Výdaje na školní potřeby a volnočasové aktivity dětí dále stoupají

V porovnání s minulým rokem jsou tyto výdaje celkem o zhruba tisíc korun vyšší. Vyplývá to z průzkumu společnosti Profi Credit.

Sedm z deseti respondentů uvedlo, že jejich dítě navštěvuje alespoň jednu placenou volnočasovou aktivitu. Největší poptávka je především o jazykové, umělecké či sportovní kroužky, avšak také třeba i o placenou odpolední družinu.

Podle údajů společnosti Provident Financial rodiče za školní pomůcky a kroužky pro děti letos zaplatí celkem 8,09 miliardy korun. Nejvyšší výdaje čekají rodiče prvňáků.

„Na začátku školního roku budou rodiče prvňáků muset sáhnout hlouběji do kapsy. Vstup do prvního ročníku s sebou totiž přináší až trojnásobné výdaje oproti tomu, co rodiče zaplatí za starší potomky,“ dodal mluvčí firmy.

Na co si lidé půjčují?

Z interních dat Providentu pak vyplývá, že v souvislosti s počátkem školního roku si lidé berou půjčku v průměru přes 20 000 korun. Z peněz financují například i úpravu pokojíčku, nákup nábytku či počítačů a tabletů pro děti a dalších věci, které ať už přímo, nebo nepřímo souvisí s návštěvou školy a vzděláváním.

V případě studentů středních škol tvoří velkou část výdajů právě notebooky či počítače. Oproti minulosti je mezi školáky menší zájem o tablety, jejichž prodej dlouhodobě klesá. Vedle notebooků jsou jejich konkurenty chytré telefony.

„Už tak vysoká poptávka po levnějších chytrých telefonech se před začátkem školního roku ještě zvyšuje. Smartphony s většími displeji mají například oproti tabletům výhodu multifunkčního zařízení, ze kterého můžete vedle psaní nebo nahrávání i volat,“ uvedl odborník z Expert Elektro.

Moderní školní potřeby

Místo klasických notebooků se do popředí zájmu studentů nově dostaly tzv. konvertibilní notebooky, které kombinují tablet a notebook. Je pro ně typický překlápěcí nebo odpojitelný displej, který je dotykový. Obecně je jeho předností lehkost a mobilita.

V poslední době se nákup školních potřeb přesouvá na internet. Podle expertky ze srovnávače cen Heureka.cz jsou také trendem různé aplikace, které si školáci stahují do mobilních telefonů – od speciálních kalkulaček, převodníků jednotek po chemické tabulky.

Rodiče při výběru školních potřeb stále více hledí na jejich zdravotní nezávadnost a ergonomii. Nejvíce zřejmé je to u psacích potřeb a batohů, vyplynulo z nedávné ankety ČTK. V Česku nyní navštěvuje základní školy 906 000 dětí a 424 000 střední školy. Celkem v tuzemsku studuje, včetně vyšších a vysokých škol, 1,55 milionu lidí.

Nejpoužívanější klasické školní potřeby

Děti by neměly kupovat všechny školní potřeby. Obecně platí, že většinu školních potřeb pro své děti kupují rodiče. Děti však mohou být zodpovědné za nákup některých svých vlastních potřeb, například určitých materiálů pro konkrétní třídy nebo doplňkových předmětů, jako jsou cenné propisky nebo tužky.

  • tužky
  • zápisníky
  • vazače
  • batohy
  • kalkulačka
  • zvýrazňovače
  • lepicí tyčinky
  • gumičky
  • kartičky s indexy

Obvykle děti vědí, které školní potřeby je třeba koupit. V závislosti na věku mohou děti potřebovat pomoc rodiče nebo učitele, aby věděly, co a kolik mají koupit, ale obecně platí, že vědí, jaký je rozdíl mezi běžnými školními potřebami a speciálními předměty.

Mezi zákazníky je oblíbený eshop Activáček, kde lze zakoupit kvalitní školní potřeby za rozumnou cenu. Activáček dokáže vybavit bez problému školáka i výtvarníka a člověk tak nemusí běhat po papírnictvích a shánět vše, co je do školy potřeba.

Soukromé školy – vyplatí se si připlatit?

Záleží na konkrétní situaci a konkrétní škole. Obecně platí, že soukromé školy často nabízejí menší počet žáků ve třídě, další zdroje a přístup k různým příležitostem.

Mohou také poskytovat vzdělávací prostředí, které může být pro některé studenty vhodnější než tradiční státní škola. Před tímto rozhodnutím je však důležité zvážit náklady a celkovou hodnotu poskytovaného vzdělání.

Copyright © 2024 KG.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang