Jaká je budoucnost placení? Pandemie posílila trend bezkontaktních řešení

Bezkontaktní platby představují moderní a pohodlný způsob platby. Jsou to platby umožňující rychlou a jednoduchou platbu bez nutnosti použití hotovosti. Umožňují také platbu bez prodlužování provádění transakce, protože platební proces je rychlý a pohodlný. Jaká je budoucnost bezhotovostních plateb?

Bezkontaktní platby jsou často vybaveny různými kontrolními opatřeními, která člověku umožní provádět platby pohodlněji a bezpečněji. Jsou to jedny z nejpokročilejších platebních metod, kterou lze v současnosti použít.

Bezpečnost bezkontaktních plateb

Bezkontaktní platby je možné používat na různých místech, od obchodů po restaurace a další místa. Bezkontaktní platby jsou velmi pohodlné, protože člověk nemusí používat žádné bankovky nebo mince. Provedení transakce je snadné a rychlé a nevyžaduje žádný čas čekání.

Platby lze provádět pomocí karty nebo mobilního telefonu. Některé z bezkontaktních platebních technologií používají přímou platební metodu, což znamená, že účet zůstává zapnutý až do úplného zaplacení.

Bezkontaktní platby jsou také velmi bezpečné. Banky často používají technologie k zabezpečení transakce. Jsou schopny sledovat, jestli bylo platby prováděno za pomocí správných údajů. Bezkontaktní technologie také vyžadují zadávat PIN nebo další druh autorizace potřebný ke spuštění transakce.

Nejen v poslední době se většina lidí zajímá o zabezpečení bezhotovostních platby. Bezhotovostní platby jsou jednou z nejpoužívanějších a nejpohodlnějších forem platby vůči bankám, obchodům, inzertním agenturám a dalším soukromým nebo veřejným institucím.

S jejich používáním však přichází určité riziko a je tedy důležité dbát na správnou bezpečnost. Pokud jde o bezhotovostní platby, informace o kreditní kartě nebo bankovních účtech jsou obecně vyžadovány citlivé informace.

Tyto informace jsou často uloženy na vzdálených serverech, což znamená, že je nutné dbát zvýšené opatrnosti a pravidelně zkontrolovat zabezpečení přístupových informací. Je také důležité se vyhýbat používání nezabezpečených webových stránek k uskutečňování jakýchkoli transakcí.

Navíc, vždy,když člověk chce provést změnu údajů o své platební kartě nebo bankovních účtech, je velmi důležité dbát na to, abys vždy člověk dodržel jejich správné znění. Kromě toho, je také velmi důležité se ujistit, že dochází k šifrování platebních údajů.

To je důležité, aby se zabránilo zcizení citlivých dat během přenosu a pomáhá vytvořit silnou ochranu k tomu, aby se finanční transakce prováděly bezpečnou cestou.

Díky široké škále funkcí a technologií, které používají, jsou bezkontaktní platby stále populárnější.

Platby bez hotovosti a Covid-19

Určitě nikoho nepřekvapí, že právě pandemie Covidu-19 posílila trend bezkontaktních plateb. Právě v tzv. době covidové se ve všech obchodech doporučovalo omezení kontaktu s jinou osobou a u každé poklady byly cedulky s doporučením pro platbu kartou.

Samozřejmě lidé mohli platit i hotovostí, ale papírové peníze a mince nejsou vůbec hygienické a může se na nich přenášet spoustu bakterií a virů. Proto v době, kdy byl Covid-19 velmi rozšířený, dávala většina lidí přednost bezkontaktnímu placení a tento zvyk jim zůstal. Bezkontaktní placení mělo tak zelenou a nástup jeho nejrůznějších forem bylo zajímavým posilováním hygienických požadavků na co nejméně kontaktu.

Podle průzkumu Rondo Data by více než 75 % Čechů v budoucnu nejraději platilo bezkontaktně a 9 % dokonce čipem implantovaným v ruce

S neustálým nárůstem digitální interakce s bankami, která v období Covid-19 pandemie ještě posílila, získává stále větší důležitost uživatelská zkušenost. Na koni jsou tedy hands free platby. 

Obecně nejoblíbenějším platebním prostředkem Čechů jsou platební karty, které k placení svých nákupů v obchodech využívají častěji než hotovost. Zatímco debetní kartou v obchodě platí 77 % a kreditní kartou 20 %.

Kreditní karty mají v nabídce všechny banky a také řada nebankovních institucí. Mezi těmito dvěma poskytovateli jsou značné rozdíly, podobně jako je tomu i u dalších finančních produktů

Češi si také zvykají na „moderní“ způsoby placení, přičemž tím nejčastějším je bezkontaktní platba přiložením mobilního telefonu, případně hodinek. Platbu hodinkami využívají především lidé, kteří velmi často u sebe ani nenosí peněženku s platební kartou.

Mezi další oblíbené automatizované způsoby placení patří také propojení plateb s mobilními aplikacemi. Člověk si tak snadno může zamluvit stůl v restauraci a zároveň za jídlo rovnou zaplatit.

Originální spojení placení a stylu nabídl v dalším pilotu například australský výrobce luxusního oblečení pro muže Matt Jensen. Ve spolupráci s firmou VISA nabídl možnost platit čipem zašitým rukávu na míru střiženého saka. Při placení pak lze v restauraci či v obchodě jen mávnout rukou a platit s elegancí. 

Bezkontaktní a bezhotovostní placení je velmi oblíbené a není do budoucna vůbec vyloučeno, že se objeví ještě celá řada zajímavých možností, jak zaplatit útratu.

Například ve Švédsku se blíží doba, kdy se tam nejspíš hotovostí pomalu již nebude dát ani zaplatit. Bezhotovostní placení ve Švédsku je velice běžné. Nejčastěji se využívá plastová platební karta nebo kreditní karta a hotovost je na ústupu.

Copyright © 2024 KG.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang