Nejlepší firemní investicí je propojení lidí a technologií

Zatímco investice do technologií jako je například robotika, stále kralují výdajovým plánům, firmy podle průzkumu začínají čím dál více investovat do spokojenosti a nových dovedností svých zaměstnanců.

Podle průzkumu, kterého se zúčastnilo více než 2 500 společností ve 14 zemích a teritoriích, si 34 % decision makerů myslí, že technologické zaměření jejich firmy se během následujících dvou let úplně změní, a dalších 45 % očekává mírnou změnu.

Vzhledem k tomu, že se firmy snaží více zaměřit na zákazníka a zvýšit produktivitu, více než polovina (55 %) plánuje větší investice do výzkumu a vývoje.

Téměř stejný počet dotázaných (52 %) plánuje zvýšení výdajů na školení zaměstnanců, 43 % na spokojenost zaměstnanců, více než třetina (34 %) do vybavení a provozu a pouze 29 % do kamenných provozoven a staveb.

Češi rádi zkoušejí nové technologie a zajímají se o rozšíření svých digitálních dovedností. To představuje velkou příležitost pro jejich zaměstnavatele. Investice do digitálních dovedností a spokojenosti zaměstnanců jsou proto zásadní pro každou společnost, která chce zůstat na trhu konkurenceschopná.

Firmy v budoucnu možná nebudou potřebovat tolik lidí co dnes, ale určitě budou chtít, aby tito lidé byli vysoce proškolení a cítili, že se podílejí na dění ve firmách. Budou chtít, aby byli ve své práci zdraví a šťastní, jinak se rozhodnou své dovednosti využít jinde.

Průzkum ukazuje, že prostřednictvím zvyšování kvalifikace svých zaměstnanců a technologických inovací se firmy snaží být efektivnější, ekologičtější a více se zaměřit na zákazníka. Více než polovina (52 %) dotázaných společností plánuje během následujících dvou let více investovat do zlepšení vztahu se zákazníky a 45 % do udržitelnosti svého podnikání.

Čtvrtina firem by se ráda stala ekologičtějšími, aby přilákala a udržela talentované pracovníky, a 3 z 10 cítí tlak zákazníků na zlepšení v této oblasti.

Firmy už implementovaly řadu nových technologií, jako jsou například umělá inteligence (41 %), internet věcí (40 %), nositelná elektronika, kterou se myslí takzvané wearables (37 %) nebo rozpoznávání obličeje nebo obrazu (38 %). Mezi největší výhody těchto technologií patří zvýšení produktivity, zlepšení vztahu se zákazníkem a vyšší kvalita produktů či služeb.

Pět nejdůležitějších technologií a dovedností, na které by se podniky měly do budoucna zaměřit

Technologie (které podniky označily jako největší příležitost pro jejich podnikání)

Internet věcí

67 %

Umělá inteligence a strojové učení

60 %

5G technologie

59 %

Robotika

54 %

Rozšířená/virtuální/smíšená realita

54 %

 

Dovednosti

(které budou podniky hledat v příštích 1–2 letech u svých zaměstnanců)

Inovace

31 %

Technologické znalosti a porozumění podnikovým technologiím

26 %

Vztah se zákazníkem

24 %

Výzkum a rozvoj

21 %

Kybernetická bezpečnost

20 %

I když 76 % firem věří, že technologie zvýší produktivitu jejich zaměstnanců, a 72 % si myslí, že zlepší jejich spokojenost, 59 % si zároveň uvědomuje, že jich do budoucna bude potřebovat méně. Tři z pěti podniků mají v úmyslu zavést nebo zvýšit flexibilitu pracovních úvazků s cílem zlepšit spokojenost zaměstnanců a lépe vyvážit poměr práce mezi stroji a lidmi.

Copyright © 2023 KG.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang