Umělá inteligence Nvidia brzy umožní povídat si s vlastním autem

Ředitel automobilové divize Nvidia v nedávném rozhovoru na autosalonu v Detroitu přiblížil svou vizi budoucnosti automobilové dopravy. Vizi, kterou od uskutečnění dělí možná jen několik málo let.  Co to je a jak to funguje?

Technologický pokrok v oblasti automobilů si většina lidí patrně spojuje s plnou autonomií, kdy není nutný jakýkoli zásah cestujících do řízení vozu. To je pouze jedním z aspektů, které může umělá inteligence do automobilové dopravy vnést.

Podobně jako je tomu u osobních asistentů Siri či Alexa, i systémy umělé inteligence v automobilech budou vybaveny rozpoznáváním lidské řeči. Tentokrát by se ovšem komunikace neměla omezit pouze na přesně formulované fráze a příkazy, ale umělá inteligence by měla být schopna reagovat na zcela běžný tok řeči. Jinými slovy si se svým autem bude moci člověk popovídat. 

V minulém týdnu automobilka Mercedes-Benz představila svůj informačně-zábavní systém s umělou inteligencí zvaný MBUX (Mercedes Benz User Experience), který lze nalézt v nových vozech třídy A již od příštího měsíce.

Podobné systémy založené na software a hardware Nvidia nyní plánují použít ve svých automobilech také další výrobci. Společnost již ohlásila spolupráci s Volkswagen na vývoji sady softwarových nástrojů pro umělou inteligenci Drive IX.

Namísto konkrétních řešení Nvidia svým partnerům nabídne vhodné nástroje, se kterými si již umělou inteligenci přizpůsobí svým konkrétním požadavkům.

Nové automobily budou, stejně jako je tomu dnes u chytrých telefonů Apple, vybaveny bezdrátovými aktualizacemi software, což umožní přidávání nových aplikací a funkcí v průběhu užívání vozu. Software bude určovat velkou část uživatelského zážitku a prožitku z jízdy. V průběhu času se bude vyvíjet a dále zlepšovat a zlepšovat.

Zatímco software lze jednoduše aktualizovat či nahradit, v případě hardware je to přirozeně mnohem složitější či rovnou nemožné. Z toho důvodu proto v Mercedes-Benz zvolili pro své vozy se systémem MBUX co možná nejvýkonnější počítač, který si do budoucna poradí se zvyšujícími se nároky nových aplikací na výpočetní sílu.

Majitelé nových vozů tak při koupi mohou očekávat, že svůj potenciál automobil naplní teprve v následujících letech.

Jakmile člověk položí Alexe otázku, asistentka využije vzdálené výpočetní síly a dat na cloudu, v případě automobilů však toto řešení v některých případech není možné, vůz samotný tak musí být vybaven hardware s dostatečným výkonem.

Řidiči stačí pouze zahlásit uvnitř vozu, že je mu horko. Umělá inteligence by poté měla zareagovat otázkou, zda si přeje otevřít okno nebo spustit klimatizaci. Dále by umělá inteligence měla být schopna rozpoznat, s kým a na jakém místě ve voze hovoří. Komunikuje-li například s řidičem, kterému je horko, stáhne dolů jeho okénko a nikoli spolujezdce. 

Kromě zábavy a poskytování informací dohlédne umělá inteligence také na bezpečnost jízdy. Měla by být schopna zjistit a vhodně zareagovat v případě, že se řidič chystá otevřít dveře, zatímco se zpoza auta blíží cyklista. Na nepřehledných křižovatkách umělá inteligence zastane funkci spolujezdce, pokud se bude řidič dívat vlevo, jednoduše řekne, zda z pravé strany nejede automobil.

Bezpečnost tak systém nebude zajišťovat pouze pozorováním okolí, ale také toho, co se odehrává uvnitř vozu, například kam řidič směřuje svůj pohled a jak se projevuje. Umělá inteligence je srdcem všeho, co se dnes děje na poli inovací v dopravě.

Copyright © 2023 KG.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang