Umělá inteligence Nvidia brzy umožní povídat si s vlastním autem

Ředitel automobilové divize Nvidia v nedávném rozhovoru na autosalonu v Detroitu přiblížil svou vizi budoucnosti automobilové dopravy. Vizi, kterou od uskutečnění dělí možná jen několik málo let.  Co to je a jak to funguje?

Technologický pokrok v oblasti automobilů si většina lidí patrně spojuje s plnou autonomií, kdy není nutný jakýkoli zásah cestujících do řízení vozu. To je pouze jedním z aspektů, které může umělá inteligence do automobilové dopravy vnést.

Podobně jako je tomu u osobních asistentů Siri či Alexa, i systémy umělé inteligence v automobilech budou vybaveny rozpoznáváním lidské řeči. Tentokrát by se ovšem komunikace neměla omezit pouze na přesně formulované fráze a příkazy, ale umělá inteligence by měla být schopna reagovat na zcela běžný tok řeči. Jinými slovy si se svým autem bude moci člověk popovídat. 

V minulém týdnu automobilka Mercedes-Benz představila svůj informačně-zábavní systém s umělou inteligencí zvaný MBUX (Mercedes Benz User Experience), který lze nalézt v nových vozech třídy A již od příštího měsíce.

Podobné systémy založené na software a hardware Nvidia nyní plánují použít ve svých automobilech také další výrobci. Společnost již ohlásila spolupráci s Volkswagen na vývoji sady softwarových nástrojů pro umělou inteligenci Drive IX.

Namísto konkrétních řešení Nvidia svým partnerům nabídne vhodné nástroje, se kterými si již umělou inteligenci přizpůsobí svým konkrétním požadavkům.

Nové automobily budou, stejně jako je tomu dnes u chytrých telefonů Apple, vybaveny bezdrátovými aktualizacemi software, což umožní přidávání nových aplikací a funkcí v průběhu užívání vozu. Software bude určovat velkou část uživatelského zážitku a prožitku z jízdy. V průběhu času se bude vyvíjet a dále zlepšovat a zlepšovat.

Zatímco software lze jednoduše aktualizovat či nahradit, v případě hardware je to přirozeně mnohem složitější či rovnou nemožné. Z toho důvodu proto v Mercedes-Benz zvolili pro své vozy se systémem MBUX co možná nejvýkonnější počítač, který si do budoucna poradí se zvyšujícími se nároky nových aplikací na výpočetní sílu.

Majitelé nových vozů tak při koupi mohou očekávat, že svůj potenciál automobil naplní teprve v následujících letech.

Jakmile člověk položí Alexe otázku, asistentka využije vzdálené výpočetní síly a dat na cloudu, v případě automobilů však toto řešení v některých případech není možné, vůz samotný tak musí být vybaven hardware s dostatečným výkonem.

Řidiči stačí pouze zahlásit uvnitř vozu, že je mu horko. Umělá inteligence by poté měla zareagovat otázkou, zda si přeje otevřít okno nebo spustit klimatizaci. Dále by umělá inteligence měla být schopna rozpoznat, s kým a na jakém místě ve voze hovoří. Komunikuje-li například s řidičem, kterému je horko, stáhne dolů jeho okénko a nikoli spolujezdce. 

Kromě zábavy a poskytování informací dohlédne umělá inteligence také na bezpečnost jízdy. Měla by být schopna zjistit a vhodně zareagovat v případě, že se řidič chystá otevřít dveře, zatímco se zpoza auta blíží cyklista. Na nepřehledných křižovatkách umělá inteligence zastane funkci spolujezdce, pokud se bude řidič dívat vlevo, jednoduše řekne, zda z pravé strany nejede automobil.

Bezpečnost tak systém nebude zajišťovat pouze pozorováním okolí, ale také toho, co se odehrává uvnitř vozu, například kam řidič směřuje svůj pohled a jak se projevuje. Umělá inteligence je srdcem všeho, co se dnes děje na poli inovací v dopravě.

Umělá inteligence Nvidia

Umělá inteligence (AI) se stala nedílnou součástí moderního života, ovlivňuje různá odvětví a mění způsob, jakým žijeme, pracujeme a komunikujeme s technologiemi. Jednou ze společností, která stojí v čele inovací v oblasti umělé inteligence, je NVIDIA Corporation. Společnost NVIDIA, která byla založena v roce 1993, se stala světovým lídrem v oblasti počítačů s umělou inteligencí a využívá svá výkonná hardwarová a softwarová řešení k průlomovým objevům v oblasti hlubokého učení, strojového učení a analýzy dat.

Cesta společnosti NVIDIA v oblasti umělé inteligence začala vývojem vysoce výkonných grafických procesorů (GPU), původně určených pro hry a vizuální výpočty. Společnost však rychle rozpoznala obrovský potenciál GPU při urychlování výpočtů AI, které jsou vysoce paralelizovatelné a dobře se hodí pro zpracování velkého množství dat současně.

Technologie umělé inteligence společnosti NVIDIA dnes přináší revoluci do různých odvětví, jako je zdravotnictví, autonomní vozidla, robotika, finance a další. Využitím síly AI umožňuje NVIDIA organizacím řešit složité problémy, přijímat informovaná rozhodnutí a odemykat nové příležitosti pro růst a inovace.

Jedna z pozoruhodných aplikací NVIDIA AI spočívá ve zdravotnictví. Díky schopnosti analyzovat obrovské množství lékařských dat usnadňují platformy AI společnosti NVIDIA pokročilou diagnostiku, objevování léků a lékařský výzkum. Algoritmy poháněné AI mohou například analyzovat lékařské snímky s nebývalou přesností a pomáhat tak lékařům při včasném odhalování onemocnění.

V automobilovém průmyslu hraje umělá inteligence společnosti NVIDIA zásadní roli při zavádění technologií autonomního řízení. Díky využití algoritmů hlubokého učení a analýzy dat ze senzorů v reálném čase umožňují platformy AI společnosti NVIDIA autonomním vozidlům vnímat prostředí, činit inteligentní rozhodnutí a bezpečně navigovat. Tato technologie má potenciál způsobit revoluci v dopravním průmyslu, zvýšit bezpečnost na silnicích, snížit dopravní zácpy a zvýšit efektivitu.

Řešení AI společnosti NVIDIA navíc rozšířila svůj záběr i do oblasti robotiky. Kombinací pokročilých algoritmů AI s výkonnými grafickými procesory umožňuje NVIDIA robotům vnímat své okolí, manipulovat s objekty a komunikovat s lidmi přirozenějším a inteligentnějším způsobem. To otevírá nesčetné možnosti v oblastech, jako je výroba, logistika a zdravotnictví, kde mohou roboti zvýšit produktivitu, zlepšit bezpečnost a rozšířit lidské schopnosti.

Závazek společnosti NVIDIA demokratizovat umělou inteligenci vedl k vývoji softwarových rámců a nástrojů, které umožňují vývojářům, výzkumníkům a datovým vědcům efektivně využívat sílu umělé inteligence. Paralelní výpočetní platforma CUDA a knihovny CUDA-X AI poskytují komplexní ekosystém pro akceleraci zátěže AI a zpřístupňují ji širší komunitě inovátorů a řešitelů problémů.

Kromě hardwaru a softwaru pro umělou inteligenci je NVIDIA se svými systémy DGX také průkopníkem v oblasti superpočítačů s umělou inteligencí. Tyto výkonné výpočetní platformy pro AI jsou účelově vytvořeny tak, aby poskytovaly bezkonkurenční výkon, škálovatelnost a flexibilitu pro pracovní zátěže AI. Kombinují výpočetní výkon několika GPU, pokročilé síťové funkce a optimalizovaný softwarový stack pro urychlení trénování a odvozování AI ve velkém měřítku.

Při pohledu do budoucna NVIDIA nadále posouvá hranice inovací v oblasti AI. Zaměření společnosti na vývoj GPU nové generace, pokročilých architektur AI a softwarových rámců dokazuje její odhodlání zůstat v čele technologií AI. Vzhledem k tomu, že se AI nadále vyvíjí a proniká do různých odvětví, je NVIDIA i nadále připravena podporovat transformační pokrok a utvářet budoucnost výpočetní techniky AI.

Copyright © 2024 KG.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang