Zpráva o tuzemském trhu s chytrým bydlením

Podle developerů a architektů mají tyto systémy budoucnost, ale Češi dnes do moderního bydlení investují poměrně málo, kvůli svým omezeným finančním možnostem a konzervatismu. Mezitím v USA už funguje skoro tolik hlasových asistentů, pomocí kterých lze ovládat celý dům hlasovými pokyny, kolik tam hospodaří domácností.

Od roku 2020 se v Evropské unii budou moci stavět jenom nízkoenergetické domy, což podle některých odborníků může mít negativní vizuální důsledky.

„Legislativa nás nutí, abychom stále navyšovali objemy tepelné izolace v konstrukcích, a také podle toho vypadá konečný výsledek,” uvádí příklad architekt. Podle jiných odborníků Evropská unie pouze formalizuje přirozený vývoj.

„Jde hlavně o technickou záležitost, o čísla a výpočty. Je tady spousta šikovných lidí, kteří vědí, jak se s tímto trendem vypořádat. Architektura se pasivním domům přizpůsobila už před 10 – 15 lety,” říká o nových stavebních pravidlech architekt.

„Zákazníci často chtějí energeticky úsporné stavby, včetně příslušných technologií – moderní vytápění, například tepelné čerpadlo, dále rekuperaci, fotovoltaiku, chytré řízení…,” říká architekt.

Jednotlivé přístroje potom mohou fungovat integrovaně, takže například osvětlení, topení nebo žaluzie automaticky a koordinovaně reagují na změnu počasí. Propojená domácnost bývá nazývaná „chytrým domovem” neboli tzv. „Smart Home, mimo jiného díky svojí lehké a intuitivní ovladatelnosti – prostřednictvím nástěnného tlačítka, mobilní aplikace či hlasových povelů.

V ideálním případě funguje maximálně automaticky a vyžaduje jenom minimální lidskou obsluhu, takže svým obyvatelům šetří energii a čas. „Tyto technologie nicméně něco stojí, takže klienti sami od sebe začínají některé položky omezovat. Obvykle končíme nějakým kompromisem,” shrnuje.

Dílčí technologie jsou obvykle integrovány specializovanými firmami, ve kterých kromě elektrikářů pracují také konzultanti a programátoři. „Ještě se nestalo, že by si někdo v našem obchodě vyzkoušel chytrou domácnost a řekl ‚tohle nechci‘.

Naprostá většina klientů odchází a jsou ohromeni tím, co už dnes moderní domy dokážou a chtějí Smart Home do své stavby zakomponovat, byť by to s ohledem na finance bylo třeba jen v omezené výbavě,” říká projektový manažer společnosti, která instaluje a programuje chytré domy v České republice a Spojených arabských emirátech.

„Inteligentní elektroinstalaci si nakonec objedná zhruba třetina až polovina návštěvníků. Ostatní tuto investici odkládají, například z finančních důvodů. Nebo přicházejí v době, kdy už mají stavbu v takovém stavu, že developer nebo stavební firma nepovolí další úpravy.

Taková situace se potom může řešit rekonstrukcí, nebo bezdrátovými prvky,” dodává. Inteligentní elektroinstalace obvykle stojí zhruba 10 procent celkových nákladů na stavbu dané nemovitosti.

Brzdou jsou finance

Vybrané společnosti většinou zdůrazňují, že se snaží klientovi vyhovět nejen kvalitativně, ale také cenově. Nemovitost lze řídit dálkově přes mobilní aplikaci a také skrze nástěnného dotykového panelu, obvykle není ovladatelná hlasovými pokyny.

Větší developeři se však shodují, že chytré bydlení zůstává na českém rezidenčním trhu okrajovou záležitostí a to hlavně kvůli finančním možnostem běžného tuzemského občana.

Hlasový asistent do každé americké rodiny

Centrem tohoto oboru jsou v současnosti Spojené státy americké – nejen produkčně, ale také spotřebitelsky. Sídlí zde společnosti jako například Amazon, Google a Apple, kde jsou vyvíjeni populární „hlasoví asistenti”, tedy hardware a software, pomocí kterého lze ovládat domácnost artikulovanými povely.

Podle vybraných průzkumů bylo koncem roku 2018 v amerických domácnostech přes 118 milionů těchto přístrojů, přičemž jejich počet meziročně narostl o 78 procent.

Podle federální agentury United States Census Bureau přitom tamtéž hospodaří asi 139 milionů domácností. Na jednu americkou domácnost tedy statisticky připadá zhruba jeden prodaný hlasový asistent.

Moderní domácí technologie přibývají také v západní Evropě. Podle německé Postbank používá hlasové asistenty 32 procent Němců, ve věkové kategorii pod 40 let jde o 48 procent populace. Prostřednictvím těchto „inteligentních reproduktorů” jsou stále častěji prováděny například elektronické finanční transakce.

Před posledními Vánocemi byly nejoblíbenější modely hlasových asistentů vyprodány v Německu, Francii, Spojeném království a Itálii.

Samotní hlasoví asistenti stojí řádově jednotky tisíc korun. Ovšem chytrá domácnost potřebuje ještě další vyspělé technologie, pokud mají fungovat koordinovaně – například světla potom mění svou intenzitu a barvu (přesněji hlavně teplotu chromatičnosti) podle slunečního svitu a lidského biorytmu.

Nicméně pro výrobce Česká republika zůstává okrajovým trhem, takže jejich inteligentní reproduktory umějí komunikovat pouze používanějšími jazyky, především anglicky, ale v některých modelech už také dánsky nebo norsky.

Co je to chytrá domácnost?

Chytrá domácnost je obydlí, které využívá automatizované systémy, jako jsou systémy domácí automatizace, k ovládání spotřebičů, osvětlení, klimatu, zabezpečení a zábavních systémů. Inteligentní domy integrují různé komunikační systémy, které jim umožňují vzájemnou komunikaci, což umožňuje inteligentní automatizaci a lepší kontrolu spotřeby energie.

Chytré domy se spoléhají na různé automatizované technologie, které usnadňují a zefektivňují bydlení. Tyto technologie zahrnují bezdrátové připojení, dotykové obrazovky, rozpoznávání hlasu a strojové učení.

Chytré spotřebiče, jako jsou chladničky, pračky, trouby, myčky nádobí a vysavače, se nyní připojují k internetu, aby mohly komunikovat se systémy inteligentní domácnosti. To jim umožňuje sledovat výkon a také generovat upozornění v případě problémů.

Chytrá světla lze naprogramovat tak, aby se v případě potřeby zapínala a vypínala a aby se podle určitého plánu stmívala a rozjasňovala. Chytré zámky lze použít k řízení přístupu do určitých částí domu.

Chytré termostaty lze naprogramovat tak, aby udržovaly optimální teplotu v domě v závislosti na denní době a úrovni obsazenosti. To může pomoci snížit spotřebu energie.

Chytré bezpečnostní systémy lze naprogramovat tak, aby monitorovaly oblasti domu a upozorňovaly majitele domu na detekci pohybu.

Chytré domy také umožňují inteligentní automatizaci. Majitel domu si například může nastavit světla a termostat tak, aby se zapínaly nebo vypínaly, když vstoupí do domu nebo z něj odejde.

Celkově inteligentní domy nabízejí pohodlí, úsporu energie, pokročilé zabezpečení a komfort. Pomocí technologií připojených k internetu lze tyto domy naprogramovat tak, aby zlepšovaly účinnost a poskytovaly lepší životní prostředí.

Jak funguje chytrá domácnost?

V době internetu věcí a technologií chytré domácnosti se způsob života a fungování domácností mění rychleji než kdykoli předtím. Pomocí systému chytré domácnosti je možné ovládat osvětlení, klima, spotřebiče, zabezpečení a další prvky, a to vše pouhým kliknutím na tlačítko nebo hlasem.

Na nejzákladnější úrovni je chytrá domácnost systém, který je navržen tak, aby dokázal automaticky přizpůsobit prostředí domova podle preferencí. To znamená, že osvětlení, teplota a bezpečnostní opatření mohou být nastaveny podle potřeb a aktualizovány podle toho, jak se věci mění, jediným klepnutím na tlačítko nebo zvukem vašeho hlasu.

Aby inteligentní domácnost fungovala, musí se systém opírat jak o uměle inteligentní (AI) hardware, tak o propojená zařízení. Tato zařízení, obecně známá jako „chytrá zařízení“, jsou gadgety vybavené senzory a procesory, které mohou přijímat pokyny a příkazy. Mezi oblíbené příklady chytrých zařízení patří digitální asistenti, jako je Amazon Echo, Google Home nebo Apple HomePod, a také bezpečnostní kamery, termostaty, světla, zámky a další.

Aby byla chytrá domácnost schopna interpretovat příkazy a reagovat na ně, je třeba, aby data z jednotlivých zařízení shromažďovalo, analyzovalo a ukládalo rozbočovací zařízení vybavené umělou inteligencí (obvykle zařízení, které vypadá jako malá krabička).

Uživatelé mohou se svou chytrou domácností komunikovat prostřednictvím aplikace nebo svého digitálního asistenta, z něhož mohou ovládat jednotlivá zařízení a také vytvářet pravidla a nastavení, která přizpůsobují fungování domácnosti. Aplikace slouží také jako bezpečnostní systém, protože upozorní na jakýkoli neoprávněný přístup do domácnosti.

Integrací hardwaru a zařízení, která využívají technologii umělé inteligence ke sběru a analýze dat, může inteligentní domácnost poskytnout pohodlí díky automatizaci úkolů a zefektivnit životní prostředí. Není divu, že stále více domácností začíná využívat technologie chytré domácnosti.

Zajímavosti o chytré domácnosti

Technologie chytré domácnosti mění způsob, jakým člověk komunikuje se svými domovy, a nabízí pohodlí, bezpečnost a energetickou účinnost. S tím, jak se tato technologie vyvíjí, roste i její užitečnost a potenciál.

  • Technologie chytré domácnosti má potenciál ušetřit průměrnému majiteli domu až 20-30 procent měsíčních účtů za energie. Je to především díky funkcím, které jsou umožněny, jako jsou termostaty, které lze nastavit tak, aby automaticky upravovaly teplotu a optimalizovaly tak úsporu energie.
  • Technologie chytrých domů ušla dlouhou cestu v přesnosti a spolehlivosti. Odhaduje se, že více než 90 procent spotřebitelů je s výkonem svých zařízení pro inteligentní domácnost velmi spokojeno.
  • Jedním z největších přínosů technologie inteligentní domácnosti je zvýšená bezpečnost a zabezpečení, které může poskytnout. Díky možnosti vzdáleně sledovat svůj domov a ovládat veškeré zámky, světla a další zařízení odkudkoli na světě je možné vědět, co se doma děje.
  • Technologie chytré domácnosti dokáže dokonce odhalit potenciální nebezpečí v domácnosti, jako je oxid uhelnatý, kouř, únik vody a další. Díky výstrahám zasílaným přímo do telefonu nebo počítač můžou být obyvatelé klidní, protože ví, že budou upozorněni, jakmile bude v domácnosti zjištěno něco podezřelého.
  • Technologie chytré domácnosti je stále populárnější a v USA má nějakou její formu nainstalováno více než 50 procent domácností. Očekává se, že toto číslo v blízké budoucnosti výrazně vzroste.
  • Technologie chytré domácnosti mohou usnadnit život mnoha různými způsoby. Od hlasem ovládaných produktů, které umožňují nastavovat časovače a kontrolovat počasí, až po připojené zvonky, které mohou upozornit na návštěvníky u vchodových dveří – existuje mnoho způsobů, jak nám technologie chytré domácnosti mohou pomoci zůstat ve spojení a usnadnit každodenní úkoly.

Technologie chytré domácnosti přináší revoluci ve způsobu, jakým obyvatelé komunikují se svými domovy. Vzhledem k potenciálu úspory energie a vyššímu zabezpečení a pohodlí, které je možné poskytnout, není divu, že je tato technologie stále populárnější. S dalším vývojem na obzoru nelze říci, jaké nové a vylepšené funkce technologie inteligentní domácnosti nabídnou.

Copyright © 2024 KG.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang