Moderní styl bydlení Tiny housing

Tiny housing je hnutí inovativních stavitelů domů, developerů a lidí, jehož cílem je vytvořit domy, které jsou levné a ekologické. Spojuje v sobě bydlení v malém měřítku mikrodomku s centralizovanými prvky tradičního domu.

Tiny housing (česky „drobné bydlení“) se obvykle skládá z domů, které jsou malé a obvykle obsahují obytný prostor, prostor na spaní, kuchyňský kout a koupelnu.

Tiny housing nabízí cenově dostupnou a ekologickou variantu pro ty, kteří hledají alternativu k tradičnímu bydlení. Díky tomu, že Tiny housing nabízí větší mobilitu a menší dopad na životní prostředí, stejně jako možnost minimalismu, se ukazuje jako stále oblíbenější volba životního stylu pro ty, kteří se rozhodli učinit z udržitelného a kvalitního bydlení prioritu.

Výhody Tiny Housingu

Tiny housing nabízí mnoho výhod pro ty, kteří hledají cenově dostupný a ekologický životní styl. Protože tyto domy obvykle vyžadují méně stavebních materiálů a práce, náklady na výstavbu se výrazně snižují.

To je výhodné zejména pro ty, kteří si nemohou dovolit tradiční možnosti bydlení nebo se rozhodnou pro levnější, ekologickou alternativu. Tiny housing je nejen cenově výhodnější, nýbrž nabízí také větší mobilitu. Ve většině případů lze drobné domy snadno přemístit a přesunout na různá místa.

Další klíčovou výhodou Tiny housingu je jeho šetrnost k životnímu prostředí. Vzhledem k malým rozměrům domů často vyžadují méně zdrojů, pokud jde o náklady na vytápění a chlazení a také účty za energie.

To vede k menšímu dopadu na životní prostředí než u větších domů. Mnoho stavitelů a developerů malých domů navíc používá ekologické stavební materiály, jako je recyklované dřevo, aby vytvořili udržitelný a úsporný obytný prostor.

Tiny housing se také hodí k minimalistickému životnímu stylu. Díky bydlení v menším prostoru se ti, kdo se rozhodnou pro životní styl tiny home, často rozhodnou pro život s menším množstvím majetku a místo toho se soustředí na zážitky a vztahy.

To umožňuje smysluplnější a cílevědomější životní styl – takový, jehož hnací silou jsou spíše vztahy a zážitky než předměty a majetek.

I když se tiny house vyznačuje minimalismem a malým prostorem, je třeba jeho interiér náležitě zařídit. Ozdobou každého interiéru bude guzmánie, královna tropických pralesů, kterou však lze dobře pěstovat i doma v květináči.

Proč si pořídit Tiny house?

V moderním životě se člověk snadno cítí zahlcený účty, vysokými hypotékami a tlakem, který na něj klade stále se zvětšující seznam úkolů. Není tedy divu, že mnoho lidí uvažuje o zmenšení svého obytného prostoru, aby unikli stresu.

Ať už chtějí ušetřit na výdajích, snížit svou ekologickou stopu, nebo jen touží po větší flexibilitě v životě, existuje mnoho dobrých důvodů, proč uvažovat o bydlení v malém domě.

Prvním důvodem jsou bezpochyby stále stoupající ceny nemovitostí, kdy je vysněný byt či dům pro většinu mladých rodin nedosažitelný. Tiny housing je cenově dostupnější než tradiční rodinné domy.

Vzhledem k menším rozměrům vyžadují drobné domy mnohem méně materiálu a práce, což může v průběhu životnosti drobného domu přinést značné úspory.

Drobné domy jsou také udržitelnější než tradiční domy. Protože jsou menší, vyžadují mnohem méně energie k udržení příjemné teploty. Navíc díky své velikosti může být mnoho malých domů zcela poháněno obnovitelnými zdroji energie, jako jsou solární panely nebo větrné turbíny. To výrazně snižuje dopad bydlení v malém domě na životní prostředí.

Snad největší výhodou bydlení v malém domě je však nově nabytá svoboda. Bez břemene velké hypotéky může člověk použít více svých příjmů na jiné aktivity, jako je cestování nebo investice do podnikání.

Tiny housing v Česku

Trend bydlení v malých domech je v České republice stále populárnější, protože stále více lidí hledá alternativní řešení bydlení.

V Česku vznikl projekt Tiny House DONE, který nabízí cestu, jak se k životnímu stylu tiny housing přidat. A DONE se svým maličkým domem nemá malé ambice, naopak, chce s ním expandovat i za hranice české kotliny.

Projekt DONE, jež vzbudil po své premiéře ve Smržovce velký zájem veřejnosti, je minimalistická montovaná dřevostavba, kterou navrhlo studio DDAANN, jmenovitě architekti Daniel Baudis a Daniel Rohan, společně s Lukášem Otevřelem, producentem dalšího neformálního obydlí – plovoucího domu PORT X.

Jedná se o tzv. DIY stavbu neboli samostavbu, kterou si může každý postavit vlastnoručně podle detailního návodu. Překvapivě ovšem většina zájemců v současnosti poptává kompletní dodávku stavby.

Kompletní projekt DONE zahrnuje i sazenici stromu podle přání klienta a také podle typu dřevěného obkladu použitého v interiéru. Autoři tím vtipně připomínají tradici postavit dům a zasadit strom, ale také poukazují na udržitelnost a potřebu chovat se co nejšetrněji ke svému okolí a k přírodě.

DONE má pouhých 12m2, přesto se do něj vejde obývací místnost, kuchyňka s kamny a dřezem, sprcha s toaletou, technická místnost a venkovní terasa, bohaté úložné prostory a skládací postel, kuchyňský stůl a židle.

Stavebnici vyrábí česká firma Devoto, která realizuje dřevostavby jako rozšíření svého nábytkového a interiérového sortimentu, a čerstvě oslavila 10 let na trhu. Autory DONE zaujala sofistikovaností výrobních procesů a vysokou úrovní detailů.

Varianty, které jsou připraveny pro zákazníky, se liší v nárocích na vnitřní komfort a infrastrukturu –provedení OFFGRID na klíč nevyžaduje žádné napojení na sítě. Domek je buď osazen pouze kamny a nádrží na vodu, která je do objektu dovážena a doplňována dešťovou vodou na oplach.

Elektrickou energii zajišťuje skromnější gelová baterie, případně sofistikovaná soustava solárních panelů a baterií spojených s tepelným čerpadlem. Tato výbava dokáže z domu udělat plně soběstačnou jednotku a v lokalitách, kde by komín i kouř způsoboval komplikaci, je toto řešení plnohodnotnou příplatkovou alternativou.

Verze CORE je v podstatě obyvatelná základní verze bez prvků, jako je kuchyňka, komín, kamna, toaleta či sprcha. Může sloužit jako útulna, hospodářské stavení v krajině atp.

Tiny housing je v České republice novým fenoménem. K dispozici začaly být různé konstrukce a velikosti, které vyhoví individuálnímu vkusu každého. Díky atraktivním nákladům a dalším výhodám má Tiny housing našlápnuto k dalšímu růstu.

Copyright © 2024 KG.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang