V Česku byla zprovozněna již 200. plnicí stanice CNG

Následovaly další dvě v listopadu, takže celkový počet plnicích stanic je podle Českého plynárenského svazu (ČPS) již 202. Do konce roku by měly být otevřeny ještě další až 3 stanice. Podpora CNG ve formě snížené daně je státem garantována do roku 2025.

Síť plnicích stanic CNG se v Česku neustále rozšiřuje. Podle evidence Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) jich ke konci září přibylo za rok zpětně 27. Celkem jich MPO evidovalo 186. Aktuálně je však v Česku podle ČPS plnicích stanic už přes 200.

„Dvoustá plnicí stanice byla otevřena v říjnu v Šumperku společností innogy, která současně provozuje největší síť plniček CNG. Díky akvizici společnosti CNGvitall na přelomu roku tvoří její síť přes šedesát stanic,“ uvádí generální ředitel nákupní aliance Axigon, která firmám poskytuje CNG karty.

Další CNG stanice však průběžně přibývají. „V současnosti je v provozu již 202 veřejných plnicích stanic CNG. Ty nejnovější byly otevřeny v Přerově a v Ostravě-Hrabové. Do konce roku 2019 lze očekávat zprovoznění ještě asi dvou až tří veřejných plniček CNG,“ doplňuje ředitelka legislativně-strategického odboru Českého plynárenského svazu.

Podle ČPS roste za 16 let sledování průměrná roční spotřeba CNG v ČR asi o 30 %. V posledních dvou letech to pak bylo 13,9 % v roce 2017 a 12,2 % v roce 2018. Měsíční odběry prostřednictvím CNG karet nákupní aliance Axigon brzy překročí 60 000 kg a jsou dvojnásobné oproti odpovídajícím měsícům loňského roku.

Za celý rok 2019 se odběry CNG u členů Axigonu zvýší podle odhadu firmy meziročně o 80 %. Vyššímu využití CNG nahrává podpora státu, ale i zvýhodnění pro firmy a podnikatele.

„Ačkoliv se od roku 2020 zvýší daň z CNG, aby byla splněna její minimální úroveň vyžadovaná směrnicí EU – nově to budou 2 koruny a 80 haléřů za metr krychlový –, je CNG stále ve srovnání s konvenčními palivy výrazně levnější. Stát nadto garantuje, že v letech 2021 až 2025 daň nezvýší nad 3 koruny za metr krychlový,“ vysvětluje generální ředitel nákupní aliance Axigon.

„Díky silné vyjednávací pozici firem sdružených v naší alianci jsme navíc schopni poskytovat slevu 2 Kč/kg pro držitele našich CNG karet v síti Innogy, která od letošního roku tvoří skoro třetinu trhu,“ dodává.

Copyright © 2023 KG.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang