Kam na dovolenou v ČR – s dětmi i romantická místa

Česko je rájem turismu. Má co nabídnout, zejména pro ty, kteří mají rádi historická města s gotickou a renesanční architekturou. Praha patří k nejúchvatnějším městům Evropy, ale nejen starobylé hlavní město stojí za návštěvu. Tohle jsou nejlepší místa, která stojí za to navštívit v České republice.

Každý kout Česka má co nabídnout, ať už se jedná o romantickou dovolenou, nebo dovolenou s dětmi. Pro ty, kteří se rozhodnou zažít skvělou dovolenou v Česku jsou tu nejhezčí místa v ČR.

Cestování s dětmi se věnují i články kam na výlet s dětmi a kam na výlet s dětmi v Praze. V Česku je možné strávit delší dovolenou, či jednodenní výlety po ČR. Podívejte se, kam na výlet a kam na výlety autem.

Tipy na dovolenou a nejhezčí města v ČR

ČR je typická pro svá krásná, historická města. Mnoho z nich nabízí sport i krásnou přírodu, která je obklopuje, a zároveň památky a kulturu. Nápadů na výlety je zde proto nepřeberné množství. Toto jsou ty nejhezčí města v ČR:

Kutná Hora

Tato památka zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO je jedním z nejlepších míst v České republice pro všechny milovníky historie. Jsou tu architektonické skvosty v celé jejich kráse. Domy a kostely oplývají historickým významem.

Žádný výlet do Kutné Hory není úplný bez návštěvy Kostnice. Jedná se o fascinující římskokatolickou kapli vyzdobenou kostmi více než 40 000 lidí.

Kutná Hora a její Kostnice je jedním z nejzajímavějších míst v Česku. Nachází se nedaleko od Prahy a patří tak mezi nejlepší jednodenní výlety po ČR.

Český Krumlov

Nachází se v Jihočeském kraji a jedná se o mistrovské dílo středověku. Na seznamu světového dědictví UNESCO se nachází proslulý hrad ze 13. století, který se pyšní barokními, gotickými a renesančními prvky. Na vrcholu zvonice se naskytne nádherný výhled na řeku Vltavu, která je nejdelší řeka ČR, a Staré město.

Dlážděné uličky se vinou městem a lze v nich nasávat krásy tohoto malebného města. Milovníci přírody neustále řadí Český Krumlov na přední místa v žebříčku nejlepších míst k návštěvě v České republice, protože si zde lze užít pěší turistiku a cyklistiku v lesích nebo rafting na Vltavě.

Toto středověké město je ideální příležitostí, jak poznat Českou republiku i mimo Prahu. Český Krumlov patří právem mezi nejvíc romantická místa v ČR.

Český Krumlov je rájem pro romantiky.

Holašovice

V debatách o nejlepších městech České republiky se vždy objevují Holašovice. A to i díky jejich rustikální kráse, která zde zůstala velmi dobře zachovalá. Jihočeské lidové barokní stavby z 18. století a 23 zemědělských usedlostí nacházejících se na nádherném barokním statku obklopujícím půvabnou zeleň obce jsou okouzlující.

Jedná se také o skvělé místo k fotografování. Velmi oblíbený je také rybník a kaple svatého Jana Nepomuckého. Holašovice, malebnou a zaslouženě zapsanou vesničku na seznamu světového dědictví UNESCO, si zamiluje každý.

Třebíč

Město Třebíč patří mezi skvělé tipy na dovolenou v ČR. Je ideálním místem pro odpočinek, poznávání historických památek i aktivní pobyt v přírodě.

Třebíč, kde se nachází mnoho známých památek, je známá především díky židovské čtvrti a bazilice svatého Prokopa, které jsou zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO.

Kromě toho, že je Třebíč městem památek UNESCO, je také jednou z ekologicky nejčistších oblastí v České republice s úchvatnou krajinou v okolí města. Milovníci přírody si toto město jednoduše zamilují.

Plusem je i přímá autobusová doprava z Prahy. Proto patří mezi ty nejlepší místa, kam na dovolenou v ČR pro celou rodinu.

Romantická místa v ČR

Česká republika může být rájem pro romantiky. Je poseta starobylými zámky, magickou přírodou a dalšími čarovnými místy pro zamilované. Tato česká města mají všechno, co si mohou milovníci romantiky přát!

Telč

Pro ty, kteří milují italskou renesanční architekturu, je Telč jedním z nejlepších míst v České republice. Telč nabízí i vyloženě pohádková místa, jako je telčský zámek ze 17. století. Po prohlídce tamního zámku je možné užít si i další aktivity.

Toulat se na náměstí obklopené pestrobarevnými barokními a renesanční domy. Za návštěvu stojí i nějaký z mnoha křišťálově čistých rybníků v okolí. Telč je klidné město a všechny jeho nádherné památky můžete snadno prozkoumat pěšky.

Zámek a nádherné náměstí, které byly v roce 1992 zapsány na seznam světového dědictví UNESCO, lákají turisty z celého světa.

Výhodou výletu do Telče je i to, že jde o skvělé místo, kam na dovolenou s dětmi. Kromě pohádkové atmosféry nabízí totiž i řadu atrakcí pro nejmladší.

Telč je ideální místo pro dovolenou s dětmi.

Žďár nad Sázavou

Pro milovníky aktivního pohybu Žďár nad Sázavou patří mezi nejhezčí města v ČR. V létě si sem můžou přijet užít cyklistiku a koupání, zatímco v zimě slouží Žďár nad Sázavou jako běžkařské středisko.

Kromě toho, že je skvělým místem pro aktivní pobyt, je také domovem jednoho z nejlepších architektonických děl Jana Blažeje Santiniho, poutního kostela zasvěceného svatému Janu Nepomuckému.

Jelikož je Žďár nad Sázavou hlavní železniční spojnicí mezi Prahou a Brnem, není mít problém se do aktivního města a jeho okolí dostat ani hromadnou dopravou.

Litomyšl

Litomyšl, známá jako rodiště skladatele Bedřicha Smetany, je východočeské město, které má co nabídnout. Mezi hlavní atrakce patří zámek, vinný sklep a úchvatné.

V litomyšlském zámku se nachází jedno z pěti dochovaných barokních divadel na světě a je také rodištěm a místem dětství Bedřicha Smetany. Litomyšlské náměstí patří k těm nejhezčím v Česku. Je dlouhé 500 metrů a je lemováno barevnými domy s podloubím z období renesance.

Pokud jde o znalce vína, musí se vydat do vinného sklípku na lahodné svařené víno. Skvělá místní vína budou třešničkou na dortu každé návštěvy Litomyšle.

Karlovy Vary

Jedním z nejlepších zážitků v České republice je relaxace v lázních a není lepšího místa než Karlovy Vary. Karlovy Vary jsou součástí proslulého západočeského lázeňského trojúhelníku a jsou nejznámějším lázeňským městem v České republice.

V karlovarském údolí je vody dostatek, neboť se zde nachází teplovodní řeka Teplá, 13 hlavních horkých pramenů a 300 menších pramenů. Po návštěvě místních lázní jsou na řadě nádherné kolonády a secesní a barokní budovy v okolí.

V Karlových Varech se také každý rok koná mezinárodní filmový festival, který také stojí za návštěvu.

Karlovy Vary nabízejí relaxaci i kulturu.

Kam na dovolenou s dětmi

Jednodenní výlety po ČR nabízí nejen řadu atrakcí pro turisty a dospělé, ale mohou být i skvělým místem pro ty nejmladší.

Toto je pár z nich:

Mirakulum

Lesopark a zoo, obří trampolíny a houpačky, lanový park, podzemní chodby, dětská hřiště a v neposlední řadě úzkokolejná železnice, která spojuje park se sousedním Tankodromem. To vše je součástí desetihektarového parku Mirakulum ve středočeských Milovicích.

Lanový park Lipno

Lipno nabízí aktivity pro celou rodinu. Velmi oblíbená je zdejší Stezka korunami stromů, která se stala jedním z nejnavštěvovanějších turistických cílů v jižních Čechách a na Šumavě. Spoustu dobrodružství si lze užít také v lanovém parku nebo na bobové dráze a ve speciálně připraveném dětském bike areálu Fox.

Pohádková vesnička

Pohádková vesnička je součástí střediska Podlesí. Ubytovat se zde můžete v domech pojmenovaných po českých pohádkových postavách – Sněhurka, Rákosníček nebo Červená Karkulka. Je možné se vydat na procházku po vesnici v doprovodu pohádkových postav – každou sobotu od 14 hodin a v neděli od 15 hodin.

Přírodní památky ČR, vodopády v ČR,

Pro milovníky přírody má Česká republika spoustu lokací, které může nabídnout. Mezi nejkrásnější přírodní památky v ČR patří např. Rešovské vodopády.

Rešovské vodopády patří mezi nejoblíbenější vodopády v ČR. Jejich okolí je však stejně tak působivé. Výlety po Čechách se určitě vyplatí – kromě nižší ceny umožňují také podporu místního cestovního ruchu.

Není to však zdaleka to jediné, co česká příroda nabízí.

Krkonoše

V Krkonošském národním parku se nachází nejvyšší hora České republiky – Sněžka (1 602 m). Do parku se celoročně sjíždějí milovníci přírody, aby poznávali přírodu a provozovali zimní sporty.

Krkonošský národní park s mnoha druhy květin je rájem milovníků přírody. Zdejší krajina vytváří ideální terén a podmínky pro lyžování, snowboarding a další. Přestože je nejoblíbenější zejména v zimě, nejstarší národní park v České republice stojí za návštěvu kdykoli během roku.

Dovolená v Krkonoších může zahrnovat i výšlap na Sněžku.

Moravský kras

Více než 1 100 jeskyní a propastí tvoří nejvýznamnější krasovou oblast střední Evropy. Vedle prohlídky jeskyní si mnoho návštěvníků užívá i pěší turistiku a cykloturistiku. K naprosto nepřehlédnutelným památkám patří Punkevní jeskyně.

Nejenže si je možné prohlédnout, ale lze se také vydat na plavbu podzemní říčkou Punkvou. Během plavby si mohou návštěvníci prohlédnout hlavní atrakci Moravského krasu, propast Macochu.

Propast Macocha, která vznikla zřícením stropu v podzemní jeskynní komoře, je se svou hloubkou 138 metrů největší propastí ve střední Evropě. Moravský kras je přírodní div, který zaručeně ohromí každého návštěvníka.

Český ráj

Toto území, které patří na seznam UNESCO nadchne každého. Český ráj je dokonalou kombinací jedinečných skalních útvarů, působivých hradů, nádherných vesnic a hlubokých borových lesů.

K vidění je zde nespočet památek, včetně mnoha zámků a zřícenin. Přírodní rezervace Hruboskalsko je mimořádně oblíbené pro horolezectví a je známé svými skalními útvary. Ať už chce člověk odpočívat a fotit, nebo být aktivní, Český ráj si nesmí nechat ujít.

Národní park České Švýcarsko

Park vzdálený pouhé dvě hodiny jízdy z Prahy je známý nejen svými údolími a pískovcovými skalními útvary, ale také vodopády.

Jednou z nejlepších věcí, kterou je tu možné podniknout, je pěší túra a výstup krásným borovým lesem k Pravčické bráně, největšímu přírodnímu pískovcovému oblouku v Evropě.

Krása Národního parku České Švýcarsko vyrazí člověku dech a četné vyhlídky jsou ideální příležitostí k fotografování. Ačkoli si mnoho lidí na túru po Národním parku České Švýcarsko raději objedná profesionálního průvodce, stezky lze zvládnout i na vlastní pěst.

Nejdelší řeka ČR

Česko si zamilují i vodáci a milovníci vody. Nejdelší řeka, která protéká Českou republikou je Vltava. Je dlouhá celých 430 km. Pramení na Šumavě, u obce Černý Kříž, soutokem Teplé Vltavy a Studené Vltavy.

V Praze je kolem ní mnoho krásných míst a podniků, kde lze strávit romantický večer nebo procházku.

Copyright © 2024 KG.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang