
Zařídit si okamžitou půjčku je v dnešní době, kdy má každý dostupný internet, velmi jednoduché. Problém ale přichází ve chvíli, kdy banka zamítne žádost o půjčku z důvodu nedoložení příjmů nebo negativního záznamu v registru. Jakou půjčku volit, pokud je třeba mít peníze ještě dnes?
Okamžitou půjčku si člověk žádá z různých důvodů. Může ho tlačit jakási tíživá finanční situace, potřebuje vyjít ještě pár dnů do výplaty, nebo jen tak chce udělat radost dárkem. Jedná-li se o půjčku nižších částek, tak banky většinou opravdu nízké půjčky neposkytují. Bankovní instituce také nepůjčují zájemcům, kteří mají negativní záznam v registru, nebo jsou podle banky v „rizikové skupině“.
Tyto „rizikové skupiny“ označují zájemce, kteří podle výpisu z příjmů představují pro banku potenciální riziko v tom, že nebudou moci půjčku splatit. Banky ve zdlouhavém procesu schválení půjčky prověřují žadatele i v mnoha jiných podmínkách, například se často ptají na účel půjčky.
Bohužel po takovém náročném a dlouhém procesu i tak banka může žádost zamítnout. Níže jsou uvedeny hlavní typy půjček, které jsou v dnešní době více a více oblíbené.
Nebankovní půjčky
Nebankovní půjčky jsou takové, které jsou poskytovány nebankovními institucemi. Ale i tyto společnosti musí mít licenci České národní banky. Jejich hlavní výhodou je to, že mnohokrát nekontrolují příjmy, nenahlížejí do registru, nebo pro ně negativní záznam v něm není překážkou v poskytnutí půjčky.
Mají celkově o dost mírnější podmínky, nicméně je vždy třeba dbát na pozorné čtení podmínek půjčky. Díky mírným podmínkám je proces schválení rychlý a lze mít zaslanou půjčku na účet ještě dnes.

Výhodou půjčky bez potvrzení příjmů je to, že poskytovatel nežádá, na rozdíl od bank, výplatní pásku, daňové přiznání ani potvrzení zaměstnavatele o příjmech. Tyto společnosti ale mají časti jiné způsoby, jak si příjmy ověří – například požadují po klientovi vyplnění krátkého formuláře.
Půjčky bez registru jsou ideálním řešením pro klienty, kterým banka zamítla poskytnutí půjčky z důvodu negativního zápisu v registru. Nebankovní instituce, které nabízejí půjčky bez registru, nemají negativní záznam v registru jako překážku, mnohdy do něj ani nenahlíží.
V situacích, kdy má člověk problém v posledních dnech před výplatou vyjít s penězi, je nejvhodnější tzv. mikropůjčka. Jedná se o půjčky nižšího objemu, obvykle se půjčená částka pohybuje do 5 000 Kč. Lze s nimi uhradit nájem, faktury za služby operátora a další menší výdaje, které se nedají odložit.
Hotovostní půjčka
Hotovostní půjčka je ta, která je vyplácena v hotovosti na ruku. Výhodou je, že k ní není za potřebí bankovní účet a přístup k penězům má klient okamžitě po předání. Tyto půjčky s také řadí mezi nebankovní, protože banky vyplácejí půjčky jen skrze bankovní účet tím zároveň mají jistotu, že účet klienta není v exekuci.
Peníze je možné získat již během pár minut po zřízení půjčky. Částka se vyzvedává na předem smluveném partnerském místě, pro větší pohodlí některé nebankovní společnosti nabízejí i služby kurýra. Znamená to, že se klientovi peníze donesou až domů ve všední i nevšední dny.
Rychlost se tedy stává předností těchto půjček, protože klient dostane peníze i ve dny, kdy nefungují systémy převodu mezi bankovními účty (svátky a víkendy).
Tuto půjčku je následně možné splácet hotově, nebo převodem na bankoví účet. Výše těchto půjček se může pohybovat v řádech stovek korun, ale i desítek, občasně stovek, tisíc korun českých. První půjčku nabízí většina nebankovních společností zdarma, nicméně poplatky za její další zřízení se bohužel pohybují už ve vyšších částkách.

Dlouhodobá půjčka
Občas v životě si potřebuje člověk půjčit větší finanční částku s delší dobou splatnosti. Pod pojmem delší doba splatnosti si lze představit i několik desetiletí. Banky tyto dlouhodobé půjčky poskytují jen klientům, které si dobře prověří. To znamená, že žadatel prochází dlouhým procesech, během kterého dokazuje, že je schopný půjčku splatit.
Pokud žadatel již předem ví, že ho banka nejspíš označí za rizikového klienta a půjčku mu neschválí, může rovnou zamířit do nebankovních institucí. Ty mají obvykle mírnější podmínky a žadatel má větší šanci na kladné posouzení žádosti o půjčku.
Mezi dlouhodobé půjčky, které poskytují nebankovní společnosti, patří například i dlouhodobé půjčky bez potvrzení příjmů, bez registru či bez nutnosti doložit účel půjčky.
P2P půjčky
Název P2P půjček vyplývá z anglického výrazu peer to peer. Jedná se o formu půjčky, kdy se na půjčku jednomu žadateli může složit více investorů. Lze ji označit také jako půjčku lidem od lidí. Tuto formu půjčky zpracovávají určité online platformy (např. Zonky), skrze které lze žádat o půjčku i investovat. Investoři zde nahrazují roli banky a vydělávají formou úroku, který se jim vrací se splátkami.
Pokud se člověk rozhodne pro tuto půjčku tak se nejdříve musí do platformy zaregistrovat. Podle vyplněných údajů mu platforma udělí hodnocení na základě toho, jak bude klient schopen splácet půjčku. Poté jeho požadavek na půjčku zveřejní společně s hodnocením a investoři se již mohou začít na jeho půjčku složit. Čím lepší má žadatel hodnocení, tím menší bude platit úroky. Celý proces je online.
Online zřizování půjček
Výraznou výhodou dnešní doby je, že většinu půjček lze sjednat online z pohodlí domova. Banky nabízejí možnost sjednání online půjčky svým stálým klientům se spoustou výhod.
Toto sjednání je velmi jednoduché a rychlé obzvlášť, má-li klient zřízený u banky účet v internetové bance, nebo v jejich mobilní aplikaci. Poté stačí jen pár kliknutí.
I nebankovní instituce nabízejí možnost sjednání půjčky online. Peníze budou pak klientovi převedeny na účet, nebo jak už je popsané u hotovostní půjčky, si je může vyzvednout na dohodnutém místě. Ve dnešní době už je možné sjednat si online téměř všechny druhy půjček u nebankovních institucí, i ty dlouhodobé.

Půjčka v rodině
Mezi další jednoduché způsoby, jak si obstarat peníze, lze zařadit i požádání známého, či rodinného příslušníka. To je často lepší a příjemnější. Při smlouvání takové půjčky mezi přáteli a rodinou se žadatel nemusí bát zdlouhavého procesu a posuzování schopnosti splacení jako v bankách. Vše je o vzájemné domluvě, která je v přátelském kruhu vždy lepší než na profesionální úrovni v bankách a jiných institucích.
Vždy je lepší společně sepsat smlouvu o půjčce, kde budou stanoveny základní podmínky. Ve smlouvě o půjčce může být naprosto cokoliv, na čem se obě strany dohodnou. Je to nejlepší způsob, jak se vyvarovat následujícím problémům při vymáhání dluhu. Formuláře smlouvy o půjčce k vyplnění lze zdarma stáhnout z internetu.
Ať už se člověk rozhodne jakkoliv, je třeba, aby byl pozorný ve všech ohledech. Nebankovní půjčky často dostávají lidi ve finanční tísni do ještě větších problémů kvůli tomu, že si jejich klienti pořádně nepřečtou podmínky půjček. Hlavní je v první řadě důkladně promyslet, zda je půjčka nevyhnutelná.