Stane se Švédsko první bezhotovostní zemí?

Švédsko, země severských fjordů a rozsáhlých lesů, se stává průkopníkem v oblasti bezhotovostního placení. Tato země, známá svou inovativností a moderním přístupem k technologiím, se postupně ubírá cestou, která ji může katapultovat na pozici první bezhotovostní země na světě.

Platby prochází radikální přeměnou, která by měla podpořit technologický pokrok a změnit chování spotřebitelů. Švédsko se již brzy stane první zemí, kde již nebudou bankovky dostupné.

Zprvu bylo hotovostní placení dlouho v Švédsku běžným způsobem. Lidé platili za zboží a služby bankovkami a mincemi, avšak v posledních letech se tento trend rapidně mění. Nyní jsou hotovostní platby stále méně běžné a mnoho obchodů a restaurací již hotovost neakceptuje.

Bezhotovostní placení ve Švédsku je velice běžné. Nejčastěji se využívá plastová platební karta nebo kreditní karta. Každá banka poskytující bankovní služby ve Švédsku nabízí své vlastní platební karty a kreditní karty. Většina karet funguje jako běžné debetní karty.

Dále se využívá také mobilní platební aplikace, jako jsou MobilePay, Swish nebo Payex. Mezi populární platební metody patří i Apple Pay a Google Pay.

Proč se tak děje?

Faktory, které tuto změnu podporují, ukazují, že jde o kombinaci technologického pokroku a změn v chování spotřebitelů. Mobilní platby a digitální peněženky se staly běžnými a snadno dostupnými pro většinu obyvatel Švédska. Aplikace jako Swish, která umožňuje jednoduché převody peněz mezi lidmi a obchody, se stala stále oblíbenější.

Dalším faktorem, který podporuje bezhotovostní platby, je fakt, že Švédsko má vysoký stupeň bankovní penetrace. Většina občanů má bankovní účet a používá k němu připojené platební karty, což usnadňuje přechod k bezhotovostnímu placení.

Banky také aktivně podporují tento trend tím, že snižují poplatky za bezhotovostní transakce a motivují své klienty k jejich používání.

Důležitým faktorem je i vývoj v oblasti finančního dohledu a regulace. Švédská vláda a centrální banka podporují bezhotovostní platby a aktivně pracují na vytvoření infrastruktury pro digitální měnu, tzv. e-kronu.

Tato digitální měna by mohla zásadním způsobem změnit způsob placení a dále posílit trend směrem k bezhotovostnímu placení.

Změny v chování spotřebitelů jsou také klíčovým faktorem. Mladší generace, která vyrostla s technologií a internetem, preferuje elektronické platby před hotovostí. Také starší generace se stále více přizpůsobuje novým technologiím a digitálním platbám.

Statistiky

Podle průzkumu provedeného švédskou společností Bankomat přibližně tři čtvrtiny mladých Švédů ve věku od 18 do 34 let nikdy nebo jen zcela výjimečně platí hotově. Klesá také počet dětí, jež dostávají od rodičů kapesné ve formě mincí a bankovek. V současné době je jich ve Švédsku pouze šestnáct procent.

Daný trend podporují svými programy i mnohé švédské banky. Například Handelsbanken nedávno představila novou mobilní platební aplikaci, která je určená přímo pro děti.

Švédové rychle následují příkladu Číňanů, kteří dávají před hotovostí přednost mobilním aplikacím Alipay a WeChat Pay. Kompletní digitalizaci plateb ve Švédsku do šesti let očekávají Niklas Arvidsson a Jonas Hedman, autoři nové studie o ústupu hotovosti ve skandinávských zemích.

Hotovost pomalu mizí…

Již dnes podle výsledků dotazníku polovina obchodníků ve Švédsku předpokládá, že přestane přijímat hotovost v roce 2025.

Dnes hotovost přijímá sice 97 % švédských obchodníků, reálně však v ní proběhne pouze 18 % všech transakcí. Drtivá většina plateb probíhá prostřednictvím karet, přičemž podíl mobilních aplikací obnáší pouze 0,4 %.

Pokračující digitalizace plateb je podle autorů studie vítána jak zákazníky, pro které představuje úsporu času, tak obchodníky, kterým umožňuje omezit riziko krádeží.

Úplná eliminace hotovosti nicméně představuje na základě mínění Stefana Ingvese velké riziko. Pokud by třeba stát v budoucnu čelil rozsáhlému kybernetickému útoku, jenž by vyřadil veškeré digitální sítě z provozu, napáchalo by to výrazně větší škody než klasická bankovní loupež.

Příští generace Švédů by navíc vzhledem k nízké popularitě hotovosti mezi mladými lidmi nemusela být schopná reálné peníze používat. Švédsko tak prý v roce 2020 možná dosáhlo v digitalizaci plateb na pomyslný strop.

Bezhotovostní platby

Postupný přechod od fyzických bankovek na různé formy elektronického placení je momentálně na vzestupu ve většině vyspělých zemí. Jak uvádí společnost GlobalData, prudký nárůst bezhotovostních a zejména bezkontaktních plateb zaznamenalo v souvislosti s pandemií například Irsko či Nový Zéland.

Zvýšený objem bezhotovostních plateb na jaře registrovala dle údajů České národní banky také Česká republika. Stejný problém jako ve Skandinávii u nás ovšem nehrozí. V době koronakrize se totiž v Česku skokově zvýšilo i množství fyzických peněz v oběhu. Hodnota oběživa stoupla o bezmála 24 miliard korun.

Mezi bezhotovostní placení v České republice patří možnosti jako placení platební kartou, internetové, mobilní bankovnictví a další prostředky (Google Pay). Bezhotovostní platby kartou jsou k dispozici prostřednictvím platebních terminálů, jako jsou platební automaty, platební karty nebo platební brány.

Platební terminály jsou obvykle zapojené do platební sítě, která poskytuje služby celé zemi. Internetové bankovnictví je dalším způsobem bezhotovostního placení umožňujícím klientům rychle a pohodlně provádět transakce.

Elektronické peněženky slouží k bezhotovostním platbám, které se v poslední době staly velmi oblíbenými. Bezhotovostní platby se často používají také k platbě za nákupy na internetu nebo osobně při placení služeb.

Do budoucna

I přes vzrůstající popularitu bezhotovostních plateb, hotovostní peníze nezmizely úplně. Stále existuje určitý počet lidí, kteří preferují hotovostní platby, a některé malé obchody a tržnice stále přijímají hotovost.

Nicméně je zřejmé, že tento trend směrem k bezhotovostním platbám bude pokračovat, a Švédsko by mohlo brzy dosáhnout místa, kde se hotovostí takřka nezaplatí.

Zda se Švédsko stane první zemí na světě, která zcela přejde na bezhotovostní platby, je stále otázkou. Nicméně je jisté, že Švédsko je v čele tohoto vývoje a může sloužit jako inspirace pro další země, které chtějí sledovat stejný trend.

Bezhotovostní platby nabízejí mnoho výhod, včetně rychlosti, pohodlí a bezpečnosti, a zdá se, že budoucnost finančního světa bude stále více elektronická.

Copyright © 2024 KG.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang