Rodina si pomocí fotovoltaických panelů a akumulačního zařízení zajišťuje energii pro spotřebu vlastnoručně postaveného dřevěného domu hluboko v Hostýnských vrších. Jak se jim daří v lůně přírody, se spoustou domácích zvířat a zdrojem obnovitelné energie? Vyzpovídali jsme manžele Petra a Olgu, kteří tady spolu také vychovávají dceru.
Jakpak se vám tu žije?
Petr: Krásně, pohodově, přírodně, ovšem s využitím všeho, co potřebujete k životu. Tedy včetně pračky, počítače, mobilního telefonu, dvou ledniček, elektrické trouby, plynového sporáku.
Tohle všechno bez elektrické přípojky? To se zdá jako splněný ekologický sen jednoho stavebního inženýra.
Petr: Taky že ano. Asi tak před čtyřmi lety jsem si řekl, že chci žít smysluplně. Začal jsem hledat možnosti, jak si vystačit bez připojení na distribuční síť a jak postupně nadchnout pro tento způsob života partnerku a jednou i své potomky.
A po pár letech zkušeností?
Petr: Vesměs pozitivní. Je třeba upozornit, že nejsme žádní poustevníci, žena před mateřskou pracovala ve školce a já jsem projektant pracující z domu. Mezi lidi a za kulturou vyrážíme moc rádi.
Ovšem teď, když je žena na mateřské, to tak časté není. Společnost nám dala zajímavou nabídku, na kterou jsme kývli. Jejich systém dodává energii z fotovoltaických panelů.
Díky důmyslnému zařízení máme po celý rok přebytky energie, kterou zařízení umí akumulovat. Avšak v čase zimního slunovratu, kdy sluneční paprsky mají menší sílu, musím občas dobít energii z naftového agregátu. Domácnost nám funguje naprosto v pohodě.
Samozřejmě jste museli zaplatit, jak to vidíte s návratností?
Petr: Máme spočítáno, že rentabilní budeme do šesti let. Teď jsme kousek za polovinou, ekonomicky jsme úplně v pohodě. Za nějaké dva roky to bude ještě příjemnější.
Přeci jen jde o alternativní způsob bydlení i života. Co je vlastně jiné oproti paneláku?
Petr: Tak samozřejmě to, že se nemůžeme vydat na nějakou delší cestu, veškerá domácí zvířata dávající nám pocit přírody, ale i moře potravin, by nám to asi neodpustila.
Ale to ani není naše touha. Tedy zatím. Hodláme rozšířit rodinu, dávat dětem pocit bezpečí a svobody v přírodě. A samozřejmě taky dokonalé přírodní produkty, nejen mléko a maso, ale například i čistou bio zeleninu.
Velká rodina, větší energetická náročnost, ne?
Petr: Jistě, ale i v budoucnu s více dětmi to zvládneme naprosto v pohodě, sluníčko bude svítit, systém přeměny v energii je díky firmě fakt skvělý.
Olgo, z vás jde hodně pozitivní energie. Že byste ji brala přímo ze sluníčka, jako váš dům?
Olga: Prožíváme v našem domě, v téhle krásné přírodě, štěstí, spokojenost. Jsme zdraví, Rozálka roste jako z vody a na manželovi vidím, že se mu povedlo, co si předsevzal.
Malá roste jako z vody. Ale tady na kopci vody asi moc nebude…
Olga: Máte pravdu, dokážeme ji bez problému recyklovat, využijeme bezezbytku. Do pračky je jí dost, na vaření, hygienu i zalévání také.
Jste hospodyňka, vlastní energie máte třeba v kuchyni či v technickém zázemí dostatek?
Olga: Úplně bez problémů, stačí nám na dvě lednice, mimo pračky i na sušičku, elektrickou troubu, sporák. Bez starostí, nemáme to nijak jinak než ostatní lidé. Tohle už vlastně ani nevnímáme.
Nějakou dobu už tady žijete, takže to určitě můžete porovnat s klasickým bydlením. Co je jiné, co je tu lepší?
Olga: Řeknu to velmi jednoduše. Tady máte možná o něco méně pohodlí, ale mnohem, mnohem více vnitřní i vnější svobody. To je pocit a musí se prostě zažít. Štěstí tu držíte přímo za ruku, nejen, když držíte v náručí naši první holčičku.
Jak je to s případnou rentabilitou?
V tomto konkrétním případě si myslím, že návratnost je ještě mnohem rychlejší, protože pokud by elektřinu získávali pomocí elektrocentrály, bylo by potřeba nakupovat a dovážet pohonné hmoty. Nehledě na ekologický dopad při spalování těchto paliv.
Díky naší technologii nezpůsobují žádnou zátěž v prostředí, ve kterém bydlí.
Martin má díky akumulačnímu zařízení energeticky soběstačný dům
Martin žije celý život ve městě, ale srdce ho stále táhne do přírody. Také proto si postavil rekreační dům na samotě u Bělova na Zlínsku, aby zde společně se svou ženou občas utekli od lidí a nacházeli harmonii v souznění se stromy, keři, zahradou.
Městské bydlení neopouštíte natrvalo, ale příroda vás asi lákala déle…
Vždycky jsem tíhl k přírodě, celý život jsem obdivoval lidi, kteří s ní dokázali žít v co nejužším souznění. Mám už určité roky a cítil jsem, že nastal čas. Proto tahle stavba v lůně přírody.
Nejdříve jsem ovšem našel vhodný pozemek, až pak jsem svůj cíl odprezentoval nejbližším.
Myslíte si, že tu najdete úplný komfort jako ve městě?
Je to dnes už hodně srovnatelné. Když bude méně slunce, použijeme naakumulované energie. To nastane v zimních měsících. Jsme na to připraveni.
A jedna věc je důležitá, nemusíme žít pořád maximalisticky, umíme se uskrovnit, když to bude potřeba.
Jak chcete využívat přírodní zdroje, pomineme-li sluneční svit?
Hodně si slibujeme od topení v krbu. Dřeva je opravdu dostatek, množství tady prakticky neomezené. Teplo je základ, dává příjemný životní pocit. Což si někdy neuvědomujeme.
Oheň, to je i světlo. Jinak energie ze slunce by mělo být dost na ovládání zařízení osvětlení, LED osvětlení není energeticky nikterak náročné.
Přesto je tu mírné memento, zima se blíží a vy nebudete ani nechcete být celou zimu ve městě…
Kdepak, tohle je právě výzva, jdeme do nevyzkoušeného, akumulovaná energie určitě pomůže, chceme žít skromně, ale zkouška to v zimě, kdy nemusí třeba čtrnáct dní svítit slunce, určitě bude. Nejsme žádní ekologičtí fanatici, rádi si pomůžeme třeba plynovou centrálou, zima může být hodně tvrdá.
Technologie jdou rychle dopředu, věříte v ně, třeba právě z onoho fotovoltaického pohledu?
Určitě, mě baví poznávat nové věci. Technologický posun určitě nastane. Bude jistě v souladu s přírodou. To je pro mě velmi cenné, my se rádi přizpůsobíme.
Co je to solární energie?
Solární energie je obnovitelný zdroj energie získávaný přímo ze slunečního záření. Využívá se k výrobě elektřiny prostřednictvím fotovoltaických článků, které přeměňují sluneční světlo na elektřinu, nebo k ohřevu vody či vzduchu pro obytné a komerční účely.
Solární energie má oproti tradičním zdrojům energie mnoho výhod, protože vyrábí elektřinu, aniž by produkovala jakékoli látky znečišťující ovzduší, jako je oxid uhličitý, vodní pára nebo oxid siřičitý. Solární energie má také schopnost vyrábět elektřinu spolehlivěji než jiné zdroje energie, protože nepotřebuje palivo a je k dispozici 24 hodin denně v závislosti na místě a povětrnostních podmínkách.
Sluneční energii lze využít k vytápění domů, výrobě elektřiny, odsolování vody, pohonu vozidel a dokonce i k cestování do vesmíru. Solární tepelnou energii lze využít k ohřevu vody pro obytné a komerční účely, což umožňuje domácnostem a podnikům stát se energeticky nezávislými.
Solární energie se používá také v průmyslu, například k napájení chladicích systémů, k pohonu čerpadel a čištění pitné vody, a dokonce k napájení komunikačních družic ve vesmíru. Solární energii lze využívat v jakémkoli klimatu a je považována za klíčovou technologii pro zlepšení energetické bezpečnosti na celém světě.
Kromě ekologických a technologických výhod je solární energie díky technologickému pokroku stále více konkurenceschopná i z hlediska nákladů. Solární energie je stále dostupnější a její ceny se postupem času stále snižují. Díky technologickým inovacím a vládním pobídkám se solární energie stává dostupnější jak pro jednotlivce, tak pro podniky.
Solární energie je důležitou součástí budoucnosti obnovitelných zdrojů energie, protože je stále cenově dostupnější a přístupnější. Jedná se o čistý, obnovitelný zdroj energie, který lze využívat k výrobě elektřiny a vytápění domácností a podniků po celém světě. Díky technologickému pokroku a důrazu na úspory energie má solární energie potenciál pomoci uspokojit rostoucí poptávku po energii, které svět čelí.
Jak efektivně využít solární energii?
Solární energie je výkonný obnovitelný zdroj energie, který lze využít ke snížení nákladů na energii a naší závislosti na neobnovitelných zdrojích energie. Chcete-li co nejlépe využít solární systém, je důležité jej efektivně využívat. Zde je několik tipů, které pomohou získat z vašeho nastavení solární energie co nejvíce.
Začít správným určením velikosti solárního systému. Solární systém musí být vhodně dimenzován pro dům nebo budovu, aby byla maximalizována jeho účinnost. V bytech bude stačit solární panel na balkon, domy naopak budou potřebovat solární panely s větší plochou. Mezi faktory, které to ovlivňují, patří orientace domu, dostupný prostor, požadovaná výroba energie a množství energie, které plánuje domácnost spotřebovat.
Pokud chce domácnost zvýšit účinnost svého solárního systému, měla by používat energeticky účinné spotřebiče a osvětlení. Pokud je to možné, vyplatí se využívat LED světla namísto žárovek, protože LED spotřebují mnohem méně energie a vydrží mnohem déle. Investice do energeticky účinné pračky, ledničky a myčky nádobí je vynikajícím způsobem, jak maximálně využít vyrobenou solární energii.
Investice do bateriového úložného systému. Systémy bateriového úložiště uchovávají přebytečnou energii vyrobenou solárními panely, takže ji může domácnost využívat v noci nebo během zamračených dnů. Jedná se o vynikající způsob, jak plně využít energii, kterou solární systém vyrábí, a snížit náklady na energii.
A nakonec solární stínění. Pokud nebudou sluneční paprsky řádně blokovány nějakým druhem stínění, nebude solární systém tak účinný. Domácnost se tak může pokusit nainstalovat nějaký typ stínění nebo panelů, aby zvýšila účinnost a ochránila svůj solární systém před přílišným vystavením přímému slunečnímu záření.
Dodržováním těchto kroků domácnost zjistí, že solární systém bude pracovat co nejúčinněji. Je to skvělý způsob, jak snížit náklady na energii a přiblížit se k energetické nezávislosti.