Projížďka samořízeným taxi – jak vypadá jízda bez lidského řidiče?

Až Vám před přechodem pro chodce zastaví auto bez řidiče, nedivte se, Waymo se po letech testování rozhodla uvést do provozu své samořízené bez záložních řidičů za volantem.  Pilotní program nyní společnost spustila ve Phoenixu, kde samořízené taxíky využívají dobrovolníci.  

Vizí výkonného ředitele Waymo je budoucnost, kdy se autonomní vozidla stanou rutinním prostředkem každodenního života.

„Protože v budoucnu budete platit za přístup k vozidlu, nikoli za jeho vlastnictví, budete si moci vybrat z celé flotily různých vozů, které budou přizpůsobeny pro každou jednotlivou cestu, na kterou se vydáte. Bude možné si automobil rezervovat na den, týden či déle,“ uvedl na nedávné konferenci Web Summit v Portugalsku.

Mobilní aplikace

Dalším krokem v projektu je spuštění mobilní aplikace, jejímž prostřednictvím bude možné si samořízené taxi objednat podobně jako v případě dopravy na přání, kterou nabízí Uber. Na vývoji aplikace se Waymo podílí s konkurentem Uber, společností Lyft

Odklon od osobního vlastnictví automobilů směrem k dopravě jako službě a samořízená auta budou pravděpodobně mít vážné důsledky pro automobilový průmysl.

Nejenom že se podle některých odborníků sníží celkový počet vyráběných automobilů, avšak kvůli absenci řidiče dojde i ke změně rozvržení interiéru vozů. Místo navíc budou moci konstruktéři automobilů budoucnosti využít pro další úložné prostory, zvětšení prostoru pro cestující a podobně.

Taxi vs. vlastní automobil

Záleží na okolnostech. Pokud musíte cestovat na krátkou vzdálenost, může být taxi z ekologického hlediska nejefektivnější volbou, protože je obvykle efektivnější použít jedno velké vozidlo s nízkou spotřebou paliva než několik menších vozidel s nižší spotřebou paliva.

Pokud však cestujete na delší vzdálenost, je z ekologického hlediska efektivnější použít vlastní automobil.

V konečném důsledku záleží na vašich konkrétních potřebách a situaci. Pokud se potřebujete někam rychle a pohodlně dostat, může být taxi skvělou volbou. Pokud však musíte často cestovat na delší vzdálenosti nebo pokud potřebujete auto používat k více účelům, může být lepší volbou vlastní automobil.

Taxi vs. veřejná doprava

Záleží na vašich potřebách a preferencích. Pokud se chcete pouze dostat z bodu A do bodu B, je veřejná doprava obvykle levnější a pohodlnější variantou. Pokud se však potřebujete někam dostat rychle nebo potřebujete zvláštní pomoc či soukromí, může být lepší volbou taxi.

Obecně platí, že veřejná doprava je obvykle levnější než taxi. V závislosti na trase a oblasti však může být cena jízdy taxíkem srovnatelná nebo dokonce levnější než jízda veřejnou dopravou.

Na co si dát pozor při používání taxi služby?

Ujistěte se, že jste nastoupili do správného vozu. Taxikáři se mohou snažit nabrat cestující, kteří je nečekají. Vždy zkontrolujte poznávací značku vozu a nálepku společnosti, abyste se ujistili, že nastupujete do správného vozidla.

Než nastoupíte, zeptejte se řidiče na odhad ceny jízdného. Může vám to pomoci vyhnout se předražování a nepříjemným překvapením. Zeptejte se řidiče, jaký bude poplatek za cestu do vašeho cíle.

Pokud můžete, neplaťte v hotovosti. Ne všichni taxikáři mohou za jízdu vystavit řádnou účtenku, takže platba kreditní kartou nebo jiným digitálním platebním prostředkem vám pomůže lépe sledovat transakce.

Sedněte si na zadní sedadlo. Ačkoli je většina taxikářů poctivá, běžně se najdou tací, kteří svým cestujícím účtují vyšší cenu, zejména ti, kteří nejsou z dané oblasti. Sedět na zadním sedadle a být ve střehu vám pomůže vyhnout se případným podvodům.

Mluvte nahlas a buďte důrazní. Máte-li stížnost nebo problém, ozvěte se! Nebojte se vyjádřit své obavy a požadujte spravedlivou sazbu.

Vždy si dvakrát ověřte výši jízdného. Než vystoupíte z vozu, ujistěte se, že řidič účtuje jízdné, které jste si před nástupem domluvili. Upozorňujeme, že pokud používáte aplikaci pro sdílení jízd, můžete si poplatek vždy zkontrolovat před potvrzením jízdy.

Poskytovatelé taxislužeb

Někteří lidé dávají přednost klasickému taxi kvůli jeho pohodlí, jiní dávají přednost jinému poskytovateli z cenových nebo jiných důvodů. Zvažte, co je pro vás důležité, a prozkoumejte obě možnosti, abyste se rozhodli, která je pro vás lepší.

Kteří jsou nejoblíbenější poskytovatelé taxislužeb?

  • Uber
  • Lyft
  • Gett
  • Curb
  • Yellow Cab
  • Checker Cab
  • SuperShuttle
  • Easy Taxi
  • Shebah
  • Bolt

Mezi nejoblíbenější taxislužby patří Uber, Lyft a tradiční taxislužby. Mezi faktory, které je třeba zvážit při výběru nejlepšího poskytovatele taxislužby, mohou patřit bezpečnost, pohodlí, náklady, zkušenosti řidičů a zpětná vazba od zákazníků. Nejlepší je prozkoumat jednotlivé poskytovatele a porovnat možnosti, abyste našli tu nejlepší variantu.

Copyright © 2024 KG.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang