako nepříjemné, obtížné nebo stresující, a to i přesto, že ví, že jejich dokončení mu přinese úlevu a užitek.

Proč to lidé dělají? Proč se dobrovolně vrhají do spárů stresu a úzkosti, když stačí „jen“ začít? Odpověď se skrývá v lidské mysli a motivuje ji celá řada faktorů:

1) Strach z neúspěchu

Lze si představit situaci, kdy má člověk namalovat obraz. V hlavě má jasnou představu mistrovského díla a bojí se, že výsledek bude spíše připomínat malůvky svého pětiletého já. Strach z neúspěchu a zahanbení ho paralyzuje a tak raději nezačne malovat vůbec.

2) Perfekcionismus

Perfekcionisté jsou mistry v prokrastinaci. Jejich touha po dokonalosti je žene do pasti detailů a nekonečných úprav. Příkladem může být student, který tráví hodiny formátováním úvodu seminární práce, avšak samotný obsah zůstává prázdným dokumentem.

3) Nuda a nedostatek motivace

Někdy je úkol prostě tak nudný a nezajímavý, že se člověku do něj nechce. Mozek se brání a hledá únik v podobě zábavnějších aktivit, jako je scrollování na sociálních sítích, psaní s přáteli na WhatsAppu nebo třeba hledání audioknih ke stažení zdarma.

4) Přehnaná potřeba kontroly

Někteří lidé prokrastinují, protože se bojí ztráty kontroly. Odkládáním úkolů si vytváří iluzi, že mají vše pod kontrolou, a oddalují tak moment, kdy se budou muset konfrontovat s nejistotou a tlakem.

5) Vliv okolí a „syndrom studenta“

Většina lidí žije v kultuře, která oslavuje zaneprázdněnost a tlak na výkon. Navíc se stává téměř normou chlubit se tím, jak málo času člověk má a kolik úkolů odložil na poslední chvíli.

Takových příkladů naplňující význam prokrastinace by se dalo uvést nespočet. S prokrastinací se často setkávají osoby při práci z domova, což bývá důsledek neúspěšného time managementu.

Prokrastinace je jako začarovaný kruh. Čím více úkolů člověk odkládá, tím více stresu a úzkosti pociťuje, a tím hůře se mu soustředí a plní úkoly v budoucnosti. Naštěstí existují způsoby, jak z tohoto kruhu uniknout a získat kontrolu nad svým časem a produktivitou.

Jak přestat prokrastinovat?

Jelikož je každý člověk jiný, není odpověď na otázku, jak přestat prokrastinovat, tak jednoduchá. Každému totiž může pomoci něco jiného. Internet nabízí nepřeberné množství různých rad, jak se zbavit prokrastinace. Níže jsou osvědčené strategie, jak prokrastinaci zkrotit a začít konečně konat:

1) Odhalení kořenů prokrastinace

Prvním krokem k překonání prokrastinace je pochopení jejích příčin. Doporučuje se zkusit si vést deník a zaznamenávat si, kdy a proč člověk prokrastinuje. Tato analýza mu pomůže identifikovat spouštěče prokrastinace a zvolit vhodné strategie.

2) Rozdělení úkolů na menší části

Velké a komplexní úkoly mohou působit paralyzujícím dojmem a vést k prokrastinaci. Proto je dobré si úkoly rozdělit na menší, lépe zvládnutelné kroky.

3) Metafora

Člověk si může představit, že se chystá zdolat Mount Everest. Výstup na vrchol se může zdát jako nadlidský úkol. Nicméně, když si cestu rozdělí na menší etapy a bude se soustředit pouze na zdolání dalšího kempu, stane se cíl dosažitelnějším a motivace poroste.

4) Vytvoření harmonogramu a jeho dodržování

Pomáhá stanovit si pevný časový harmonogram a dodržovat ho jako by šlo o schůzku s nejdůležitějším klientem – sebou samým. Pomoci mohou plánovače, aplikace pro organizaci času nebo techniky time managementu, jako je Pomodoro.

5) Eliminace rozptýlení

Vytvořit si prostředí, které podporuje soustředění je. Doporučuje se odložit telefon, vypnout notifikace na počítači a najít si klidné místo, kde člověka nebude nic rušit.

6) Odměňování se

Po splnění každého, i sebemenšího úkolu, si člověk může dopřát malou odměnu. Může to být šálek kávy nebo krátká procházka. Pozitivní asociace pomohou budovat návyky.

7) Nebát se požádat o pomoc

Pokud má člověk pocit, že ho prokrastinace svazuje a nedokáže se s ní vypořádat sám, měl by požádat o pomoc. Může se obrátit na přátele, rodinu nebo profesionálního kouče, který mu pomůže identifikovat překážky a najít efektivní strategie pro dosažení jeho cílů.

Je dobré mít na paměti, že zbavit se prokrastinace je běh na dlouhou trať. Člověk by k sobě měl být shovívavý, oslavovat své úspěchy a nevzdávat se. S vytrvalostí a odhodláním dokáže prokrastinaci překonat a začít žít produktivnější a smysluplnější život.

Aplikace, které zatočí s prokrastinací

Je moderní doba a ta si žádá i moderní řešení. Prokrastinaci pomohou omezovat také aplikace, které lze instalovat jak do svého mobilního telefonu, tak do počítače. O jaké konkrétní aplikace se jedná a co umí?

1) AppBlock

Prokrastinace často začíná tím, že je člověk v práci vyrušen, třeba notifikací některé aplikace. Po instalaci AppBlock je tomu konec! Je potřeba si zvolit čas, kdy nemá docházet k rušení a aplikace zablokuje veškeré notifikace.

Jakmile vyprší časový limit, AppBlock automaticky přestane dané aplikace blokovat. Zvolit si lze jak časové omezení, tak omezení jen v určité lokaci. Hodnocení uživatelů na Google Play: 4,2 z 5 hvězdiček, na App Store: 4,4 z 5.

App Block

2) Forest: Stay focused

Velmi sympatickou možnost, jak bojovat s prokrastinací a neustálým odbíháním od práce, nabízí aplikace Forest: Stay Focused. Po jejím zapnutí začíná růst strom. Ten prosperuje pouze ve chvíli, kdy se člověk věnuje dané práci a odolá své „telefonní závislosti“ v podobě neustálé kontroly SMS zpráv, e-mailů nebo novinek na sociálních sítích.

Pakliže člověk neudrží pozornost a soustředění na práci poruší, strom tím zabije. A nikdo nechce přece zabít krásný strom, že? Hodnocení uživatelů na Google Play: 4,4 z 5 hvězdiček. Hodnocení uživatelů v App Store: 4,9 z 5.

Forest: Stay Focused

3) Todoist a Andy.DO

S prokrastinací lze bojovat mimo jiné i tím, že se každé ráno sepíše seznam povinností a úkolů. Někdo si vystačí s blokem a tužkou, někdo rád využije elektronického pomocníka např. v podobě aplikací Todoist a Andy.Do. Hodnocení uživatelů na Google Play: 4,5 z 5 hvězdiček (obě aplikace). Hodnocení uživatelů v App Store: 4,8 z 5 (Todoist, Andy.Do App Store nenabízí).

Todoist

4) Toggl

Jedná se zjednodušeně o měřič času, který spočítá čas strávený na konkrétním úkolu. Zapíná se při zahájení konkrétní práce a ve chvíli, kdy se člověk plně nesoustředí a začne prokrastinovat třeba nahlížením na internet, je potřeba ji vypnout. Přehled času reálně stráveného nad samotným úkolem leckoho překvapí.

Sympatickou funkcí je to, že pokud se od svého počítače člověk vzdálí na déle než 5 minut bez vypnutí aplikace, po návratu se aplikace zeptá, zda čas strávený mimo počítač započítat či nikoliv. Hodnocení uživatelů na Google Play: 4,4 z 5 hvězdiček. Hodnocení uživatelů v App Store: 4,8 z 5.

Toggl

5) Procraster

Na začátku všeho se musí zadat úkoly a povinnosti včetně termínů jejich splnění. Pokud se nezadaří a dojde s jejich splněním k prodlení, Procraster se zeptá, v čem je problém. Zároveň na základě odpovědi od uživatele nabídne řešení.

Google Play aplikaci nenabízí, hodnocení na App Store chybí s ohledem na malé množství uživatelských hodnocení.

Procraster

6) Beat Procrastination

Pomoc s ukončením prokrastinace v tomto případě nabízí hypnoterapeut Andrew Johnson. Ten působením svého hlasu na mysl člověka zajistí, aby se s dokončením úkolu spojoval pocit štěstí.

Google Play aplikaci nenabízí, hodnocení na App Store chybí s ohledem na malé množství uživatelských hodnocení.

7) Flowstate

Opravdu originální způsob, jak zatočit s prokrastinací především při práci na počítači, nabízí aplikace Flowstate. Pakliže bude uživatel neaktivní a přestane používat klávesnici, napsaný text začne sám mizet. Přijít o již vypracovanou část úkolu určitě není příjemné nikomu. Proto je lepší se soustředit a neodbíhat k jiným činnostem.

Google Play aplikaci nenabízí, hodnocení na App Store chybí s ohledem na malé množství uživatelských hodnocení.

Google Play i App Store následně nabízí i další nástroje vhodné pro potlačení prokrastinace. Pokud člověk považuje tuto elektronickou formu boje s prokrastinací za příjemnou, jistě si vybere tu aplikaci, která mu bude vyhovovat nejlépe.

Flowstate

Konec prokrastinace

Co kdyby existovala kniha, která by člověku pomohla s prokrastinací zatočit? Kniha, která by rozpletla spletitou síť výmluv a odhalila kořeny chronického odkládání? Kniha, která by člověku dala do rukou nástroje a strategie, jak konečně začít žít naplno a dosahovat svých cílů?

Konec prokrastinace není jen další knihou o prokrastinaci. Je to komplexní průvodce, který člověku pomůže pochopit, proč prokrastinuje a jak tento zlozvyk překonat. Autor, Petr Ludwig, srozumitelně a poutavě vysvětluje psychologii prokrastinace a nabízí praktické rady, jak ji dostat pod kontrolu. Tato kniha o prokrastinaci je plná praktických rad a technik, které člověk může ihned aplikovat ve svém životě.

Copyright © 2024 KG.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang