Výlety po Česku – kam vyrazit a na co nezapomenout?

Česká republika je krásná a podmanivá země, která se nachází ve střední Evropě a někdy bývá označována za jednu z nejdobrodružnějších destinací na světě. Má Česká republika co nabídnout turistům? Jaká města, kuchyně či aktivity dovolenkáře při návštěvě zaměstnají? Zde jsou některé z nejdůležitějších důvodů, proč Česko prozkoumat.

Ať už se jedná o jakýkoli typ cestovatele, Česká republika jistě nabídne něco pro každého. Od svěžích přírodních scenérií a podmanivé historie až po vynikající kuchyni a živou kulturu – Česká republika je nezapomenutelnou destinací, kterou může každý zařadit do svého cestovního itineráře.

Jaké nápady na výlety může Česko nabídnout?

  1. Ponořit se do historie

Česká republika má dlouhou a fascinující historii. Od úchvatné architektury až po bohaté kulturní dědictví – je zde co poznávat a objevovat. Za zmínku stojí návštěva historického Starého Města, obdiv si zaslouží barokní architektura Českého Krumlova nebo lze jít na prohlídku města Olomouc, kde je k nalezení řada kostelů a ohromující zámek. Nápadům na výlety se meze nekladou.

  1. Vychutnat si lahodnou kuchyni

Česká republika má jednu z nejchutnějších a nejunikátnějších kuchyní na světě. Najdete zde tradiční pokrmy, jako je guláš, zelí, klobásy a knedlíky a také nejrůznější pečivo a sladké dobroty. A povinností každého výletníka zůstává také ochutnat proslulé pivo, jehož historie sahá několik století do minulosti.

Pilsner Urquell je jedním z nejprodávanějších piv na světě
  1. Prozkoumat jedinečnou přírodu

Žádný výlet po České republice by nebyl úplný bez poznávání nádherné přírody. Od svěžích lesů a kopců až po meandrující řeky a vysoké hory – v přírodě je možnost užít si spoustu úžasných aktivit. Krkonoše, nejvyšší hory České republiky, jsou domovem řady druhů horských rostlin a zvířat, včetně kamzíka nebo rysa.

K prozkoumání čekají nádherné jeskyně, oblast skalních útvarů na severu a pro méně náročné klidná procházka po krásných moravských vinicích.

Pec pod Sněžkou – horské středisko pro zimní i letní rekreace
  1. Relaxaci v luxusních letoviscích

V České republice se nacházejí jedny z nejlepších lázní v Evropě. Luxusní vybavení v lázních, jako jsou Karlovy Vary a Mariánské Lázně, vybízí k relaxaci v horkých pramenech a hýčkání se ve wellness centrech. Pokud se návštěva do Karlových Varů uskuteční v prosinci, skvělým nápadem na výlet jsou Vánoční trhy v lázeňském centru města.

  1. Poznání bohaté kultury

Česká republika je plná kultury. Od pulzujících uměleckých galerií a operních domů až po zajímavá muzea a divadla, je zde spousta aktivit. Nutností k prohlídce je světoznámý Pražský hrad a rozhodně se vyplatí investovat nějaký čas do prozkoumání divadel a galerií. Divadelní scéna je tady bohatá a různorodá. Díky tomu lze poznat jedinečné kulturní dědictví této země.

Kukuřice jako oblíbená potravina

Kukuřice je v České republice jednou z nejdůležitějších zemědělských plodin.

Mezi nejznámější jídla z kukuřice v České republice patří:

  • Kukuřičné placky jsou tradiční český pokrm, který se připravuje z kukuřičné mouky. Smaží se na oleji a podávají se s různými náplněmi, například sýrem, šunkou, houbami nebo zeleninou.
  • Kukuřičný nákyp se řadí mezi další české pochoutky připravované z kukuřičné mouky. Lze jej podávat teplý i studený.
  • Vařená kukuřice je lahodné a zdravé jídlo, které se dá připravit různými způsoby. Nejběžnějším způsobem je vaření v páře nebo ve vodě. Jak dlouho vařit kukuřici? To záleží na několika faktorech jako jsou typ a velikost kukuřice nebo způsob vaření.

Kukuřice je v České republice univerzální potravinou, která se používá v mnoha různých pokrmech. Průměrná doba, jak dlouho vařit kukuřici, se pohybuje okolo 15 až 25 minut. Je to tedy vhodná pochutina pro rychlou večeři po celodenním výletu.

Kukuřičné placky jako ideální svačina na výlet

Povodňová mapa

Česká republika je domovem rozmanité krajiny, která zahrnuje kopce, údolí, zvlněné roviny, hory, a dokonce i některé vinice. Tato rozmanitost terénu je jen součástí toho, co dělá zemi tak nádhernou, ale také znamená, že počasí v České republice může být nepředvídatelné.

Přívalové deště mohou způsobit záplavy, které mohou zapříčinit značné škody na domech, firmách i zemědělské půdě. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) naštěstí vytvořil online povodňovou mapu, která pomáhá lidem zůstat v bezpečí a připravit se na případné povodně.

Povodňová mapa ČHMÚ je interaktivní online nástroj, který využívá data z desítek klimatických stanic v reálném čase a také satelitní snímky, aby občanům poskytl podrobné informace o stavu vody na některých řekách a potocích.

Mapa je aktualizována každých několik minut a poskytuje ucelený přehled o aktuální povodňové situaci. Uživatelé si mohou prohlédnout oblasti, kde je v současné době normální nebo nižší hladina vody, a také oblasti, kde hrozí středně závažné nebo závažné povodně.

Mapa je užitečná i pro obyvatele oblastí ohrožených povodněmi. Díky sledování stavu vody v okolních řekách a potocích se mohou lidé připravit na případné povodně, doplnit zásoby a zajistit řádnou ochranu svých domovů. To může pomoci minimalizovat škody, které mohou povodně způsobit, a z dlouhodobého hlediska ušetřit lidem čas i peníze.

Povodňové mapy jsou veřejně přístupné na webových stránkách povodňových správ a na portálu Povodí ČR.

Koupě dálniční známky

Pro pohodlné cestování je nezbytná koupě dálniční známky. Od 1. ledna 2021 je v České republice povinnost mít elektronickou dálniční známku pro všechna motorová vozidla s nejméně čtyřmi koly, jejichž nejvyšší povolená hmotnost činí nejvýše 3,5 tuny. Dálniční známka se vztahuje na užívání zpoplatněných úseků dálnic v České republice.

Jaké jsou druhy dálničních známek

V České republice jsou ke koupi tři druhy dálničních známek:

  • roční dálniční známka – platí 12 měsíců ode dne jejího zakoupení
  • tříměsíční dálniční známka – platí 90 dní ode dne jejího zakoupení
  • desetidenní dálniční známka – platí 10 dní ode dne jejího zakoupení

Držitel dálniční známky je povinen:

  • uchovávat dálniční známku ve vozidle
  • dálniční známku předložit na požádání orgánu činného v trestním řízení nebo orgánu Policie České republiky

Jízda po dálnici bez dálniční známky je přestupkem, za který lze uložit pokutu ve výši 15 000 Kč.

Copyright © 2024 KG.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang